במה שונה משכנתא לבניה ממשכנתא לרכישת בית יד 2?

מאמרים נוספים

תוכנית מחיר למשתכן

כל מה שרציתם לדעת על תוכנית מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך על ידי השר כחלון ועד היום זכו מאות צעירים ומשפחות לדירות במחיר מוזל. הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא להוציא לפועל פרויקטים לבניה בערים שונות ברחבי הארץ ולחייב את הקבלנים למכור את הפרויקטים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. התוכנית כולה מבוססת על מכרזים כאשר בעבר הציעה המדינה את הקרקע ליזמים שהציעו את המחיר הגבוה ביותר תמורתה ועם התוכנית הזוכים במכרזים הם אלו שמציעים את הדירות במחיר הנמוך ביותר. בצורה זו מצליחה

להמשך קריאה »

הוצאת דו"ח יתרות משכנתא

איך מוציאים את דו"ח יתרות המשכנתא ? את דו"ח יתרות המשכנתא ניתן לקבל דרך המוקד הטלפוני של הבנק בו מתנהלת המשכנתא ובחלק מהמקרים (תלוי בבנק) גם דרך אתר האינטרנט.   את הדוח יש לשלוח למייל – iris@isaving.co.il או בווטסאפ ל- 0525900403   באיזה בנק נלקחה המשכנתא ? בנק אינטרנט מוקד טלפוני שעות פעילות  דרכים נוספות אוצר החייל ניתן להוציא את הדו"ח באינטרנט רק אם יש חשבון עו"ש בבנק  1-700-700-185  3533* א-ה 8:00-18:00   איגוד ע"י

להמשך קריאה »
נטילת משכנתא

שינויים חדשים שיכולים להשפיע משמעותית על נטילת משכנתא ומחזור

אנחנו נמצאים לקראת סיומה של שנת 2020 וממשיכים לחוות שינויים בתחום המשכנתאות. אם אתם עומדים לפני נטילת משכנתא – יתכן שכדאי לכם לנסות לדחות את לקיחתה בחודשיים. בנק ישראל הודיע על שני שינויים אמורים להיכנס לתוקף סביב אמצע ינואר 2021. שני השינויים הללו עומדים להשפיע על נטילת משכנתא. שינוי ראשון – הורדת הגבלה על סכום הפריים השינוי הראשון שעומד להיכנס הוא הורדת ההגבלה על הסכום אותו ניתן לקחת במסלול הפריים. עד היום בנק ישראל הגביל

להמשך קריאה »
משכנתא לבניית בית פרטי

משכנתא לבניית בית פרטי עם גינה

בניית בית החלומות עוברת אצל רוב הישראלים בנטילת משכנתא. ההחלטה איך לבנות את הבית, היכן ועם אילו חומרים, תשפיע במידה רבה על העלות הסופית של הבנייה. העלות הסופית תשפיע על ההוצאה החודשית של המשפחה על הבית. נטילת משכנתא לבניית בית פרטי חייבת להביא בחשבון את כל ההוצאות בדרך ויותר מכך. נתון מעניין וקצת מפחיד הוא שמעל ל-80% מהבונים מגלים כי הפרויקט עולה להם יותר מכפי שתכננו. הפער בין העלות המתוכננת לבין המציאות נובע מבחירות שונות

להמשך קריאה »
הון עצמי למשכנתא

מה זה הון עצמי למשכנתא ואיך תצברו את הסכום הנדרש לכם?

חולמים על רכישה או בניית בית? רגע לפני שתוכלו לבצע את אחת העסקאות המשמעותיות ביותר בחייכם תצטרכו לדאוג גם להון עצמי מתאים ואליו תוכלו להוסיף את המשכנתא. מה זה הון עצמי למשכנתא? מהו האחוז שתצטרכו לצבור? וכיצד תעשו זאת? על כך בכתבה. חלומם של רוב הישראלים לבית משלהם עובר דרך לקיחת משכנתא. הבנקים השונים והחברות המתמחות בכך שמחים מאד להציע הלוואות אך הם יכולים לעשות זאת בכפוף לתנאים שונים. אחד מהם (ובו תעסוק הכתבה) קשור

להמשך קריאה »
הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בכל פרוייקט הוא להבין כמה כסף יש לפרוייקט וזה נכון גם בפרוייקט בניית בית. אפשר לחלק את מקורות הכסף ל 5 חלקים : ההון העצמי הנזיל – הכסף שיש לנו, שנוכל להשתמש בו באופן מיידי. הוא נמצא בחשבון העו"ש, בתוכניות חיסכון נזילות, בשוק ההון וכו'. בדקו בדיוק כמה כסף יש לכם, וכמה כסף מתוכות אתם מתכונים ליעד לבנייה.   הון עצמי עתידי – הכספים שיש לנו בתוכניות חיסכון שאמורות להיפתח במהלך תקופת הבנייה.

להמשך קריאה »

החלום על בניית הבית מאפיין משפחות רבות ועובר כמעט תמיד דרך מציאת אמצעי מימון מגורמים חיצוניים, או במילים אחרות, משכנתא לבניה. לאחר שקיבלת את ההחלטה לבנות את ביתך, הדבר הראשון שמומלץ לעשות הוא לבחון את יכולת המימון שלך.

יכולת המימון היא אינה דבר מובן מאיליו. הבנקים או הגורמים החוץ בנקאיים לא מחויבים לאשר את המשכנתא וגם אם כן, ישנן מספר מגבלות אשר לא קיימות ברכישה של בית מיד שנייה או מקבלן. בכתבה זו אתרכז בהבדלים בין התהליכים, אפרט את המגבלות ואתן מספר המלצות להתנהלות נכונה כבר מהשלבים הראשונים.

ההבדלים בין המשכנתאות

ישנם מספר הבדלים בין המשכנתאות והבנתם תעזור לך לקבל החלטות מהותיות על דרך הבניה ואפילו על היישוב בו יירכש המגרש. ההבדל הראשון נוגע לאחוז המימון. בעוד שברכישה של בית ראשון, מקבלן או מיד שנייה, אפשר לקבל מימון של עד 75%, בבניה המימון לא יעלה על סך של 70% מעלות הבניה על פי הערכת שמאי.

משכנתא לבניה

ההבדל השני מתייחס לאופן קבלת התשלום. ברכישה של בית או דירה, המוכרים הם אלו שיקבלו את הכסף מהבנק. בבניה, הכסף מועבר לבונים ומהם אל הגורמים הרלוונטיים (קבלן שלד, חשמלאי, אינסטלטור ואחרים). כמו כן, הכסף מועבר בפעימות על פי ההתקדמות ולא מראש. לכן יש לנהל את הפרויקט בצורה נבונה מבחינה כלכלית.

כמה תעלה בניית הבית?

רוב האנשים לוקחים משכנתא לבניה בגובה המשוער של עלויות הבניה. על פניו יכול להיות שזה נשמע סביר והגיוני, רק שבפועל מעל ל-80% מהפרויקטים עולים יותר מההערכה. בממוצע, עלות הבניה גבוהה בכ-240 אלף ₪. במידה וגם בפרויקט שלך יהיו חריגות, יהיה עליך למצוא את מקור המימון וניתן להעריך שמקור זה יהיה יקר יותר מהמשכנתא.

ניתן להעריך מראש את עלות הבניה, לבקש משכנתא על הסכום הנכון (שלא יהיה גבוה או נמוך מדי) ולעשות זאת בזמן הנכון. הזמן הנכון הוא עוד לפני הכניסה לשטח ועדיף אפילו לפני תכנון הבית. נכון יותר לתכנן את הבית לפי התקציב הריאלי ולא להתאים את התקציב למה שכבר נעשה.

משכנתא לבניה בדרך הנכונה

הבטחתי שאצרף המלצות לבניה בדרך חכמה מבחינה כלכלית וללקיחת משכנתא שתתאים ליכולות הכלכליות ותאפשר לך לסיים את הבית בשביעות רצון ובלי חורים בכיסים.

משכנתא לבניה עצמית

המלצה ראשונה – תכנון נכון של המשכנתא

ישנם בונים אשר יוצאים מנקודת ההנחה שהסכום שיש להם שווה באופן אוטומטי 30% ועל כך הבנק או כל גורם מממן אחר יסכים להוסיף 70%. נקודה זו שגויה כיוון שהמאה אחוז הם השווי המוערך של הנכס כפי שהעריך אותו השמאי. אם השמאי יעריך שהנכס שווה פחות, המשכנתא לצורך הבניה תהיה גם היא נמוכה יותר. תכנון נכון של הכספים וקבלת אישור מוקדם היא הדרך לתכנן את הבית.

המלצה שנייה – נטילת משכנתא לבניה בשלבים הראשונים

במקום לחכות עד לשלב החפירות, השלד או כל שלב אחר, עדיף לקבל אישור למשכנתא לבניה בשלבים מוקדמים ככל האפשר. לשם כך מומלץ להוציא אישור עקרוני ולחדש אותו בהתאם לתנאים של הבנק. תנאים מוקדמים שונים יכולים לפגוע או לעזור בקבלת הכספים. המתנה עם הגשת הבקשה עלולה להוביל לסירוב או עיכוב הבניה ובמקרים מסוימים לגרום לשלד שלא הסתיים מעולם.

המלצה שלישית – למצות את כל האפשרויות

ממש כמו ברכישת בית או נכס, כשיש לבצע השוואת תנאים בין הבנקים השונים והגופים החוץ בנקאיים, כך יש לעשות גם עם המשכנתא לצורך הבניה. עם זאת, חשוב לדעת כי כל הפרויקט יהיה תחת קורת גג פיננסית אחת וכי לא נהוג (ולרוב בלתי אפשרי) לעבור בין הגורמים המממנים באמצע הפרויקט. יש לפעול נכון כבר בתחילת הדרך, לבצע השוואת תנאים ולבחור את המשכנתא המתאימה לך.

לבד או ביחד?

כיועצת משכנתאות טבעי שאציע לך לבצע את התהליך יחד ולכן אני עלולה לרגע להישמע לא אובייקטיבית. במקום שאסביר מהם היתרונות של העבודה המשותפת, אצטט מתוך מה שכתבו עלי שוקי וליאת אביב:

לקחת משכנתא לבניה עצמית

רוצה לדבר? זה הזמן להתקשר, לשלוח הודעת ווטסאפ או להשאיר פרטים כאן באתר.

 

על הכותבת:

איריס שוסטר, עוסקת בתחום ייעוץ משכנתאות מעל ל-12 שנה. החזון שלי הוא לעזור למשפחות לשלם פחות משכנתא, מדי חודש ולאורך כל תקופת ההחזר.

גלילה למעלה