שאלות נפוצות על משכנתא לבנייה

מאמרים נוספים

תוכנית מחיר למשתכן

כל מה שרציתם לדעת על תוכנית מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך על ידי השר כחלון ועד היום זכו מאות צעירים ומשפחות לדירות במחיר מוזל. הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא להוציא לפועל פרויקטים לבניה בערים שונות ברחבי הארץ ולחייב את הקבלנים למכור את הפרויקטים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. התוכנית כולה מבוססת על מכרזים כאשר בעבר הציעה המדינה את הקרקע ליזמים שהציעו את המחיר הגבוה ביותר תמורתה ועם התוכנית הזוכים במכרזים הם אלו שמציעים את הדירות במחיר הנמוך ביותר. בצורה זו מצליחה

להמשך קריאה »

הוצאת דו"ח יתרות משכנתא

איך מוציאים את דו"ח יתרות המשכנתא ? את דו"ח יתרות המשכנתא ניתן לקבל דרך המוקד הטלפוני של הבנק בו מתנהלת המשכנתא ובחלק מהמקרים (תלוי בבנק) גם דרך אתר האינטרנט.   את הדוח יש לשלוח למייל – iris@isaving.co.il או בווטסאפ ל- 0525900403   באיזה בנק נלקחה המשכנתא ? בנק אינטרנט מוקד טלפוני שעות פעילות  דרכים נוספות אוצר החייל ניתן להוציא את הדו"ח באינטרנט רק אם יש חשבון עו"ש בבנק  1-700-700-185  3533* א-ה 8:00-18:00   איגוד ע"י

להמשך קריאה »
נטילת משכנתא

שינויים חדשים שיכולים להשפיע משמעותית על נטילת משכנתא ומחזור

אנחנו נמצאים לקראת סיומה של שנת 2020 וממשיכים לחוות שינויים בתחום המשכנתאות. אם אתם עומדים לפני נטילת משכנתא – יתכן שכדאי לכם לנסות לדחות את לקיחתה בחודשיים. בנק ישראל הודיע על שני שינויים אמורים להיכנס לתוקף סביב אמצע ינואר 2021. שני השינויים הללו עומדים להשפיע על נטילת משכנתא. שינוי ראשון – הורדת הגבלה על סכום הפריים השינוי הראשון שעומד להיכנס הוא הורדת ההגבלה על הסכום אותו ניתן לקחת במסלול הפריים. עד היום בנק ישראל הגביל

להמשך קריאה »
משכנתא לבניית בית פרטי

משכנתא לבניית בית פרטי עם גינה

בניית בית החלומות עוברת אצל רוב הישראלים בנטילת משכנתא. ההחלטה איך לבנות את הבית, היכן ועם אילו חומרים, תשפיע במידה רבה על העלות הסופית של הבנייה. העלות הסופית תשפיע על ההוצאה החודשית של המשפחה על הבית. נטילת משכנתא לבניית בית פרטי חייבת להביא בחשבון את כל ההוצאות בדרך ויותר מכך. נתון מעניין וקצת מפחיד הוא שמעל ל-80% מהבונים מגלים כי הפרויקט עולה להם יותר מכפי שתכננו. הפער בין העלות המתוכננת לבין המציאות נובע מבחירות שונות

להמשך קריאה »
הון עצמי למשכנתא

מה זה הון עצמי למשכנתא ואיך תצברו את הסכום הנדרש לכם?

חולמים על רכישה או בניית בית? רגע לפני שתוכלו לבצע את אחת העסקאות המשמעותיות ביותר בחייכם תצטרכו לדאוג גם להון עצמי מתאים ואליו תוכלו להוסיף את המשכנתא. מה זה הון עצמי למשכנתא? מהו האחוז שתצטרכו לצבור? וכיצד תעשו זאת? על כך בכתבה. חלומם של רוב הישראלים לבית משלהם עובר דרך לקיחת משכנתא. הבנקים השונים והחברות המתמחות בכך שמחים מאד להציע הלוואות אך הם יכולים לעשות זאת בכפוף לתנאים שונים. אחד מהם (ובו תעסוק הכתבה) קשור

להמשך קריאה »
הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בכל פרוייקט הוא להבין כמה כסף יש לפרוייקט וזה נכון גם בפרוייקט בניית בית. אפשר לחלק את מקורות הכסף ל 5 חלקים : ההון העצמי הנזיל – הכסף שיש לנו, שנוכל להשתמש בו באופן מיידי. הוא נמצא בחשבון העו"ש, בתוכניות חיסכון נזילות, בשוק ההון וכו'. בדקו בדיוק כמה כסף יש לכם, וכמה כסף מתוכות אתם מתכונים ליעד לבנייה.   הון עצמי עתידי – הכספים שיש לנו בתוכניות חיסכון שאמורות להיפתח במהלך תקופת הבנייה.

להמשך קריאה »

עומדים לפני נטילת משכנתא לבנייה? ייתכן שגם אתם מלאי שאלות. כדי להצליח לענות על שאלותיכם ריכזתי את השאלות הנפוצות שקיבלתי לאורך השנים. כמובן, אם יש לכם עוד שאלות, אשמח לענות לכם באופן אישי.

1. האם אפשר לקבל משכנתא עבור בנייה קלה?

שאלה זו היא שאלה נפוצה יותר מכפי שאתם יכולים לדמיין. הבנייה הקלה תופסת תאוצה ומדי שנה נראה שישנם יותר פתרונות בתחום. פתרונות שמציעים בתים מבודדים, בנייה מהירה ולעתים גם זולה יותר. בניגוד לתחילת הדרך של הבנייה הקלה, היום רוב הבנקים והגופים המציעים משכנתאות יסכימו לתת משכנתא לבנייה קלה אבל חשוב לדעת שלא לכל הסוגים של הבנייה הקלה וגם הסכומים שיאושרו יהיו נמוכים יותר מבנייה רגילה.

2. האם חד הורית יכולה לקבלת משכנתא לבנייה?

אימהות יחידניות יכולות לחשוש מכך שהגופים השונים לא ירצו לתת להן משכנתא (לא רק לצורך בנייה) ולכן לעתים אפילו נמנעות מלהתחיל את התהליך. חשוב לציין כי לעתים קבלת האישור למשכנתא מורכב יותר כשאת אם חד הורית מבקשות של זוגות, אך הדבר אפשרי וכאן ארגון נכון של המסמכים, פנייה בצורה הראויה והדרך שבה מוצגם הנתונים הם אילו שעושים את ההבדל בין אישור לאי אישור ובמקרה של אישור משפרת את הסכום שיאושר ואת התנאים המוצעים.

3. האם ניתן לקבל משכנתא לרכישת שטח המיועד לבנייה?

שאלה זו היא פופולרית אך אין לה תשובה אחת חד משמעית. יש לבחון כל מקרה לגופו, לבדוק מהן הזכויות על הקרקע, מהי העלות שלה ולענות על שאלות רבות נוספות. פעמים רבות משכנתא לבנייה לוקחת בחשבון את עלות הקרקע ומגיעה בסך הכל לסכום של 60-70 אחוזים מהעלות הכוללת המשוערת של הבנייה יחד עם עלות הקרקע והפיתוח.

4. מתי כדאי להוציא אישור עקרוני למשכנתא לבנייה?

בתהליך בנייה חשוב מאד שיהיה את האישור העקרוני כיוון שהוא בדרך כלל מבטיח שבעתיד תוכלו לממש את הבקשה ולקבל את הכספים הנחוצים לכם. מאחר ואישור עקרוני למשכנתא הוא אישור שנותן הבנק שהוציא אותו והוא מחייב את הבנק לתת למבקש משכנתא בתקופה תקפות האישור (12 יום ל-3 חודשים בהתאם לבנק) אך אינה מחייבת את המבקש לקחת אותה. זהו אישור חשוב מאד (לקריאה מהו אישור עקרוני). מומלץ להוציא את האישור עוד לפני תחילת התכנון כיוון שהוא יאפשר לכם לדעת כמה כסף עומד לרשותכם ותדעו כי ישנה כוונה חיובית לתת לכם משכנתא, מה שיקטין את ההפתעות העתידיות בעת הבנייה עצמה.

5. האם אפשר לקבל משכנתא לבניית בית נוסף בחצר?

גם כאן, כמו שאלה מספר שלוש, התשובה אינה חד משמעית. מדי פעם פונים אליי זוגות (בעיקר זוגות צעירים) אשר מעוניינים לבנות בית על שטח קיים שכבר עומד עליו בית (בעיקר במושבים אך לא רק). בהתאם לייעוד הקרקע ולאישורים השונים אפשר לבחון קבלת משכנתא לבנייה. בכל מקרה, לא מומלץ להתחיל לתכנן תכניות אדריכליות ובוודאי שלא לחתום על הסכמים עם קבלנים לפני בחינת הנושא וקבלת אישור עקרוני לקבלת הכספים.

6. מהו היתרון של ייעוץ משכנתא פרטי בתהליך הבנייה?

ייעוץ משכנתא פרטי תפקידו להתאים לכם את המשכנתא הנכונה. במקרה של משכנתא לבנייה, התהליך כולל בחינה כוללת של המצב הכלכלי שלכם, הצגת התמונה הכלכלית של הבנייה וקבלת מענה לשאלות קטנות וגדולות. מאפשר לכם לקבל משכנתא המותאמת ליכולות ולבקשות של הבונים (ולא בהתאם לצורך של הבנק לעמוד ביעדי רווח גבוהים). מעבר לכך, הייעוץ מקטין את ההתמודדות עם הביורוקרטיה, חוסך זמן וחוסך הרבה כסף בהקטנת העלות של המשכנתא.

מקווה שעניתי לך על כל השאלות, אך אם נשארה לך שאלה בתחום שלא קיבלה מענה ניתן להעביר לי אותה במייל – iris@isaving.co.il ואענה לך באופן אישי.

גלילה למעלה