שב"ת, או מה בין מינוס בבנק לדיאטה

מאמרים נוספים

תוכנית מחיר למשתכן

כל מה שרציתם לדעת על תוכנית מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך על ידי השר כחלון ועד היום זכו מאות צעירים ומשפחות לדירות במחיר מוזל. הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא להוציא לפועל פרויקטים לבניה בערים שונות ברחבי הארץ ולחייב את הקבלנים למכור את הפרויקטים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. התוכנית כולה מבוססת על מכרזים כאשר בעבר הציעה המדינה את הקרקע ליזמים שהציעו את המחיר הגבוה ביותר תמורתה ועם התוכנית הזוכים במכרזים הם אלו שמציעים את הדירות במחיר הנמוך ביותר. בצורה זו מצליחה

להמשך קריאה »

הוצאת דו"ח יתרות משכנתא

איך מוציאים את דו"ח יתרות המשכנתא ? את דו"ח יתרות המשכנתא ניתן לקבל דרך המוקד הטלפוני של הבנק בו מתנהלת המשכנתא ובחלק מהמקרים (תלוי בבנק) גם דרך אתר האינטרנט.   את הדוח יש לשלוח למייל – iris@isaving.co.il או בווטסאפ ל- 0525900403   באיזה בנק נלקחה המשכנתא ? בנק אינטרנט מוקד טלפוני שעות פעילות  דרכים נוספות אוצר החייל ניתן להוציא את הדו"ח באינטרנט רק אם יש חשבון עו"ש בבנק  1-700-700-185  3533* א-ה 8:00-18:00   איגוד ע"י

להמשך קריאה »
נטילת משכנתא

שינויים חדשים שיכולים להשפיע משמעותית על נטילת משכנתא ומחזור

אנחנו נמצאים לקראת סיומה של שנת 2020 וממשיכים לחוות שינויים בתחום המשכנתאות. אם אתם עומדים לפני נטילת משכנתא – יתכן שכדאי לכם לנסות לדחות את לקיחתה בחודשיים. בנק ישראל הודיע על שני שינויים אמורים להיכנס לתוקף סביב אמצע ינואר 2021. שני השינויים הללו עומדים להשפיע על נטילת משכנתא. שינוי ראשון – הורדת הגבלה על סכום הפריים השינוי הראשון שעומד להיכנס הוא הורדת ההגבלה על הסכום אותו ניתן לקחת במסלול הפריים. עד היום בנק ישראל הגביל

להמשך קריאה »
משכנתא לבניית בית פרטי

משכנתא לבניית בית פרטי עם גינה

בניית בית החלומות עוברת אצל רוב הישראלים בנטילת משכנתא. ההחלטה איך לבנות את הבית, היכן ועם אילו חומרים, תשפיע במידה רבה על העלות הסופית של הבנייה. העלות הסופית תשפיע על ההוצאה החודשית של המשפחה על הבית. נטילת משכנתא לבניית בית פרטי חייבת להביא בחשבון את כל ההוצאות בדרך ויותר מכך. נתון מעניין וקצת מפחיד הוא שמעל ל-80% מהבונים מגלים כי הפרויקט עולה להם יותר מכפי שתכננו. הפער בין העלות המתוכננת לבין המציאות נובע מבחירות שונות

להמשך קריאה »
הון עצמי למשכנתא

מה זה הון עצמי למשכנתא ואיך תצברו את הסכום הנדרש לכם?

חולמים על רכישה או בניית בית? רגע לפני שתוכלו לבצע את אחת העסקאות המשמעותיות ביותר בחייכם תצטרכו לדאוג גם להון עצמי מתאים ואליו תוכלו להוסיף את המשכנתא. מה זה הון עצמי למשכנתא? מהו האחוז שתצטרכו לצבור? וכיצד תעשו זאת? על כך בכתבה. חלומם של רוב הישראלים לבית משלהם עובר דרך לקיחת משכנתא. הבנקים השונים והחברות המתמחות בכך שמחים מאד להציע הלוואות אך הם יכולים לעשות זאת בכפוף לתנאים שונים. אחד מהם (ובו תעסוק הכתבה) קשור

להמשך קריאה »
הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בכל פרוייקט הוא להבין כמה כסף יש לפרוייקט וזה נכון גם בפרוייקט בניית בית. אפשר לחלק את מקורות הכסף ל 5 חלקים : ההון העצמי הנזיל – הכסף שיש לנו, שנוכל להשתמש בו באופן מיידי. הוא נמצא בחשבון העו"ש, בתוכניות חיסכון נזילות, בשוק ההון וכו'. בדקו בדיוק כמה כסף יש לכם, וכמה כסף מתוכות אתם מתכונים ליעד לבנייה.   הון עצמי עתידי – הכספים שיש לנו בתוכניות חיסכון שאמורות להיפתח במהלך תקופת הבנייה.

להמשך קריאה »

חברה שלי מתמודדת כבר שנים עם בעיות משקל. לפחות פעם בשנה היא עושה דיאטה, יורדת כמה קילוגרמים, מפסיקה את הדיאטה ומעלה את כל הקילוגרמים בחזרה. עם ריבית. וחוזר חלילה.

לא פעם אמרתי לה שהתהליך הזה הוא בדיוק כמו תהליך ההתמודדות עם מצב החשבון בבנק. המכנה המשותף? שליטה. בקרה. תכנון. ובקיצור? שב"ת. ולמעשה? חוסר בשליטה, בקרה או תכנון. ההבדל? בדיאטה צריך להכניס פחות ולהוציא יותר (קלוריות…) כדי להגיע למטרה. בחשבון הבנק ? בדיוק ההיפך. צריך להכניס יותר ולהוציא פחות (כסף…). וכמובן, בשני המקרים ה"מה" מאד חשוב. מה מכניסים לפה, ועל מה מוציאים את הכסף.

OK. אז מילות המפתח הן שליטה, בקרה ותכנון, וכדי להקל עלינו? שב"ת. ואיך אנחנו עושים את זה?

אני, כמובן, אתייחס רק למקרה הדיאטה הפיננסית. את הדיאטה הקלורית אשאיר למומחים לענייני תזונה.

בואו נחלק את זה לפי מילות המפתח. יהיה יותר קל לזכור.

שליטה

  • אל תשתמשו בכסף מזומן אם אתם לא רושמים על מה אתם מוציאים אותו, כסף מזומן מתמוסס בין האצבעות. אתמול היו לכם 500 ש"ח בארנק והיום אין כלום. עדיף להשתמש באשראי. יותר קל לבדוק את זה. לראות על מה הוצאתם.
  • תלמדו להגיד "לא" לילדים. קשה, אבל אפשרי. קצת תרגול וזה הולך ונעשה קל מפעם לפעם. לא חייבים את כל הצעצועים, הבגדים, הגאדג'טים שיש לכולם. רק תמנעו מהמשפט "אז אם הוא יקפוץ מהגג, גם אתה תקפוץ?". משפט נוראי…
  • פינוקים. נכון שלפעמים מתחשק לקנות משהו בשביל הפינוק. לא באמת צריכים אותו, אבל כל כך רוצים אותו. בסדר. רק כדאי לספור עד 10 קודם (תרגיל דחיית סיפוקים למתחילים) ולבדוק אם אכן אין ברירה וחייבים לקנות את הדבר המדהים הזה. רעיון. אולי כדאי לשמור קצת כסף בצד ל"התפנקויות" האלה (אבל זה כבר שייך לקטגורית התכנון).
  • "איזהו העשיר? השמח בחלקו". היו באמת חכמים החז"ל שלנו. אז מה אם לשכנים יש מכונית יותר חדישה. אז מה אם לגיסתך יש דירה יותר גדולה. תחיו עם מה שיש ואל תכניסו את עצמכם להלוואות והתחייבויות שיקשו עליכם את החיים.

בקרה

  • קניה בתשלומים. את השוטף? תשלמו בשוטף. זו טעות גדולה לגרור את החשבונות של החודש הקודם לחודש הזה וכך הלאה. רק אם יש לכם קניה גדולה שהיא חד פעמית? אפשר שהיא תהיה בתשלומים.
  • כל הזמן להיות עם יד על הדופק. עוזר במזעור הטעויות והחריגות. תדמיינו אתכם במסע ניווט או טיול בו אתם בודקים כל הזמן במפה איפה אתם וע"י כך מקטינים את הסיכוי ללכת לאיבוד. אבל אם לא בדקתם זמן ארוך, יש סיכוי גדול שתגלו שאין לכם מושג איפה אתם נמצאים ולאן ממשיכים מכאן.
  • הלוואות. לקחתם הלוואה לסגירת המינוס? בהצלחה. בדקו את ההוצאות וההכנסות החודשיות שלכם כדי לוודא שאתם לא נכנסים שוב לאותו מינוס תוך חודש חודשיים. (זוכרים את עניין הריבית בעליה במשקל? אותו דבר!)

תכנון

  • תכנון ההוצאות השוטפות – תבדקו את כל ההוצאות השוטפות שהיו לכם בחודש הקודם. אין הרבה הפתעות. זה גם מה שהולך לקרות החודש, פחות או יותר. חשבונות, דלק, חוגים, סופר. זה הסכום שאתם צריכים לשמור להוצאות השוטפות החודשיות.
  • הוצאות לא מתוכננות. גם הן נמצאות בקטגורית התכנון. כל חודש תשאירו סכום קטן בצד, למטרת ההוצאות הלא מתוכננות כמו רופא שיניים, מוסך וכיו"ב הוצאות חביבות ואהובות.
  • תכנון להוצאות עתידיות – דברים שאתם יודעים מעכשיו שהולכים לקרות או שאתם רוצים שיקרו: בר מצווה, בת-מצווש, חתונה, חופשה משפחתית, שמחה משפחתית וכו' אל תתנו לאירועים האלה להפתיע אתכם ואז לקחת הלוואה בשבילם. כדאי לתכנן מראש את התקציב ולחסוך לקראתו. תרוויחו יותר על הפקדה מאשר על פירעון הלוואה (הכל עניין של ריביות אבל זה במאמר אחר ) ובל נשכח את השמחה כשיודעים שהכסף כבר מחכה ונשאר רק ליהנות מתכנון האירוע.

 

וככה קבלנו את השב"ת. שליטה, בקרה ותכנון. אז כל פעם שהיד שלכם נשלחת בקלות לארנק, או שלאצבעות מגרד כי הן מתגעגעות למגע הקסם של כרטיס האשראי ? תזכרו את השב"ת, תיקחו נשימה ארוכה ותמשיכו הלאה.

ואם אתם צריכים עזרה בהשבת השב"ת, מוזמנים להתקשר אלי ולקבוע פגישה כבר עכשיו.

ובהצלחה בדיאטה!

גלילה למעלה