איך להתחיל פרויקט בנייה ברגל ימין? ומהו הצעד הראשון?

מאמרים נוספים

תוכנית מחיר למשתכן

כל מה שרציתם לדעת על תוכנית מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך על ידי השר כחלון ועד היום זכו מאות צעירים ומשפחות לדירות במחיר מוזל. הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא להוציא לפועל פרויקטים לבניה בערים שונות ברחבי הארץ ולחייב את הקבלנים למכור את הפרויקטים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. התוכנית כולה מבוססת על מכרזים כאשר בעבר הציעה המדינה את הקרקע ליזמים שהציעו את המחיר הגבוה ביותר תמורתה ועם התוכנית הזוכים במכרזים הם אלו שמציעים את הדירות במחיר הנמוך ביותר. בצורה זו מצליחה

להמשך קריאה »

הוצאת דו"ח יתרות משכנתא

איך מוציאים את דו"ח יתרות המשכנתא ? את דו"ח יתרות המשכנתא ניתן לקבל דרך המוקד הטלפוני של הבנק בו מתנהלת המשכנתא ובחלק מהמקרים (תלוי בבנק) גם דרך אתר האינטרנט.   את הדוח יש לשלוח למייל – iris@isaving.co.il או בווטסאפ ל- 0525900403   באיזה בנק נלקחה המשכנתא ? בנק אינטרנט מוקד טלפוני שעות פעילות  דרכים נוספות אוצר החייל ניתן להוציא את הדו"ח באינטרנט רק אם יש חשבון עו"ש בבנק  1-700-700-185  3533* א-ה 8:00-18:00   איגוד ע"י

להמשך קריאה »
נטילת משכנתא

שינויים חדשים שיכולים להשפיע משמעותית על נטילת משכנתא ומחזור

אנחנו נמצאים לקראת סיומה של שנת 2020 וממשיכים לחוות שינויים בתחום המשכנתאות. אם אתם עומדים לפני נטילת משכנתא – יתכן שכדאי לכם לנסות לדחות את לקיחתה בחודשיים. בנק ישראל הודיע על שני שינויים אמורים להיכנס לתוקף סביב אמצע ינואר 2021. שני השינויים הללו עומדים להשפיע על נטילת משכנתא. שינוי ראשון – הורדת הגבלה על סכום הפריים השינוי הראשון שעומד להיכנס הוא הורדת ההגבלה על הסכום אותו ניתן לקחת במסלול הפריים. עד היום בנק ישראל הגביל

להמשך קריאה »
משכנתא לבניית בית פרטי

משכנתא לבניית בית פרטי עם גינה

בניית בית החלומות עוברת אצל רוב הישראלים בנטילת משכנתא. ההחלטה איך לבנות את הבית, היכן ועם אילו חומרים, תשפיע במידה רבה על העלות הסופית של הבנייה. העלות הסופית תשפיע על ההוצאה החודשית של המשפחה על הבית. נטילת משכנתא לבניית בית פרטי חייבת להביא בחשבון את כל ההוצאות בדרך ויותר מכך. נתון מעניין וקצת מפחיד הוא שמעל ל-80% מהבונים מגלים כי הפרויקט עולה להם יותר מכפי שתכננו. הפער בין העלות המתוכננת לבין המציאות נובע מבחירות שונות

להמשך קריאה »
הון עצמי למשכנתא

מה זה הון עצמי למשכנתא ואיך תצברו את הסכום הנדרש לכם?

חולמים על רכישה או בניית בית? רגע לפני שתוכלו לבצע את אחת העסקאות המשמעותיות ביותר בחייכם תצטרכו לדאוג גם להון עצמי מתאים ואליו תוכלו להוסיף את המשכנתא. מה זה הון עצמי למשכנתא? מהו האחוז שתצטרכו לצבור? וכיצד תעשו זאת? על כך בכתבה. חלומם של רוב הישראלים לבית משלהם עובר דרך לקיחת משכנתא. הבנקים השונים והחברות המתמחות בכך שמחים מאד להציע הלוואות אך הם יכולים לעשות זאת בכפוף לתנאים שונים. אחד מהם (ובו תעסוק הכתבה) קשור

להמשך קריאה »
הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בכל פרוייקט הוא להבין כמה כסף יש לפרוייקט וזה נכון גם בפרוייקט בניית בית. אפשר לחלק את מקורות הכסף ל 5 חלקים : ההון העצמי הנזיל – הכסף שיש לנו, שנוכל להשתמש בו באופן מיידי. הוא נמצא בחשבון העו"ש, בתוכניות חיסכון נזילות, בשוק ההון וכו'. בדקו בדיוק כמה כסף יש לכם, וכמה כסף מתוכות אתם מתכונים ליעד לבנייה.   הון עצמי עתידי – הכספים שיש לנו בתוכניות חיסכון שאמורות להיפתח במהלך תקופת הבנייה.

להמשך קריאה »

החלטת לבנות בית?

החלטת על האזור והיישוב, הגשת בקשה לקניית המגרש, ועכשיו מתחילים החלומות איך הבית יראה, מה יהיה גודלו, כמה חדרים, באיזה סגנון ומי יתכנן את הבית.

מה לדעתך צריך להיות הצעד הראשון?

מרבית האנשים הבונים את ביתם בוחרים בשתי האפשרויות הראשונות, בהנחה שיהיה בסדר, ומתוך מחשבה מוטעית שכך ניתן לחסוך זמן וריצות מיותרות לבנק, אך בחירה זו יכולה לעלות להם בעיכובים, בעלויות נוספות ובמקרים חמורים במכירת הנכס לפני סיום הבניה.

אני ממליצה לך לבחור באפשרות השלישית (בבדיקת אפשרויות המימון) ורצוי כמה שיותר מהר.

בדיקת אפשרויות המימון (כמו המדריך) והיכולת לקחת משכנתא לבניה, יעזרו לך להגשים את החלום בנינוחות בעיניים פקוחות ומודעות, בידיעת כל האפשרויות העומדות מולך ולגשת בשמחה לקבלת ההחלטות בתהליך הבנייה.

בבדיקת אפשרויות המימון יעלו הנושאים הבאים:

 • מהו ההון העצמי שעומד לרשותך ואותו רוצים לייעד למטרה זו (חסכונות, קרן השתלמות עתידית, עזרה מקרוב משפחה הורים / ילדים…).
 • מהו ההון הנוסף שאותו ניתן לגייס (משכנתא לבניה, הלוואות, הלוואות ממקום העבודה…).
 • מהו ההון שאותו רוצים לקחת – מהי היא ההתחייבות שבה ניתן לעמוד לאורך השנים. מהם התשלומים החודשיים שלא יפגעו בהתנהלות המשפחה או באיכות החיים.

 

למה כל כך מוקדם, ולמה לא לחכות לשלב בו צריכים את הכסף?

ישנן מספר סיבות ביניהן:

 1. כדי למנוע הפתעות
  ואפשרות לבעיות ועיכובים באישור המשכנתא. צריך לזכור שהבנק רוצה למכור כסף, אבל למי שיכול לשלם. אם הוא חושב שמסיבה כלשהיא יכולה להיות בעיה בעמידה בתשלומים הוא יבחר למכור את הכסף למישהו אחר… הבנק אינו מחויב לאשר את ההלוואה ואף אחד לא רוצה להיות במצב בו הבניה מתעכבת או אף מופסקת בגלל עיכובים באישור ההלוואה.
 2. כדי לדעת מהו סכום ההלוואה (משכנתא) אותה יאשר הבנק
  כשמגיעים לאחוזי מימון גבוהים (וקרובים למקסימום כ- 70% בבניה) ישנם מצבים בהם הבנק לא יאשר את אחוז המימון המבוקש, אלא יעדיף לאשר אחוזי מימון נמוכים יותר. כדאי לדעת את זה בתחילת התכנון כדי להתאים את הבניה לתקציב המאושר.  התחלת התהליך של העיצוב והבניה לפני קבלת האישור העקרוני על המשכנתא יכולים לגרור עיכובים, הוצאות נוספות על עדכונים ושינויים וכן התפשרויות בעיצוב או במבנה שבתכנון מראש יכלו להימנע.
 3. בניה ע"פ תקציב מתוכנן
  בניה ע"פ תקציב מאוד חשובה ומאפשרת צמצום החריגות. בנית בית הינו פרויקט מורכב המשלב מס' רב של בעלי מקצוע לאורך תקופה ארוכה ולעיתים בסכומים גדולים. מאוד קל להתפתות לשדרוגים ותוספות לאורך הדרך.
 4. די לדעת איך התשלום החודשי עבור המשכנתא ישפיע על התקציב המשפחתי
  הבנק מאשר הלוואות בהן התשלום החודשי יהווה עד כ- 1/3 מההכנסה הפנויה ללקיחת המשכנתא. הבנק אינו מוודא מה הן התוכניות שלך לעתיד או איך הן ישפיעו על היכולת שלך לעמוד בתשלומים לאורך השנים. זו צריכה להיות האחריות שלך

נכון שהנבואה ניתנה לשוטים אך יש לקחת בחשבון שינויים מתוכננים כמו לידת ילד, הפסקת מזונות. זו אינה ממש נבואה, ואם לא לוקחים פרמטרים אילו בחשבון מגיעים למצבים בהם ההוצאה על דיור ומשכנתאות עולה עד לרמות של מעל ל- 50% מההכנסה הפנויה דבר המקשה מאוד על ההתנהלות השוטפת.

תכנון נכון של תמהיל משכנתא לבניה (בחירת המסלולים והתקופות בחלקי ההלוואה השונים) יכול לוודא עמידה בתשלום, עכשיו ולאורך זמן ועם זאת יאפשר גמישות במקרים בהם יצוצו שינויים (ותמיד צצים שינויים) ומבטיח כי החלום לבית לא יהפוך לסיוט איתו צריך לחיות לאורך השנים.

לסיכום – חשוב מאוד שהצעד הראשון בפרויקט הבנייה יהיה בבדיקת אפשרויות המימון.

גלילה למעלה