שינויים חדשים שיכולים להשפיע משמעותית על נטילת משכנתא ומחזור

מאמרים נוספים

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ. בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם

להמשך קריאה »
השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
דירה בהנחה

מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה. דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).   מהי תוכנית דירה בהנחה?

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »

אנחנו נמצאים לקראת סיומה של שנת 2020 וממשיכים לחוות שינויים בתחום המשכנתאות. אם אתם עומדים לפני נטילת משכנתא – יתכן שכדאי לכם לנסות לדחות את לקיחתה בחודשיים.

בנק ישראל הודיע על שני שינויים אמורים להיכנס לתוקף סביב אמצע ינואר 2021. שני השינויים הללו עומדים להשפיע על נטילת משכנתא.

שינוי ראשון – הורדת הגבלה על סכום הפריים

השינוי הראשון שעומד להיכנס הוא הורדת ההגבלה על הסכום אותו ניתן לקחת במסלול הפריים. עד היום בנק ישראל הגביל את החלק במסלול זה לעד שליש (1/3) מסכום המשכנתא. את המהלך קידם ח"כ שלמה קרעי והשינוי אומר שהמגבלה היחידה שתהיה היא לקחת עד שליש (1/3) מסכום המשכנתא במסלול של ריבית קבועה.

משמעות השינוי גדולה והחלטה זו יכולה לחסוך לנוטלי המשכנתאות הרבה מאד כסף. לצד זאת יש לציין כי מדובר בסיכון שיכול להיות ברגע שריבית הפריים תתחיל לעלות ולכן לפני שרצים לקחת שני שליש (2/3) מסכום המשכנתא במסלול פריים חשוב לבדוק אם זו ההחלטה הנכונה.

תמיד חשוב לבצע ניהול סיכונים ולהבין את ההשלכות לעלייה בריביות, בתשלומי המשכנתא והאם תוכלו לעמוד בעליה שכזו.

שינוי שני – גובה עמלת פירעון מוקדם

השינוי השני משמעותי גם לבעלי משכנתאות ולא רק עבור נטילת משכנתא. השינוי הצפוי קובע מדרגות להנחה בפירעון מוקדם. ההצעה אומרת שלאחר שמונה שנים תינתן הנחה של 50% בעמלת הפירעון המוקדם. בשורה התחתונה מדובר על בשורה משמעותית לכל בעלי המשכנתאות ובוודאי לאלו אשר רוצים לבצע מחזור בעקבות התקופה האחרונה.

ממועד לקיחת ההלוואה

הלוואות משלימות ללוקחי משכנתא זכות משרד השיכון

הלוואות ללא
זכאות משרד השיכון

עד שנה אין הנחה אין הנחה
משנה עד שנתיים 10% אין הנחה
משנתיים עד שלש שנים 20%​ אין הנחה
משלש שנים עד ארבע שנים 30% 20%
מארבע שנים עד חמש שנים 40% 20%
יותר מחמש שנים 40% 30%
ההצעה החדשה
יותר משמונה שנים
עוד אין מיידע 50%

נטילת משכנתא או מחזור משכנתא – כיצד נכון לנהוג

השינויים שצפויים להיכנס יכולים להשפיע על המשכנתא שתיקחו ועל המשכנתא הנוכחית שלכם ואלו הדברים שכדאי לבצע:

  • אם אתם מתכננים ליטול משכנתא – כדאי לבדוק האם תוכלו לדחות את המהלך בחודשיים לפחות.
  • אם אתם נוטלים משכנתא עליכם לבדוק כיצד השינוי הראשון ישפיע על הרכב המשכנתא שלכם. בדיקה זו תאפשר לכם לקבל את ההחלטה האם לדחות את נטילת המשכנתא או לא.

בעלי משכנתאות אשר רוצים לבדוק אפשרות מחזור, לאחד הלוואות עם המשכנתא ולבצע בחינה כלכלית וכדאיות מחזור, יוכלו לנצל את השינוי הקרוב (במידה והוא אכן ייכנס לפועל) ובתנאי שיחכו מעט עם המהלך.

בין אם אתם לפני נטילת משכנתא ובין אם אתם בעלי משכנתא ורוצים לבדוק את כדאיותה ואת השפעת השינויים עליכם, תוכלו ליצור קשר לייעוץ ראשוני ללא עלות.

יש לכם שאלות נוספות?
צרו קשר עכשיו ב-  052-5900403
ונקבע פגישה ראשונית ללא התחייבות מצדכם.

שלכם, איריס שוסטר.

גלילה למעלה