איך בונים תקציב בנייה?

מאמרים נוספים

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ. בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם

להמשך קריאה »
השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
דירה בהנחה

מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה. דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).   מהי תוכנית דירה בהנחה?

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »

תקציב בנייה הוא ללא ספק אחד הגורמים הכי חשובים בהצלחת פרויקט בניית בית.

הדבר נכון "בבנייה עצמית" או בקניית בית מקבלן "מפתח".

תקציב הבנייה יכול לתת לך תמונה ברורה (עוד לפני שנקדח היסוד הראשון) ולאפשר לך להיכנס לפרויקט בניית הבית בעיניים פקוחות. בעוד שבניית בית ללא תקציב יכולה לגרור כישלון ידוע מראש שבו מופסקת הבנייה באמצע, תקועים בסוף שלד ללא יכולת להמשיך או תקציב ביניהם עם בנייה לא גמורה.

כשבונים בית "מקבלן מפתח" – עלות הבית ידועה מראש בדומה לקניית דירה מקבלן אך חשוב לעבור מראש על הפרטים הקטנים בכדי לזהות את העלויות הנוספות שלך בפרויקט כמו מטבח, עבודות גבס נוספות ושדרוגים אחרים.

בבנייה עצמית התפקיד של בניית תקציב בנייה הינה אחריות שלך.

חשוב לפרק את פרויקט הבנייה לחלקים קטנים. ככל שהחלקים קטנים יותר ומפורטים יותר כך ניתן לקבל הצעות מחיר מפורטות יותר.

ישנה חשיבות גדולה לפירוט זה הן מבחינת הגדרת העבודה מול בעלי המקצוע השונים (חשוב מאוד להמשך) והן מבחינת הכנת התקציב והיכולת שלך לעמוד בתקציב זה עם מינימום חריגות והפתעות.

בכדי להכין תקציב לפרויקט בניית הבית יש צורך בהכנת שיעורי בית והכרת תהליכי הבנייה השונים או לחילופין עבודה עם בעלי מקצוע שיעזרו לך לעשות את זה (ישנם לא מעט בעלי מקצוע שנותנים שרות זה ביניהם אדריכלים, או מפקחים).

הידע הזה שווה לך הרבה כסף ב"הכנות מוקדמות" שתמיד עולות פחות כשעושים אותן בשלבים המוקדמים, בתהליכים שחשוב הסדר שלהם וימנע ממך את הצורך בשינויים בשלבים מאוחרים "כשנגמר הכסף".

חשוב שתקציב הבנייה יהיה מוכן לפני התחלת הבנייה ואפילו לפני קבלת היתרי הבנייה. וזאת בכדי לגלות האם ישנה היתכנות כלכלית לבניית הבית.

לא אחת מגלים בשלב זה שהרצונות עולים יותר ממה שהוקצב לבנייה ויש צורך לעשות התאמות.

שינויים בשלב התוכניות עדיפים לך ממספר סיבות-

 1. התהליך זול בצורה משמעותית – שינויים בשלב התוכניות ובמיוחד לפני קבלת ההיתרים זול לעין שיעור משינויים בשלבים מתקדמים יותר. ככול שהשלבים מתקדמים יותר כך העלויות גבוהות יותר.
 2. תהליך השינויים קצר יותר .
 3. תוצאות הבנייה יהיו באיכות גבוה יותר.

 

תקציב בנייה טוב מלא ומקיף לוקח בחשבון את כל השלבים של בניית הבית:

 1. עלויות התכנון וניהול
 2. עלויות המגרש
 3. עלויות המבנה
 4. פיתוח המגרש
 5. אבזורים ומערכות נוספות

פירוט מלא של כל תתי הסעיפים בשלבים השונים שחשוב להתייחס עליהם ניתן לראות בטבלה "לבניית תקציב בנייה".

אבל איך בונים תקציב בניה – ממה מתחילים?

השלב הראשון יהיה לפנות למתכנן – זהו השלב שבו פונים למתכנן לתכנון הבית בהתאם לסכום העומד לרשותך.

כשהתוכניות יהיו מוכנות יתחיל שלב קבלת הצעות המחיר וזהו השלב שכדאי להתחיל למלא את הטבלה (בעמודת האומדן).

מילוי הסעיפים השונים בטבלה יעזור לך :

 • להבטיח שלא ישכח אף סעיף.
 • לקבל תמונה מלאה ומיידית על היכולת שלך לעמוד בתקציב המתוכנן.
 • לשנות את הסכומים השונים ולבחון את ההשפעה שלהם על התקציב כולו.

עם סיום מילוי עמודה זו יהיה בידיך תקציב מלא ומפורט של תקציב הבנייה ואת הסכום המתוכנן לבניית הבית.

זה הזמן לבחון את הסכום שהתקבל האם הוא תואם או נמוך יותר מהסכום שתוכנן לקחת ?

 • כן. במידה והסכום תואם או נמוך יותר, אפשר לעבור לשלב הבא.
 • לא. במצב זה יש צורך להתאים את התוכניות, לחזור למתכנן ו/או לבחור את הסעיפים שאותם מצמצמים/ מבטלים במטרה לעמוד בסכום שהוקצב לבנייה.

לסיכום – זהו אחד השלבים החשובים ביותר בהצלחת פרויקט בניית הבית שלך. ככול שתשקיע בשלב זה יותר ותגיע להצעות מחיר מפורטות יותר, כך יהיה לך תקציב מפורט יותר שיאפשר לך לבנות בית שהמחיר הבנייה שלו יתקרב לאומדן.

אם בחרת להשתמש בטבלה יש לך את האומדן לכמה יעלה לבנות את הבית שלך.

גלילה למעלה