משפחה לפני קניית בית חדש מקבלן

מאמרים נוספים

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ. בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם

להמשך קריאה »
השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
דירה בהנחה

מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה. דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).   מהי תוכנית דירה בהנחה?

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »

סיפור המספר את התהליך שעברה משפחה משלב הרצון לקניית בית חדש מקבלן ועד לקנייה ממש והתשלום.
פנתה אלי משפחה צעירה זוג צעיר ותינוקת שרצו לקנות את הבית הראשון שלהם.
הם בחרו לקנות בית חדש מהקבלן. הם מצאו את הבית שאותו הם רוצים לקנות הם ידעו לתאר איך הבית יראה בסיום הבנייה וגם ידעו כמה רוצה הקבלן אך הם לא ידעו איך כדאי להם להמשיך ומהם הצעדים הבאים.

אני כל כך שמחתי שהם פנו אלי לפני שהם חתמו על החוזה שיכולנו לבחון האם קניית הבית הזה מתאימה להם האם יכולים לעמוד בסכום הקנייה, בתשלומים החודשיים ואיך קניית הבית משפיעה על איכות החיים שלהם.

הצעד הראשון הייתה פגישה בה נפרשו הרצונות הצרכים והיכולות. בפעם הראשונה הסתבר להם שבקניית בית ישנם הוצאות נוספות מעבר לסכום הקנייה. שלא ניתן לקבל מהבנק כל סכום. שניתן להתאים את גובה התשלום החודשי בהתאם לצרכים ,שהתשלום החודשי לא חייב להיות קבוע לאורך כל התקופה, ודבר נוסף, שבמשך השנה וחצי הקרובות עד שבניית הבית תסתיים הם ישלמו שכ"ד ואת הלוואת המשכנתא במקביל.

המשכנו בברור הסכום העומד לרשותם (מהו ההון העצמי) אותו הסכום שנשאר מהחתונה והם שמו אותו בצד, המתנות מההורים ותוכנית החיסכון שתמיד אמרו שהיא מיועדת לקניית הבית.

הצעד הבא היה לברר מול הבנק מהו הסכום שאותו הם יכולים לקבל כהלוואת משכנתא. הוגשו בקשות לאישור עקרוני.

כשהתקבלו האישורים ישבנו לבחון האם ניתן לעמוד בקניית הנכס.

האם הם יכולים לגייס את הסכום הנדרש, ומהו גובה התשלום החודשי בו יוכלו לעמוד בתקופת הבנייה כשהם נדרשים לשלם גם שכ"ד ומהו התשלום החודשי המתאים להם להמשך.

מה שראינו היה כי יחסרו להם כ- ₪100,000 לסיום הבנייה בעוד כשנה וחצי כ- ₪60,000 מהסכום הראשוני שביקש הקבלן ועוד כ- ₪40,000 לעלויות נוספות (עלויות קנייה – עו"ד, עלויות משכנתא – פתיחת תיק, נוטריון, משכון, שמאי, רישום משכנתא, עלויות נוספות בעקבות שינויים ותוספות, והערכה לתוספת ההצמדות למדד תשומות הבנייה).

בחנו את ההשלכות של התוספות השונות שהם חשבו להוסיף בדירה ומהו הסכום הנדרש למימון כל שינוי או תוספת (תוספת תריסים חשמליים, החלפת מטבח, שינוי אמבטיות, שדרוג הקרמיקה, הכנות למערכת מיזוג) לאחר בחינה זו נבחרו התוספות שעליהן לא ניתן או לא רוצים לוותר.

ישבנו ובנינו תוכנית לגיוס הסכום. סוכם כי מרבית הסכום יגיע מקרן השתלמות שאמורה להשתחרר בעוד כשנה. יתרת הסכום תגיע מתוכנית חיסכון בהפקדה חודשית.

מכאן הם פנו לעו"ד מטעמם שיבחן את החוזה והמשיכו לחתימה.

במקביל עבדנו על בניית תמהיל המשכנתא (על בחירת המסלולים והתקופות של תתי ההלוואות).

היה לי חשוב להתאים את המשכנתא לצרכים ולרצונות המיוחדים שלהם ומצד שני שעלויות המשכנתא יהיו נמוכות ככל הניתן.

נבחנו האפשרויות השונות ועם התמהיל הנבחר החל מו"מ מול הבנקים במטרה לקבל את ההצעה הטובה ביותר. לאחר מו"מ שנמשך כשבועיים נפגשנו לבחירת ההצעות הסופיות ונבחר הבנק בו תילקח הלוואת המשכנתא.

קבענו פגישה בבנק בפגישה זו נפתח תיק ההלוואה והם קיבלו מספר משימות שאותן ביצעו ותוך כשבוע קיבלו אישור על המשכנתא.

הם בחרו להעביר לקבלן כ- %80 מערך הבית בשלב קבלת המשכנתא וזאת במטרה להקטין את עלויות ההצמדה למדד תשומות הבניה. מה שהתאפשר להם מאחר ובפרויקט זה היה בנק מלווה שאיפשר את קבלת כל סכום המשכנתא בכל שלב ולא בהתאם להתקדמות הבניה.

התהליך שעברה המשפחה איפשר לה להתכונן לכל שלב בתהליך. נתן לה תמונה אמיתי של המצב. והיא הגיע לשלב סיום הבנייה מוכנה עם כל הסכום הנדרש ללא חשש, הפתעה או צורך מגיוס כספים לא מתוכניים.

גלילה למעלה