מתי חשוב להיעזר בייעוץ שניתן בבנק בנוגע למשכנתא?

מאמרים נוספים

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ. בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם

להמשך קריאה »
השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
דירה בהנחה

מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה. דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).   מהי תוכנית דירה בהנחה?

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »

אני רוצה להתחיל בשאלה "מה צריך לתת לך ייעוץ משכנתא?" מרבית הנשאלים עונים :

 1. לעזור לי לבחור את המשכנתא המתאימה לי
 2. לעזור לי לקחת משכנתא רווחית – שבה אני משלם כמה שפחות על הכסף שאני מקבל (בתשלומים החודשיים ובסה"כ שאני מחזיר לבנק)
 3. לעזור לי בכדי שתהליך לקיחת המשכנתא יהיה מהיר וקל

נשאלת השאלה האם ייעוץ המשכנתא הניתן בבנק נותן לך אותם? האם אתה מקבל מענה על כל שלושת החלקים?

1. האם הוא עוזר לך לבחור את המשכנתא המתאימה לך?

בכדי לבחור את המשכנתא המתאימה יש לבחון את היכולת הכלכלית, הצרכים האישיים והשאיפות.

חשוב לבחור משכנתא שהיא מתאימה למצב עכשיו אך גם להסתכל על העתיד בכדי שתשלומי המשכנתא יתאימו עכשיו ולא יפגעו באיכות החיים בהמשך.

מספיק בהליכה אחת לבנק לקבלת אישור העקרוני בכדי להבין שכל השאלות ששואל יועץ המשכנתאות (נציג הבנק ) מכוונות להבטחת החזר ההלוואה ולא בטובת לוקח המשכנתא –

כמה שאלות לדוגמא שיכולות להבהיר את הנושא:

  • מהי גובה ההכנסה ?
   הבנק רוצה לדעת האם ההכנסה שלך מספקת לתשלום קבוע של המשכנתא. אבל הוא לא שואל האם יש צפי לשינוי מקום עבודה או גובה ההכנסה.
   לדוגמא מצבים בהם קיים חוזה העסקה לתקופה של מספר שנים שבסיומו תיתכן פגיעה בגובה ההכנסה שכיחים מאוד.
   התייחסות למצבים ידועים אילו מאפשרת תכנון נכון של המשכנתא ויכולת עמידה בתשלומים גם אם יבואו שינויים אילו.
  • כמה ילדים מתחת לגיל 18 יש ?
   הבנק רוצה לדעת האם תוכל לעמוד בהוצאות גידול הילדים. אבל אם אין לך ילדים עכשיו או שמתוכננים עוד כמה בעתיד הקרוב אילו שאלות שיועץ המשכנתאות בבנק לא שואל – חשוב לקחת בחשבון הוצאות עתידיות שיכולות להשפיע על ההכנסה הפנויה (הכסף שיישאר להוצאות השוטפות) במידה ויש תכנון להגדלת ההוצאות חשוב להתייחס עליהן בבחירת המשכנתא.
  • תשלומי מזונות?
   הבנק מתייחס לתשלומי המזונות כהכנסה נוספת במידה ומקבלים או כהוצאה במידה ומשלמים אך הוא לא מתייחס למתי מסתיימים תשלומים אילו.
   למקבל המזונות – סיום תשלומי המזונות יקטינו משמעותית את ההכנסה ולמשלם המזונות הפוך סיום תשלום המזונות יגדיל משמעותית את ההכנסה. לשני המצבים חשוב מאוד להתייחס בזמן לקיחת המשכנתא.
   התייחסות לשאלות אילו ולשאלות נוספות מאפשרת בניית תמהיל משכנתא מותאם ואישי המאפשר תשלומי משכנתא שאינם הופכים עם השנים לקושי ופגיעה באיכות החיים.

2. האם הבנק עוזר לך לקחת משכנתא רווחית?

הבנק הינו עסק שרוצה להיות בעצמו ריווחי ולהרוויח כמה שיותר, כשהרווחים שלו מהלוואת המשכנתא מגיעים מתשלומי המשכנתא השונים וכדי להגדיל את הרווחיות הבנק צריך שמשלמי המשכנתאות ישלמו כמה שיותר ולעומת זאת לך יש את הרצון לשלם כמה שפחות.

עכשיו כבר יותר קל לך לענות, כבר ברור לך, שלך ולבנק אינטרסים שונים.

אם האינטרסים שונים וממש הפוכים די ברור למה התמהילים המומלצים ע"י הבנק יהיו מאוד ריווחים לבנק והרבה פחות ריווחים לך.

3. הגענו לחלק השלישי, לעזור לי בכדי שתהליך לקיחת המשכנתא יהיה קל ומהיר

כשמגיעים לשלב בו נבחר הבנק בו תילקח המשכנתא השלב בו חותמים על המשכנתא ולפני קבלת הכספים זהו החלק שבו לך ולבנק ישנו אינטרס משותף, שני הצדדים מעוניינים לסיים את תהליך לקיחת המשכנתא כמה שיותר מהר. כל צד מסיבותיו שלו.

רק בשלב זה הבנק ינסה להקל ולקצר לך את השלב הזה בלקיחת המשכנתא ע"י טופס שילווה אותך בשלבים השונים הנדרשים לעשות לאחר חתימה, ע"י שיתופי פעולה עם עו"ד ו/או גורמים נוספים בכדי לקצר את הצורך להגיע למשרדי ההמשלה השונים וע"י הצעות לביטוחים שאמורות להקל עליך (אך לעיתים יעלו לך יותר).

לסיכום- חשוב להיעזר בייעוץ הניתן בבנק רק אחרי שיודעים בדיוק מה רוצים, מהו התמהיל שהכי מתאים והכי ריווחי .

אם נתקלת בשאלות או התלבטויות, ניתן ליצור קשר לקביעת פגישת יעוץ ללא התחייבות וללא תשלום

בטלפון 052-5900403 , או בדוא"ל info@isaving.co.il

גלילה למעלה