איך בונים תקציב בנייה?

מאמרים נוספים

תוכנית מחיר למשתכן

כל מה שרציתם לדעת על תוכנית מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך על ידי השר כחלון ועד היום זכו מאות צעירים ומשפחות לדירות במחיר מוזל. הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא להוציא לפועל פרויקטים לבניה בערים שונות ברחבי הארץ ולחייב את הקבלנים למכור את הפרויקטים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. התוכנית כולה מבוססת על מכרזים כאשר בעבר הציעה המדינה את הקרקע ליזמים שהציעו את המחיר הגבוה ביותר תמורתה ועם התוכנית הזוכים במכרזים הם אלו שמציעים את הדירות במחיר הנמוך ביותר. בצורה זו מצליחה

להמשך קריאה »

הוצאת דו"ח יתרות משכנתא

איך מוציאים את דו"ח יתרות המשכנתא ? את דו"ח יתרות המשכנתא ניתן לקבל דרך המוקד הטלפוני של הבנק בו מתנהלת המשכנתא ובחלק מהמקרים (תלוי בבנק) גם דרך אתר האינטרנט.   את הדוח יש לשלוח למייל – iris@isaving.co.il או בווטסאפ ל- 0525900403   באיזה בנק נלקחה המשכנתא ? בנק אינטרנט מוקד טלפוני שעות פעילות  דרכים נוספות אוצר החייל ניתן להוציא את הדו"ח באינטרנט רק אם יש חשבון עו"ש בבנק  1-700-700-185  3533* א-ה 8:00-18:00   איגוד ע"י

להמשך קריאה »
נטילת משכנתא

שינויים חדשים שיכולים להשפיע משמעותית על נטילת משכנתא ומחזור

אנחנו נמצאים לקראת סיומה של שנת 2020 וממשיכים לחוות שינויים בתחום המשכנתאות. אם אתם עומדים לפני נטילת משכנתא – יתכן שכדאי לכם לנסות לדחות את לקיחתה בחודשיים. בנק ישראל הודיע על שני שינויים אמורים להיכנס לתוקף סביב אמצע ינואר 2021. שני השינויים הללו עומדים להשפיע על נטילת משכנתא. שינוי ראשון – הורדת הגבלה על סכום הפריים השינוי הראשון שעומד להיכנס הוא הורדת ההגבלה על הסכום אותו ניתן לקחת במסלול הפריים. עד היום בנק ישראל הגביל

להמשך קריאה »
משכנתא לבניית בית פרטי

משכנתא לבניית בית פרטי עם גינה

בניית בית החלומות עוברת אצל רוב הישראלים בנטילת משכנתא. ההחלטה איך לבנות את הבית, היכן ועם אילו חומרים, תשפיע במידה רבה על העלות הסופית של הבנייה. העלות הסופית תשפיע על ההוצאה החודשית של המשפחה על הבית. נטילת משכנתא לבניית בית פרטי חייבת להביא בחשבון את כל ההוצאות בדרך ויותר מכך. נתון מעניין וקצת מפחיד הוא שמעל ל-80% מהבונים מגלים כי הפרויקט עולה להם יותר מכפי שתכננו. הפער בין העלות המתוכננת לבין המציאות נובע מבחירות שונות

להמשך קריאה »
הון עצמי למשכנתא

מה זה הון עצמי למשכנתא ואיך תצברו את הסכום הנדרש לכם?

חולמים על רכישה או בניית בית? רגע לפני שתוכלו לבצע את אחת העסקאות המשמעותיות ביותר בחייכם תצטרכו לדאוג גם להון עצמי מתאים ואליו תוכלו להוסיף את המשכנתא. מה זה הון עצמי למשכנתא? מהו האחוז שתצטרכו לצבור? וכיצד תעשו זאת? על כך בכתבה. חלומם של רוב הישראלים לבית משלהם עובר דרך לקיחת משכנתא. הבנקים השונים והחברות המתמחות בכך שמחים מאד להציע הלוואות אך הם יכולים לעשות זאת בכפוף לתנאים שונים. אחד מהם (ובו תעסוק הכתבה) קשור

להמשך קריאה »
הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בכל פרוייקט הוא להבין כמה כסף יש לפרוייקט וזה נכון גם בפרוייקט בניית בית. אפשר לחלק את מקורות הכסף ל 5 חלקים : ההון העצמי הנזיל – הכסף שיש לנו, שנוכל להשתמש בו באופן מיידי. הוא נמצא בחשבון העו"ש, בתוכניות חיסכון נזילות, בשוק ההון וכו'. בדקו בדיוק כמה כסף יש לכם, וכמה כסף מתוכות אתם מתכונים ליעד לבנייה.   הון עצמי עתידי – הכספים שיש לנו בתוכניות חיסכון שאמורות להיפתח במהלך תקופת הבנייה.

להמשך קריאה »

תקציב בנייה הוא ללא ספק אחד הגורמים הכי חשובים בהצלחת פרויקט בניית בית.

הדבר נכון "בבנייה עצמית" או בקניית בית מקבלן "מפתח".

תקציב הבנייה יכול לתת לך תמונה ברורה (עוד לפני שנקדח היסוד הראשון) ולאפשר לך להיכנס לפרויקט בניית הבית בעיניים פקוחות. בעוד שבניית בית ללא תקציב יכולה לגרור כישלון ידוע מראש שבו מופסקת הבנייה באמצע, תקועים בסוף שלד ללא יכולת להמשיך או תקציב ביניהם עם בנייה לא גמורה.

כשבונים בית "מקבלן מפתח" – עלות הבית ידועה מראש בדומה לקניית דירה מקבלן אך חשוב לעבור מראש על הפרטים הקטנים בכדי לזהות את העלויות הנוספות שלך בפרויקט כמו מטבח, עבודות גבס נוספות ושדרוגים אחרים.

בבנייה עצמית התפקיד של בניית תקציב בנייה הינה אחריות שלך.

חשוב לפרק את פרויקט הבנייה לחלקים קטנים. ככל שהחלקים קטנים יותר ומפורטים יותר כך ניתן לקבל הצעות מחיר מפורטות יותר.

ישנה חשיבות גדולה לפירוט זה הן מבחינת הגדרת העבודה מול בעלי המקצוע השונים (חשוב מאוד להמשך) והן מבחינת הכנת התקציב והיכולת שלך לעמוד בתקציב זה עם מינימום חריגות והפתעות.

בכדי להכין תקציב לפרויקט בניית הבית יש צורך בהכנת שיעורי בית והכרת תהליכי הבנייה השונים או לחילופין עבודה עם בעלי מקצוע שיעזרו לך לעשות את זה (ישנם לא מעט בעלי מקצוע שנותנים שרות זה ביניהם אדריכלים, או מפקחים).

הידע הזה שווה לך הרבה כסף ב"הכנות מוקדמות" שתמיד עולות פחות כשעושים אותן בשלבים המוקדמים, בתהליכים שחשוב הסדר שלהם וימנע ממך את הצורך בשינויים בשלבים מאוחרים "כשנגמר הכסף".

חשוב שתקציב הבנייה יהיה מוכן לפני התחלת הבנייה ואפילו לפני קבלת היתרי הבנייה. וזאת בכדי לגלות האם ישנה היתכנות כלכלית לבניית הבית.

לא אחת מגלים בשלב זה שהרצונות עולים יותר ממה שהוקצב לבנייה ויש צורך לעשות התאמות.

שינויים בשלב התוכניות עדיפים לך ממספר סיבות-

 1. התהליך זול בצורה משמעותית – שינויים בשלב התוכניות ובמיוחד לפני קבלת ההיתרים זול לעין שיעור משינויים בשלבים מתקדמים יותר. ככול שהשלבים מתקדמים יותר כך העלויות גבוהות יותר.
 2. תהליך השינויים קצר יותר .
 3. תוצאות הבנייה יהיו באיכות גבוה יותר.

 

תקציב בנייה טוב מלא ומקיף לוקח בחשבון את כל השלבים של בניית הבית:

 1. עלויות התכנון וניהול
 2. עלויות המגרש
 3. עלויות המבנה
 4. פיתוח המגרש
 5. אבזורים ומערכות נוספות

פירוט מלא של כל תתי הסעיפים בשלבים השונים שחשוב להתייחס עליהם ניתן לראות בטבלה "לבניית תקציב בנייה".

אבל איך בונים תקציב בניה – ממה מתחילים?

השלב הראשון יהיה לפנות למתכנן – זהו השלב שבו פונים למתכנן לתכנון הבית בהתאם לסכום העומד לרשותך.

כשהתוכניות יהיו מוכנות יתחיל שלב קבלת הצעות המחיר וזהו השלב שכדאי להתחיל למלא את הטבלה (בעמודת האומדן).

מילוי הסעיפים השונים בטבלה יעזור לך :

 • להבטיח שלא ישכח אף סעיף.
 • לקבל תמונה מלאה ומיידית על היכולת שלך לעמוד בתקציב המתוכנן.
 • לשנות את הסכומים השונים ולבחון את ההשפעה שלהם על התקציב כולו.

עם סיום מילוי עמודה זו יהיה בידיך תקציב מלא ומפורט של תקציב הבנייה ואת הסכום המתוכנן לבניית הבית.

זה הזמן לבחון את הסכום שהתקבל האם הוא תואם או נמוך יותר מהסכום שתוכנן לקחת ?

 • כן. במידה והסכום תואם או נמוך יותר, אפשר לעבור לשלב הבא.
 • לא. במצב זה יש צורך להתאים את התוכניות, לחזור למתכנן ו/או לבחור את הסעיפים שאותם מצמצמים/ מבטלים במטרה לעמוד בסכום שהוקצב לבנייה.

לסיכום – זהו אחד השלבים החשובים ביותר בהצלחת פרויקט בניית הבית שלך. ככול שתשקיע בשלב זה יותר ותגיע להצעות מחיר מפורטות יותר, כך יהיה לך תקציב מפורט יותר שיאפשר לך לבנות בית שהמחיר הבנייה שלו יתקרב לאומדן.

אם בחרת להשתמש בטבלה יש לך את האומדן לכמה יעלה לבנות את הבית שלך.

גלילה למעלה