מה זה הון עצמי למשכנתא ואיך תצברו את הסכום הנדרש לכם?

מאמרים נוספים

תוכנית מחיר למשתכן

כל מה שרציתם לדעת על תוכנית מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך על ידי השר כחלון ועד היום זכו מאות צעירים ומשפחות לדירות במחיר מוזל. הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא להוציא לפועל פרויקטים לבניה בערים שונות ברחבי הארץ ולחייב את הקבלנים למכור את הפרויקטים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. התוכנית כולה מבוססת על מכרזים כאשר בעבר הציעה המדינה את הקרקע ליזמים שהציעו את המחיר הגבוה ביותר תמורתה ועם התוכנית הזוכים במכרזים הם אלו שמציעים את הדירות במחיר הנמוך ביותר. בצורה זו מצליחה

להמשך קריאה »

הוצאת דו"ח יתרות משכנתא

איך מוציאים את דו"ח יתרות המשכנתא ? את דו"ח יתרות המשכנתא ניתן לקבל דרך המוקד הטלפוני של הבנק בו מתנהלת המשכנתא ובחלק מהמקרים (תלוי בבנק) גם דרך אתר האינטרנט.   את הדוח יש לשלוח למייל – iris@isaving.co.il או בווטסאפ ל- 0525900403   באיזה בנק נלקחה המשכנתא ? בנק אינטרנט מוקד טלפוני שעות פעילות  דרכים נוספות אוצר החייל ניתן להוציא את הדו"ח באינטרנט רק אם יש חשבון עו"ש בבנק  1-700-700-185  3533* א-ה 8:00-18:00   איגוד ע"י

להמשך קריאה »
נטילת משכנתא

שינויים חדשים שיכולים להשפיע משמעותית על נטילת משכנתא ומחזור

אנחנו נמצאים לקראת סיומה של שנת 2020 וממשיכים לחוות שינויים בתחום המשכנתאות. אם אתם עומדים לפני נטילת משכנתא – יתכן שכדאי לכם לנסות לדחות את לקיחתה בחודשיים. בנק ישראל הודיע על שני שינויים אמורים להיכנס לתוקף סביב אמצע ינואר 2021. שני השינויים הללו עומדים להשפיע על נטילת משכנתא. שינוי ראשון – הורדת הגבלה על סכום הפריים השינוי הראשון שעומד להיכנס הוא הורדת ההגבלה על הסכום אותו ניתן לקחת במסלול הפריים. עד היום בנק ישראל הגביל

להמשך קריאה »
משכנתא לבניית בית פרטי

משכנתא לבניית בית פרטי עם גינה

בניית בית החלומות עוברת אצל רוב הישראלים בנטילת משכנתא. ההחלטה איך לבנות את הבית, היכן ועם אילו חומרים, תשפיע במידה רבה על העלות הסופית של הבנייה. העלות הסופית תשפיע על ההוצאה החודשית של המשפחה על הבית. נטילת משכנתא לבניית בית פרטי חייבת להביא בחשבון את כל ההוצאות בדרך ויותר מכך. נתון מעניין וקצת מפחיד הוא שמעל ל-80% מהבונים מגלים כי הפרויקט עולה להם יותר מכפי שתכננו. הפער בין העלות המתוכננת לבין המציאות נובע מבחירות שונות

להמשך קריאה »
הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בכל פרוייקט הוא להבין כמה כסף יש לפרוייקט וזה נכון גם בפרוייקט בניית בית. אפשר לחלק את מקורות הכסף ל 5 חלקים : ההון העצמי הנזיל – הכסף שיש לנו, שנוכל להשתמש בו באופן מיידי. הוא נמצא בחשבון העו"ש, בתוכניות חיסכון נזילות, בשוק ההון וכו'. בדקו בדיוק כמה כסף יש לכם, וכמה כסף מתוכות אתם מתכונים ליעד לבנייה.   הון עצמי עתידי – הכספים שיש לנו בתוכניות חיסכון שאמורות להיפתח במהלך תקופת הבנייה.

להמשך קריאה »
שלבים לבניית בית

28 שלבים לבניית בית – שיטת דרך הכסף – בונים בית אחרת

דרך הכסף – בונים בית אחרת 28 שלבים לבניית בית    הצ'ק ליסט מפרט צעד אחרי צעד  אילו פעולות עליכם לעשות כדי להצליח בבניית הבית שלכם.  עבודה נכונה ומסודרת תאפשר לכם לבנות את הבית שאתם חולמים  בלי לקרוס כלכלית או להיכנס לחובות ותחסוך לכם לחצים והרבה מאוד כסף בתהליך.  יש לכם שאלות או התלבטויות הקשורות בבניית הבית שלכם, מוזמנים להצטרף לקבוצת הווטסאפ "דרך הכסף- בונים בית אחרת" להצטרפות לקבוצה לחצו על הקישור –  https://l5k.me/cn1hH    

להמשך קריאה »

חולמים על רכישה או בניית בית? רגע לפני שתוכלו לבצע את אחת העסקאות המשמעותיות ביותר בחייכם תצטרכו לדאוג גם להון עצמי מתאים ואליו תוכלו להוסיף את המשכנתא. מה זה הון עצמי למשכנתא? מהו האחוז שתצטרכו לצבור? וכיצד תעשו זאת?
על כך בכתבה.

חלומם של רוב הישראלים לבית משלהם עובר דרך לקיחת משכנתא.
הבנקים השונים והחברות המתמחות בכך שמחים מאד להציע הלוואות אך הם יכולים לעשות זאת בכפוף לתנאים שונים.
אחד מהם (ובו תעסוק הכתבה) קשור להון העצמי שיש ברשותכם.

חישוב הון עצמי למשכנתא

ההון העצמי הוא הסכום שכבר יש בידכם.
יכול להיות שחסכתם כסף, שירשתם, שקיבלתם עזרה מההורים ובכל מקרה הוא לא סכום שהבנק (שממנו קחו את המשכנתא) מספק לכם. הגופים השונים יכולים להציע לכם משכנתאות אך בכפוף להוראות בנק ישראל.
לכן תצטרכו הון עצמי למשכנתא בהתאם לסוג הרכישה או הבנייה באופן הבא:

  • רכישת דירה ראשונה – במקרה של רכישת דירה או בית מאדם פרטי (כלומר כיד שנייה) או קבלן, תצטרכו לצבור הון השווה ל-25% משווי הנכס על פי הערכת שמאי.
  • בניית בית – במידה ואתם מתכננים לבנות את בית החלומות שלכם, תצטרכו לדאוג להון עצמי בגובה 30% משווי הבנייה כפי שהוערכה על ידי השמאי.
  • רכישת דירה במקום זו הנוכחית – יכול להיות שאתם רוצים למכור את דירתכם הנוכחית ולפני המכירה לקנות אחרת.
    במקרה זה תזדקקו להון עצמי של 30%.
  • רכישת דירה נוספת – הבנק ראשי לספק עד 50% משכנתא עבור נכס שני אך תוכלו למשכן את הנכס הקיים לצורך הרכישה הבאה.
  • מחיר למשתכן – במקרה זה ישנן הטבות שונות שיכולות לאפשר רכישת הדירה עם 10% הון עצמי וכדאי לבחון אותן עוד לפני בחירת הדירה ועל כך אפשר לקרוא בפירוט באתר.
    חישוב הון עצמי למשכנתא

מהי הדרך לצבירת הון עצמי לקניית או בניית הבית שלכם?

ההון העצמי שיש לכם ישפיע משפיע על היכולת לרכוש את הבית או לבנות בית.
מעבר לכך שהבנק לא יכול לספק משכנתא באחוז גבוה מעבר למצוין למעלה, ככל שההון העצמי שלכם נמוך יותר כך תצטרכו לקחת משכנתא גדולה יותר.
ולשלם יותר על המשכנתא אותה תיקחו. בין אם אתם מתכננים לקנות בית או דירה ובין אם אתם מתכננים ליטול משכנתא לבנייה עצמית עליכם לזכור כי אתם עומדים לחיות עם המשכנתא לאורך שנים רבות.

ההון העצמי שלכם ישפיע על החיים הכלכליים שלכם ועל גובה התשלומים החודשיים.
את ההון תוכלו לצבור בדרכים שונות ובניהן:

חיסכון חודשי

האפשרות הראשונה לצבור הון עצמי היא לחסוך כסף מדי חודש.
מבחינה כלכלית, חשוב לזכור כי המטרה היא קודם כל לשלם את כל ההתחייבויות ולחסוך מהעודפים.
אם אתם מרגישים שאתם בקושי מסיימים את החודש ולא חושבים שתוכלו לחסוך עוד כספים, נוכל לבדוק יחדיו כיצד לשנות את המצב בתהליך של ייעוץ כלכלי למשפחה.

הורים

בניגוד למדינות צפון אמריקה בהן פחות נהוג שההורים עוזרים לילדיהם ברכישת בית, בישראל ההורים נוטים לעזור יותר (אם הם יכולים) ולכן זוהי דרך אחת להביא את ההון העצמי הנדרש לקבלת המשכנתא.
לא פעם ניתן לראות שההורים מוכנים למשכן את הנכס הנוכחי שלהם כדי לעזור לילדים להביא את ההון העצמי החסר.
במקרים אילו את תשלום על המשכנתא הזאת ישלמו ההורים או הילדים .
לא פעם צעד זה מאפשר להשלים את ההון העצמי החסר אך חשוב לעשות אותו נכון כדי שמהלך זה לא יפגע ביכולת לקבלת המשכנתא או יכביד כלכלית.

משכון נכס קיים

דרך אפשרית להשגת הון עצמי לפני נטילת משכנתא היא משכון של נכס קיים.
אם יש לכם נכס ואתם מתכננים לקנות עוד אחד או לקנות אחד ולמכור את הנוכחי, תוכלו לבחון את אפשרויות משכון הנכס הקיים.

קרנות השתלמות

אם יש לכם קרנות השתלמות יכול להיות שתרצו להשתמש בכספים שקיימים בקרנות ההשתלמות לטובת הרכישה ולפדות אותן.
אפשרות נוספת היא  לבחון את ההלוואות הניתנות ע"י קרנות ההשתלמות, שימו לב, אתם לא רוצים להפסד את כספכם ורוצים לנצל את האפשרויות העומדות לרשותכם בחוכמה.
לעתים קרנות ההשתלמות  יאפשרו לכם ליטול הלוואה על חשבון הסכומים שיש לכם וגם זו אפשרות מימון.

הדרך לצבירת הון עצמי לקניית או בניית הבית

שאלות בנושא הון עצמי למשכנתא:

באופן כללי – יש הבדל בין ההון העצמי הנדרש לצורך בניית בין וההון הנדרש לרכישה. בהנחה שבשני המקרים מדובר על נכס ראשון שעומד להיות בבעלותכם, תצטרכו הון עצמי למשכנתא לבנייה עצמית בגובה 30% ולעומת זאת הון עצמי של 25% לצורך רכישת נכס מקבלן או יד שנייה.

ההון העצמי הנדרש צריך להיות תואם לעלות העסקה כפי שהיא מוערכת על פי השמאי. למשל, אם אתם מתכננים לרכוש את הדירה הראשונה שלכם מקבלן כשהיא בשווי 1,000,000 (מיליון) שקלים, יהיה עליכם לצבור הון של לפחות  250,000 שקלים. כדי לדעת כיצד תוכלו לצבור את ההון ומהן האפשרויות העומדות לרשותכם, כנסו לאתר.

הון עצמי למשכנתא הוא הסכום שעליכם "להביא מהבית" על מנת שהבנק יסכים להשלים את שאר הסכום כמשכנתא. יש לזכור כי בכל מקרה הבנק לא מחויב לאשר כל סכום שתרצו ולכן בנוסף להון תצטרכו להראות גם הכנסות מתאימות ולנהל את חשבונכם בצורה המיטבית.

 

יש לכם שאלות נוספות?
צרו קשר עכשיו ב-  052-5900403
ונקבע פגישה ראשונית ללא התחייבות מצדכם.

שלכם, איריס שוסטר.

גלילה למעלה