איך להתחיל פרויקט בנייה ברגל ימין? ומהו הצעד הראשון?

מאמרים נוספים

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ. בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם

להמשך קריאה »
השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
דירה בהנחה

מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה. דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).   מהי תוכנית דירה בהנחה?

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »

החלטת לבנות בית?

החלטת על האזור והיישוב, הגשת בקשה לקניית המגרש, ועכשיו מתחילים החלומות איך הבית יראה, מה יהיה גודלו, כמה חדרים, באיזה סגנון ומי יתכנן את הבית.

מה לדעתך צריך להיות הצעד הראשון?

מרבית האנשים הבונים את ביתם בוחרים בשתי האפשרויות הראשונות, בהנחה שיהיה בסדר, ומתוך מחשבה מוטעית שכך ניתן לחסוך זמן וריצות מיותרות לבנק, אך בחירה זו יכולה לעלות להם בעיכובים, בעלויות נוספות ובמקרים חמורים במכירת הנכס לפני סיום הבניה.

אני ממליצה לך לבחור באפשרות השלישית (בבדיקת אפשרויות המימון) ורצוי כמה שיותר מהר.

בדיקת אפשרויות המימון (כמו המדריך) והיכולת לקחת משכנתא לבניה, יעזרו לך להגשים את החלום בנינוחות בעיניים פקוחות ומודעות, בידיעת כל האפשרויות העומדות מולך ולגשת בשמחה לקבלת ההחלטות בתהליך הבנייה.

בבדיקת אפשרויות המימון יעלו הנושאים הבאים:

 • מהו ההון העצמי שעומד לרשותך ואותו רוצים לייעד למטרה זו (חסכונות, קרן השתלמות עתידית, עזרה מקרוב משפחה הורים / ילדים…).
 • מהו ההון הנוסף שאותו ניתן לגייס (משכנתא לבניה, הלוואות, הלוואות ממקום העבודה…).
 • מהו ההון שאותו רוצים לקחת – מהי היא ההתחייבות שבה ניתן לעמוד לאורך השנים. מהם התשלומים החודשיים שלא יפגעו בהתנהלות המשפחה או באיכות החיים.

 

למה כל כך מוקדם, ולמה לא לחכות לשלב בו צריכים את הכסף?

ישנן מספר סיבות ביניהן:

 1. כדי למנוע הפתעות
  ואפשרות לבעיות ועיכובים באישור המשכנתא. צריך לזכור שהבנק רוצה למכור כסף, אבל למי שיכול לשלם. אם הוא חושב שמסיבה כלשהיא יכולה להיות בעיה בעמידה בתשלומים הוא יבחר למכור את הכסף למישהו אחר… הבנק אינו מחויב לאשר את ההלוואה ואף אחד לא רוצה להיות במצב בו הבניה מתעכבת או אף מופסקת בגלל עיכובים באישור ההלוואה.
 2. כדי לדעת מהו סכום ההלוואה (משכנתא) אותה יאשר הבנק
  כשמגיעים לאחוזי מימון גבוהים (וקרובים למקסימום כ- 70% בבניה) ישנם מצבים בהם הבנק לא יאשר את אחוז המימון המבוקש, אלא יעדיף לאשר אחוזי מימון נמוכים יותר. כדאי לדעת את זה בתחילת התכנון כדי להתאים את הבניה לתקציב המאושר.  התחלת התהליך של העיצוב והבניה לפני קבלת האישור העקרוני על המשכנתא יכולים לגרור עיכובים, הוצאות נוספות על עדכונים ושינויים וכן התפשרויות בעיצוב או במבנה שבתכנון מראש יכלו להימנע.
 3. בניה ע"פ תקציב מתוכנן
  בניה ע"פ תקציב מאוד חשובה ומאפשרת צמצום החריגות. בנית בית הינו פרויקט מורכב המשלב מס' רב של בעלי מקצוע לאורך תקופה ארוכה ולעיתים בסכומים גדולים. מאוד קל להתפתות לשדרוגים ותוספות לאורך הדרך.
 4. די לדעת איך התשלום החודשי עבור המשכנתא ישפיע על התקציב המשפחתי
  הבנק מאשר הלוואות בהן התשלום החודשי יהווה עד כ- 1/3 מההכנסה הפנויה ללקיחת המשכנתא. הבנק אינו מוודא מה הן התוכניות שלך לעתיד או איך הן ישפיעו על היכולת שלך לעמוד בתשלומים לאורך השנים. זו צריכה להיות האחריות שלך

נכון שהנבואה ניתנה לשוטים אך יש לקחת בחשבון שינויים מתוכננים כמו לידת ילד, הפסקת מזונות. זו אינה ממש נבואה, ואם לא לוקחים פרמטרים אילו בחשבון מגיעים למצבים בהם ההוצאה על דיור ומשכנתאות עולה עד לרמות של מעל ל- 50% מההכנסה הפנויה דבר המקשה מאוד על ההתנהלות השוטפת.

תכנון נכון של תמהיל משכנתא לבניה (בחירת המסלולים והתקופות בחלקי ההלוואה השונים) יכול לוודא עמידה בתשלום, עכשיו ולאורך זמן ועם זאת יאפשר גמישות במקרים בהם יצוצו שינויים (ותמיד צצים שינויים) ומבטיח כי החלום לבית לא יהפוך לסיוט איתו צריך לחיות לאורך השנים.

לסיכום – חשוב מאוד שהצעד הראשון בפרויקט הבנייה יהיה בבדיקת אפשרויות המימון.

גלילה למעלה