שאלות נפוצות על משכנתא לבנייה

מאמרים נוספים

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ. בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם

להמשך קריאה »
השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
דירה בהנחה

מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה. דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).   מהי תוכנית דירה בהנחה?

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »

עומדים לפני נטילת משכנתא לבנייה? ייתכן שגם אתם מלאי שאלות. כדי להצליח לענות על שאלותיכם ריכזתי את השאלות הנפוצות שקיבלתי לאורך השנים. כמובן, אם יש לכם עוד שאלות, אשמח לענות לכם באופן אישי.

1. האם אפשר לקבל משכנתא עבור בנייה קלה?

שאלה זו היא שאלה נפוצה יותר מכפי שאתם יכולים לדמיין. הבנייה הקלה תופסת תאוצה ומדי שנה נראה שישנם יותר פתרונות בתחום. פתרונות שמציעים בתים מבודדים, בנייה מהירה ולעתים גם זולה יותר. בניגוד לתחילת הדרך של הבנייה הקלה, היום רוב הבנקים והגופים המציעים משכנתאות יסכימו לתת משכנתא לבנייה קלה אבל חשוב לדעת שלא לכל הסוגים של הבנייה הקלה וגם הסכומים שיאושרו יהיו נמוכים יותר מבנייה רגילה.

2. האם חד הורית יכולה לקבלת משכנתא לבנייה?

אימהות יחידניות יכולות לחשוש מכך שהגופים השונים לא ירצו לתת להן משכנתא (לא רק לצורך בנייה) ולכן לעתים אפילו נמנעות מלהתחיל את התהליך. חשוב לציין כי לעתים קבלת האישור למשכנתא מורכב יותר כשאת אם חד הורית מבקשות של זוגות, אך הדבר אפשרי וכאן ארגון נכון של המסמכים, פנייה בצורה הראויה והדרך שבה מוצגם הנתונים הם אילו שעושים את ההבדל בין אישור לאי אישור ובמקרה של אישור משפרת את הסכום שיאושר ואת התנאים המוצעים.

3. האם ניתן לקבל משכנתא לרכישת שטח המיועד לבנייה?

שאלה זו היא פופולרית אך אין לה תשובה אחת חד משמעית. יש לבחון כל מקרה לגופו, לבדוק מהן הזכויות על הקרקע, מהי העלות שלה ולענות על שאלות רבות נוספות. פעמים רבות משכנתא לבנייה לוקחת בחשבון את עלות הקרקע ומגיעה בסך הכל לסכום של 60-70 אחוזים מהעלות הכוללת המשוערת של הבנייה יחד עם עלות הקרקע והפיתוח.

4. מתי כדאי להוציא אישור עקרוני למשכנתא לבנייה?

בתהליך בנייה חשוב מאד שיהיה את האישור העקרוני כיוון שהוא בדרך כלל מבטיח שבעתיד תוכלו לממש את הבקשה ולקבל את הכספים הנחוצים לכם. מאחר ואישור עקרוני למשכנתא הוא אישור שנותן הבנק שהוציא אותו והוא מחייב את הבנק לתת למבקש משכנתא בתקופה תקפות האישור (12 יום ל-3 חודשים בהתאם לבנק) אך אינה מחייבת את המבקש לקחת אותה. זהו אישור חשוב מאד (לקריאה מהו אישור עקרוני). מומלץ להוציא את האישור עוד לפני תחילת התכנון כיוון שהוא יאפשר לכם לדעת כמה כסף עומד לרשותכם ותדעו כי ישנה כוונה חיובית לתת לכם משכנתא, מה שיקטין את ההפתעות העתידיות בעת הבנייה עצמה.

5. האם אפשר לקבל משכנתא לבניית בית נוסף בחצר?

גם כאן, כמו שאלה מספר שלוש, התשובה אינה חד משמעית. מדי פעם פונים אליי זוגות (בעיקר זוגות צעירים) אשר מעוניינים לבנות בית על שטח קיים שכבר עומד עליו בית (בעיקר במושבים אך לא רק). בהתאם לייעוד הקרקע ולאישורים השונים אפשר לבחון קבלת משכנתא לבנייה. בכל מקרה, לא מומלץ להתחיל לתכנן תכניות אדריכליות ובוודאי שלא לחתום על הסכמים עם קבלנים לפני בחינת הנושא וקבלת אישור עקרוני לקבלת הכספים.

6. מהו היתרון של ייעוץ משכנתא פרטי בתהליך הבנייה?

ייעוץ משכנתא פרטי תפקידו להתאים לכם את המשכנתא הנכונה. במקרה של משכנתא לבנייה, התהליך כולל בחינה כוללת של המצב הכלכלי שלכם, הצגת התמונה הכלכלית של הבנייה וקבלת מענה לשאלות קטנות וגדולות. מאפשר לכם לקבל משכנתא המותאמת ליכולות ולבקשות של הבונים (ולא בהתאם לצורך של הבנק לעמוד ביעדי רווח גבוהים). מעבר לכך, הייעוץ מקטין את ההתמודדות עם הביורוקרטיה, חוסך זמן וחוסך הרבה כסף בהקטנת העלות של המשכנתא.

מקווה שעניתי לך על כל השאלות, אך אם נשארה לך שאלה בתחום שלא קיבלה מענה ניתן להעביר לי אותה במייל – iris@isaving.co.il ואענה לך באופן אישי.

גלילה למעלה