דמי כיס – כמה ולמה

מאמרים נוספים

תוכנית מחיר למשתכן

כל מה שרציתם לדעת על תוכנית מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך על ידי השר כחלון ועד היום זכו מאות צעירים ומשפחות לדירות במחיר מוזל. הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא להוציא לפועל פרויקטים לבניה בערים שונות ברחבי הארץ ולחייב את הקבלנים למכור את הפרויקטים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. התוכנית כולה מבוססת על מכרזים כאשר בעבר הציעה המדינה את הקרקע ליזמים שהציעו את המחיר הגבוה ביותר תמורתה ועם התוכנית הזוכים במכרזים הם אלו שמציעים את הדירות במחיר הנמוך ביותר. בצורה זו מצליחה

להמשך קריאה »

הוצאת דו"ח יתרות משכנתא

איך מוציאים את דו"ח יתרות המשכנתא ? את דו"ח יתרות המשכנתא ניתן לקבל דרך המוקד הטלפוני של הבנק בו מתנהלת המשכנתא ובחלק מהמקרים (תלוי בבנק) גם דרך אתר האינטרנט.   את הדוח יש לשלוח למייל – iris@isaving.co.il או בווטסאפ ל- 0525900403   באיזה בנק נלקחה המשכנתא ? בנק אינטרנט מוקד טלפוני שעות פעילות  דרכים נוספות אוצר החייל ניתן להוציא את הדו"ח באינטרנט רק אם יש חשבון עו"ש בבנק  1-700-700-185  3533* א-ה 8:00-18:00   איגוד ע"י

להמשך קריאה »
נטילת משכנתא

שינויים חדשים שיכולים להשפיע משמעותית על נטילת משכנתא ומחזור

אנחנו נמצאים לקראת סיומה של שנת 2020 וממשיכים לחוות שינויים בתחום המשכנתאות. אם אתם עומדים לפני נטילת משכנתא – יתכן שכדאי לכם לנסות לדחות את לקיחתה בחודשיים. בנק ישראל הודיע על שני שינויים אמורים להיכנס לתוקף סביב אמצע ינואר 2021. שני השינויים הללו עומדים להשפיע על נטילת משכנתא. שינוי ראשון – הורדת הגבלה על סכום הפריים השינוי הראשון שעומד להיכנס הוא הורדת ההגבלה על הסכום אותו ניתן לקחת במסלול הפריים. עד היום בנק ישראל הגביל

להמשך קריאה »
משכנתא לבניית בית פרטי

משכנתא לבניית בית פרטי עם גינה

בניית בית החלומות עוברת אצל רוב הישראלים בנטילת משכנתא. ההחלטה איך לבנות את הבית, היכן ועם אילו חומרים, תשפיע במידה רבה על העלות הסופית של הבנייה. העלות הסופית תשפיע על ההוצאה החודשית של המשפחה על הבית. נטילת משכנתא לבניית בית פרטי חייבת להביא בחשבון את כל ההוצאות בדרך ויותר מכך. נתון מעניין וקצת מפחיד הוא שמעל ל-80% מהבונים מגלים כי הפרויקט עולה להם יותר מכפי שתכננו. הפער בין העלות המתוכננת לבין המציאות נובע מבחירות שונות

להמשך קריאה »
הון עצמי למשכנתא

מה זה הון עצמי למשכנתא ואיך תצברו את הסכום הנדרש לכם?

חולמים על רכישה או בניית בית? רגע לפני שתוכלו לבצע את אחת העסקאות המשמעותיות ביותר בחייכם תצטרכו לדאוג גם להון עצמי מתאים ואליו תוכלו להוסיף את המשכנתא. מה זה הון עצמי למשכנתא? מהו האחוז שתצטרכו לצבור? וכיצד תעשו זאת? על כך בכתבה. חלומם של רוב הישראלים לבית משלהם עובר דרך לקיחת משכנתא. הבנקים השונים והחברות המתמחות בכך שמחים מאד להציע הלוואות אך הם יכולים לעשות זאת בכפוף לתנאים שונים. אחד מהם (ובו תעסוק הכתבה) קשור

להמשך קריאה »
הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בכל פרוייקט הוא להבין כמה כסף יש לפרוייקט וזה נכון גם בפרוייקט בניית בית. אפשר לחלק את מקורות הכסף ל 5 חלקים : ההון העצמי הנזיל – הכסף שיש לנו, שנוכל להשתמש בו באופן מיידי. הוא נמצא בחשבון העו"ש, בתוכניות חיסכון נזילות, בשוק ההון וכו'. בדקו בדיוק כמה כסף יש לכם, וכמה כסף מתוכות אתם מתכונים ליעד לבנייה.   הון עצמי עתידי – הכספים שיש לנו בתוכניות חיסכון שאמורות להיפתח במהלך תקופת הבנייה.

להמשך קריאה »

דמי כיס לילדים. כן או לא? אני שומעת הרבה חברים מתלבטים בשאלה הזאת. מצד אחד, זה פתח לחינוך לאחריות, לחינוך כלכלי, להתנהלות עם תקציב. מצד שני – בשביל מה לתת להם עוד כסף. הרי אנחנו קונים להם כל מה שהם צריכים.

קודם כל, חשוב לזכור: דמי כיס לילדים מטרתם אינה לספק לילדים שלנו אמצעים לקנות כל מיני דברים. הרי בשביל זה אנחנו כאן, לא? לדמי הכיס יש מטרה אחרת לגמרי.

לדעתי, צריך וחשוב ביותר לתת לילדים דמי כיס החל מגיל צעיר יחסית. אפילו מגיל שש. אנחנו יכולים להשיג בכך כמה דברים:

א. מאפשרים להם את ההתנסות הכל כך חשובה במסלול קבלת ההחלטות של למה כן או למה לא, מה חשוב יותר, מה סדר העדיפויות וכו' (אם אנחנו "נותנים להם הכל", הרי שאנחנו מחליטים עבורם על מה להוציא כסף ומונעים מהם את ההתנסות והמיומנות של תהליך קבלת החלטות).

ב. ממחישים להם שבשביל כסף צריך לעבוד – ניתן להתנות דמי כיס במטלות בבית בהתאם לגילם ובדרך זו גם להמחיש להם את מחיר האחריות (אין עבודה = אין כסף)

ג. הם מתחילים להבין את יתרונות החיסכון ו"דחיית הסיפוקים". (השבוע קניתי צעצוע אחד, אחסוך בחודש הקרוב כדי לקנות את הצעצוע הבא)

ד. הפתעה! לא ידענו שהכסף מתבזבז כל כך מהר. "אבל קנינו רק חולצה. אז לאן הלכו החמישים שקל שלי???"

חשוב לזכור, החינוך הכלכלי מתחיל לפני נתינת דמי הכיס. אני ממליצה קודם כל לדבר עם הילד (במיוחד בגילאים הקטנים יותר). להסביר לו שאי אפשר פשוט לקחת מהמדף את כל מה שרוצים. שצריך לעבור בקופה ולשלם כסף על כל מה שלקחנו. זו הזדמנות להסביר לילד מאיפה יש לנו כסף ושכמות הכסף שיש לנו מוגבלת ולכן אי אפשר לקנות הכל. הבן שלי, למשל, כשהיה בן חמש-שש, קלט שמהכספומט יוצא כסף. וזהו. וכל פעם שרצה משהו, והסברתי לו שכרגע אין כסף בשביל זה, רצה שנלך לכספומט וניקח כסף.

כמו כן ,חשוב להסביר לילדים את מהות דמי הכיס. כל כמה זמן הם יקבלו את דמי הכיס. האם פעם בשבוע או פעם בחודש. מה הם יכולים לעשות עם הכסף הזה. (לקנות דברים שהם רוצים – כן. לתת אותו לחברים – לא. כדאי גם שיתייעצו אתכם לגבי השימוש שלהם בדמי הכיס שקבלו). כמובן שתלוי מאד באיזה גיל מדובר. ככל שהילדים גדולים יותר, הצרכים גדלים, היכולת שלהם לבקר את כמות ההוצאות והעמידה בתקציב גדולה יותר והם גם מסוגלים לעבוד כדי להגדיל את כמות ההכנסות שלהם.

בכל מקרה, חשוב שהסכום שאנו נותנים כדמי כיס לא יהיה גבוה מדי, כדי שהילדים יצטרכו לחשב ולהפעיל שיקול דעת, איפה אפשר לחסוך, על מה לוותר וכו'.

לכו תדעו, מדמי כיס קטנים יכולה לצאת ההשקעה המוצלחת הבאה ואולי האקזיט הבא נמצא אצלכם בבית.

גלילה למעלה