דמי כיס – כמה ולמה

מאמרים נוספים

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ. בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם

להמשך קריאה »
השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
דירה בהנחה

מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה. דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).   מהי תוכנית דירה בהנחה?

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »

דמי כיס לילדים. כן או לא? אני שומעת הרבה חברים מתלבטים בשאלה הזאת. מצד אחד, זה פתח לחינוך לאחריות, לחינוך כלכלי, להתנהלות עם תקציב. מצד שני – בשביל מה לתת להם עוד כסף. הרי אנחנו קונים להם כל מה שהם צריכים.

קודם כל, חשוב לזכור: דמי כיס לילדים מטרתם אינה לספק לילדים שלנו אמצעים לקנות כל מיני דברים. הרי בשביל זה אנחנו כאן, לא? לדמי הכיס יש מטרה אחרת לגמרי.

לדעתי, צריך וחשוב ביותר לתת לילדים דמי כיס החל מגיל צעיר יחסית. אפילו מגיל שש. אנחנו יכולים להשיג בכך כמה דברים:

א. מאפשרים להם את ההתנסות הכל כך חשובה במסלול קבלת ההחלטות של למה כן או למה לא, מה חשוב יותר, מה סדר העדיפויות וכו' (אם אנחנו "נותנים להם הכל", הרי שאנחנו מחליטים עבורם על מה להוציא כסף ומונעים מהם את ההתנסות והמיומנות של תהליך קבלת החלטות).

ב. ממחישים להם שבשביל כסף צריך לעבוד – ניתן להתנות דמי כיס במטלות בבית בהתאם לגילם ובדרך זו גם להמחיש להם את מחיר האחריות (אין עבודה = אין כסף)

ג. הם מתחילים להבין את יתרונות החיסכון ו"דחיית הסיפוקים". (השבוע קניתי צעצוע אחד, אחסוך בחודש הקרוב כדי לקנות את הצעצוע הבא)

ד. הפתעה! לא ידענו שהכסף מתבזבז כל כך מהר. "אבל קנינו רק חולצה. אז לאן הלכו החמישים שקל שלי???"

חשוב לזכור, החינוך הכלכלי מתחיל לפני נתינת דמי הכיס. אני ממליצה קודם כל לדבר עם הילד (במיוחד בגילאים הקטנים יותר). להסביר לו שאי אפשר פשוט לקחת מהמדף את כל מה שרוצים. שצריך לעבור בקופה ולשלם כסף על כל מה שלקחנו. זו הזדמנות להסביר לילד מאיפה יש לנו כסף ושכמות הכסף שיש לנו מוגבלת ולכן אי אפשר לקנות הכל. הבן שלי, למשל, כשהיה בן חמש-שש, קלט שמהכספומט יוצא כסף. וזהו. וכל פעם שרצה משהו, והסברתי לו שכרגע אין כסף בשביל זה, רצה שנלך לכספומט וניקח כסף.

כמו כן ,חשוב להסביר לילדים את מהות דמי הכיס. כל כמה זמן הם יקבלו את דמי הכיס. האם פעם בשבוע או פעם בחודש. מה הם יכולים לעשות עם הכסף הזה. (לקנות דברים שהם רוצים – כן. לתת אותו לחברים – לא. כדאי גם שיתייעצו אתכם לגבי השימוש שלהם בדמי הכיס שקבלו). כמובן שתלוי מאד באיזה גיל מדובר. ככל שהילדים גדולים יותר, הצרכים גדלים, היכולת שלהם לבקר את כמות ההוצאות והעמידה בתקציב גדולה יותר והם גם מסוגלים לעבוד כדי להגדיל את כמות ההכנסות שלהם.

בכל מקרה, חשוב שהסכום שאנו נותנים כדמי כיס לא יהיה גבוה מדי, כדי שהילדים יצטרכו לחשב ולהפעיל שיקול דעת, איפה אפשר לחסוך, על מה לוותר וכו'.

לכו תדעו, מדמי כיס קטנים יכולה לצאת ההשקעה המוצלחת הבאה ואולי האקזיט הבא נמצא אצלכם בבית.

גלילה למעלה