איך בונים תקציב בנייה?

מאמרים נוספים

איחוד הלוואות

איחוד הלוואות מאמר בנושא איחוד הלוואות …. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

להמשך קריאה »
ייעוץ למשכנתה חדשה

ייעוץ למשכנתה חדשה: לחסוך כסף כבר מהתשלום הראשון‏

רכישת נכס חדש תתבצע לרוב בעזרת משכנתה ואם מדובר בנכס ראשון אז רוב הקונים מרגישים שהם נכנסים לתחום שהם עוד לא נתקלו בו. ייעוץ למשכנתה חדשה עושה סדר בתהליך, מוביל אתכם לקבל את ההחלטות הכלכליות הנכונות ומסתיים במשכנתה שמשאירה לכם יותר כסף בכיס. בואו רגע נבין למה כל כך חשוב להשקיע זמן בבחירת המשכנתה. ברגע שאתם רוכשים נכס אתם לוקחים על עצמכם התחייבות כלכלית שתלווה אתכם לאורך השנים הבאות. כמה שנים? לרוב בין עשרים לשלושים

להמשך קריאה »
דירה בהגרלה

קייס סטאדי – דירה בהנחה

תוכנית דירה בהנחה  החליפה את קודמתה, מחיר למשתכן כשגם כאן המטרה היא לאפשר ליותר אנשים לקנות את דירתם הראשונה. הנרשמים להגרלה יכולים לבחור את העיר או היישוב בו ירצו לקנות את ביתם ובמידה והם יזכו, הם יכולים לבחור את הדירה המועדפת עליהם מבחינת מספר החדרים, כיוון האוויר, קומה ונתונים נוספים. על פניו נשמע שתהליך רכישת דירה דרך דירה בהנחה פשוט מאד: בתחילה יש לבדוק את הזכאות להשתתפות בהגרלה, במידה ונמצאתם זכאים, להירשם למקום שתרצו לזכות

להמשך קריאה »
הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

חדשות טובות לבעלי דירה ששוכרים דירה

חדשות טובות לבעלי דירה שמשכירים אותה ושוכרים דירה אחרת ב 1.6.23 נכנס לתוקף  תיקון לחוק שמאפשר לבעלי נכס יחיד (למגורים) המשכירים את הדירה שלהם ושו כרים דירה אחרת למגורים לקבל הטבה משמעותית בתשלום מס הכנסה על ההכנסות משכר דירה. השינוי בחוק מאפשר לבעלי דירה שמשכירים את הדירה שלהם ושוכרים דירה אחרת להתקזז בין תשלום השכירות שהם מקבלים לשכירות שהם משלמים ובכך להקטין משמעותית ההכנסה משכ"ד שעליה משולם מס ההכנסה.  זהו מהלך שמקל על בעלי נכס

להמשך קריאה »

המשכנתה של השכן טובה יותר. באמת?

הצורך שלנו להשוות בין מה שיש לנו ומה שיש לאחרים הוא טבעי. אנחנו עושים את זה לפעמים בכלל בלי להרגיש ולרוב כדי לוודא שאנחנו בסדר. שלא טעינו. שקיבלנו את הטוב ביותר. ההשוואה מתבצעת בכל כך הרבה תחומים וכמובן, גם במשכנתה שלנו. אנו משווים בין הריביות וההחזרים שלנו לבין השכנים והחברים שלנו. האם זה עוזר לנו? לא. האם המידע שאנו אוספים מסביב יהיה מדויק? ממש לא. במאמר זה לא נבדוק למה חשוב לנו להשוות בין משכנתאות

להמשך קריאה »
ריבית בנק ישראל

השפעת סגירת 100,000 שקלים על המשכנתא במסלולים השונים

בעקבות לקוחות שפנו אלי אני מפרסמת פה את התשובה לשאלה כיצד נכון להתנהל עם 100,000 שקלים ״פנויים״ שמיועדים לסגירת אחד ממסלולי המשכנתא. כל זאת על רקע העלייה הנוספת של הריבית (בפעם הרביעית בשנת 2022), עלייה שהובילה במקרה הנוכחי לתוספת של 330 שקלים בתשלום החודשי. בחודש אוגוסט 2022 עלתה הריבית שוב ומשקי בית רבים כבר מתחילים להרגיש את השינוי. מעבר לכך שהריבית העלתה את התשלומים החודשיים למשכנתא, ישנה גם אינפלציה שמובילה לעליית מחירים והופכת כל קנייה

להמשך קריאה »

תקציב בנייה הוא ללא ספק אחד הגורמים הכי חשובים בהצלחת פרויקט בניית בית.

הדבר נכון "בבנייה עצמית" או בקניית בית מקבלן "מפתח".

תקציב הבנייה יכול לתת לך תמונה ברורה (עוד לפני שנקדח היסוד הראשון) ולאפשר לך להיכנס לפרויקט בניית הבית בעיניים פקוחות. בעוד שבניית בית ללא תקציב יכולה לגרור כישלון ידוע מראש שבו מופסקת הבנייה באמצע, תקועים בסוף שלד ללא יכולת להמשיך או תקציב ביניהם עם בנייה לא גמורה.

כשבונים בית "מקבלן מפתח" – עלות הבית ידועה מראש בדומה לקניית דירה מקבלן אך חשוב לעבור מראש על הפרטים הקטנים בכדי לזהות את העלויות הנוספות שלך בפרויקט כמו מטבח, עבודות גבס נוספות ושדרוגים אחרים.

בבנייה עצמית התפקיד של בניית תקציב בנייה הינה אחריות שלך.

חשוב לפרק את פרויקט הבנייה לחלקים קטנים. ככל שהחלקים קטנים יותר ומפורטים יותר כך ניתן לקבל הצעות מחיר מפורטות יותר.

ישנה חשיבות גדולה לפירוט זה הן מבחינת הגדרת העבודה מול בעלי המקצוע השונים (חשוב מאוד להמשך) והן מבחינת הכנת התקציב והיכולת שלך לעמוד בתקציב זה עם מינימום חריגות והפתעות.

בכדי להכין תקציב לפרויקט בניית הבית יש צורך בהכנת שיעורי בית והכרת תהליכי הבנייה השונים או לחילופין עבודה עם בעלי מקצוע שיעזרו לך לעשות את זה (ישנם לא מעט בעלי מקצוע שנותנים שרות זה ביניהם אדריכלים, או מפקחים).

הידע הזה שווה לך הרבה כסף ב"הכנות מוקדמות" שתמיד עולות פחות כשעושים אותן בשלבים המוקדמים, בתהליכים שחשוב הסדר שלהם וימנע ממך את הצורך בשינויים בשלבים מאוחרים "כשנגמר הכסף".

חשוב שתקציב הבנייה יהיה מוכן לפני התחלת הבנייה ואפילו לפני קבלת היתרי הבנייה. וזאת בכדי לגלות האם ישנה היתכנות כלכלית לבניית הבית.

לא אחת מגלים בשלב זה שהרצונות עולים יותר ממה שהוקצב לבנייה ויש צורך לעשות התאמות.

שינויים בשלב התוכניות עדיפים לך ממספר סיבות-

 1. התהליך זול בצורה משמעותית – שינויים בשלב התוכניות ובמיוחד לפני קבלת ההיתרים זול לעין שיעור משינויים בשלבים מתקדמים יותר. ככול שהשלבים מתקדמים יותר כך העלויות גבוהות יותר.
 2. תהליך השינויים קצר יותר .
 3. תוצאות הבנייה יהיו באיכות גבוה יותר.

 

תקציב בנייה טוב מלא ומקיף לוקח בחשבון את כל השלבים של בניית הבית:

 1. עלויות התכנון וניהול
 2. עלויות המגרש
 3. עלויות המבנה
 4. פיתוח המגרש
 5. אבזורים ומערכות נוספות

פירוט מלא של כל תתי הסעיפים בשלבים השונים שחשוב להתייחס עליהם ניתן לראות בטבלה "לבניית תקציב בנייה".

אבל איך בונים תקציב בניה – ממה מתחילים?

השלב הראשון יהיה לפנות למתכנן – זהו השלב שבו פונים למתכנן לתכנון הבית בהתאם לסכום העומד לרשותך.

כשהתוכניות יהיו מוכנות יתחיל שלב קבלת הצעות המחיר וזהו השלב שכדאי להתחיל למלא את הטבלה (בעמודת האומדן).

מילוי הסעיפים השונים בטבלה יעזור לך :

 • להבטיח שלא ישכח אף סעיף.
 • לקבל תמונה מלאה ומיידית על היכולת שלך לעמוד בתקציב המתוכנן.
 • לשנות את הסכומים השונים ולבחון את ההשפעה שלהם על התקציב כולו.

עם סיום מילוי עמודה זו יהיה בידיך תקציב מלא ומפורט של תקציב הבנייה ואת הסכום המתוכנן לבניית הבית.

זה הזמן לבחון את הסכום שהתקבל האם הוא תואם או נמוך יותר מהסכום שתוכנן לקחת ?

 • כן. במידה והסכום תואם או נמוך יותר, אפשר לעבור לשלב הבא.
 • לא. במצב זה יש צורך להתאים את התוכניות, לחזור למתכנן ו/או לבחור את הסעיפים שאותם מצמצמים/ מבטלים במטרה לעמוד בסכום שהוקצב לבנייה.

לסיכום – זהו אחד השלבים החשובים ביותר בהצלחת פרויקט בניית הבית שלך. ככול שתשקיע בשלב זה יותר ותגיע להצעות מחיר מפורטות יותר, כך יהיה לך תקציב מפורט יותר שיאפשר לך לבנות בית שהמחיר הבנייה שלו יתקרב לאומדן.

אם בחרת להשתמש בטבלה יש לך את האומדן לכמה יעלה לבנות את הבית שלך.

Scroll to Top
דילוג לתוכן