שב"ת, או מה בין מינוס בבנק לדיאטה

מאמרים נוספים

איחוד הלוואות

איחוד הלוואות מאמר בנושא איחוד הלוואות …. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

להמשך קריאה »
ייעוץ למשכנתה חדשה

ייעוץ למשכנתה חדשה: לחסוך כסף כבר מהתשלום הראשון‏

רכישת נכס חדש תתבצע לרוב בעזרת משכנתה ואם מדובר בנכס ראשון אז רוב הקונים מרגישים שהם נכנסים לתחום שהם עוד לא נתקלו בו. ייעוץ למשכנתה חדשה עושה סדר בתהליך, מוביל אתכם לקבל את ההחלטות הכלכליות הנכונות ומסתיים במשכנתה שמשאירה לכם יותר כסף בכיס. בואו רגע נבין למה כל כך חשוב להשקיע זמן בבחירת המשכנתה. ברגע שאתם רוכשים נכס אתם לוקחים על עצמכם התחייבות כלכלית שתלווה אתכם לאורך השנים הבאות. כמה שנים? לרוב בין עשרים לשלושים

להמשך קריאה »
דירה בהגרלה

קייס סטאדי – דירה בהנחה

תוכנית דירה בהנחה  החליפה את קודמתה, מחיר למשתכן כשגם כאן המטרה היא לאפשר ליותר אנשים לקנות את דירתם הראשונה. הנרשמים להגרלה יכולים לבחור את העיר או היישוב בו ירצו לקנות את ביתם ובמידה והם יזכו, הם יכולים לבחור את הדירה המועדפת עליהם מבחינת מספר החדרים, כיוון האוויר, קומה ונתונים נוספים. על פניו נשמע שתהליך רכישת דירה דרך דירה בהנחה פשוט מאד: בתחילה יש לבדוק את הזכאות להשתתפות בהגרלה, במידה ונמצאתם זכאים, להירשם למקום שתרצו לזכות

להמשך קריאה »
הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

חדשות טובות לבעלי דירה ששוכרים דירה

חדשות טובות לבעלי דירה שמשכירים אותה ושוכרים דירה אחרת ב 1.6.23 נכנס לתוקף  תיקון לחוק שמאפשר לבעלי נכס יחיד (למגורים) המשכירים את הדירה שלהם ושו כרים דירה אחרת למגורים לקבל הטבה משמעותית בתשלום מס הכנסה על ההכנסות משכר דירה. השינוי בחוק מאפשר לבעלי דירה שמשכירים את הדירה שלהם ושוכרים דירה אחרת להתקזז בין תשלום השכירות שהם מקבלים לשכירות שהם משלמים ובכך להקטין משמעותית ההכנסה משכ"ד שעליה משולם מס ההכנסה.  זהו מהלך שמקל על בעלי נכס

להמשך קריאה »

המשכנתה של השכן טובה יותר. באמת?

הצורך שלנו להשוות בין מה שיש לנו ומה שיש לאחרים הוא טבעי. אנחנו עושים את זה לפעמים בכלל בלי להרגיש ולרוב כדי לוודא שאנחנו בסדר. שלא טעינו. שקיבלנו את הטוב ביותר. ההשוואה מתבצעת בכל כך הרבה תחומים וכמובן, גם במשכנתה שלנו. אנו משווים בין הריביות וההחזרים שלנו לבין השכנים והחברים שלנו. האם זה עוזר לנו? לא. האם המידע שאנו אוספים מסביב יהיה מדויק? ממש לא. במאמר זה לא נבדוק למה חשוב לנו להשוות בין משכנתאות

להמשך קריאה »
ריבית בנק ישראל

השפעת סגירת 100,000 שקלים על המשכנתא במסלולים השונים

בעקבות לקוחות שפנו אלי אני מפרסמת פה את התשובה לשאלה כיצד נכון להתנהל עם 100,000 שקלים ״פנויים״ שמיועדים לסגירת אחד ממסלולי המשכנתא. כל זאת על רקע העלייה הנוספת של הריבית (בפעם הרביעית בשנת 2022), עלייה שהובילה במקרה הנוכחי לתוספת של 330 שקלים בתשלום החודשי. בחודש אוגוסט 2022 עלתה הריבית שוב ומשקי בית רבים כבר מתחילים להרגיש את השינוי. מעבר לכך שהריבית העלתה את התשלומים החודשיים למשכנתא, ישנה גם אינפלציה שמובילה לעליית מחירים והופכת כל קנייה

להמשך קריאה »

חברה שלי מתמודדת כבר שנים עם בעיות משקל. לפחות פעם בשנה היא עושה דיאטה, יורדת כמה קילוגרמים, מפסיקה את הדיאטה ומעלה את כל הקילוגרמים בחזרה. עם ריבית. וחוזר חלילה.

לא פעם אמרתי לה שהתהליך הזה הוא בדיוק כמו תהליך ההתמודדות עם מצב החשבון בבנק. המכנה המשותף? שליטה. בקרה. תכנון. ובקיצור? שב"ת. ולמעשה? חוסר בשליטה, בקרה או תכנון. ההבדל? בדיאטה צריך להכניס פחות ולהוציא יותר (קלוריות…) כדי להגיע למטרה. בחשבון הבנק ? בדיוק ההיפך. צריך להכניס יותר ולהוציא פחות (כסף…). וכמובן, בשני המקרים ה"מה" מאד חשוב. מה מכניסים לפה, ועל מה מוציאים את הכסף.

OK. אז מילות המפתח הן שליטה, בקרה ותכנון, וכדי להקל עלינו? שב"ת. ואיך אנחנו עושים את זה?

אני, כמובן, אתייחס רק למקרה הדיאטה הפיננסית. את הדיאטה הקלורית אשאיר למומחים לענייני תזונה.

בואו נחלק את זה לפי מילות המפתח. יהיה יותר קל לזכור.

שליטה

  • אל תשתמשו בכסף מזומן אם אתם לא רושמים על מה אתם מוציאים אותו, כסף מזומן מתמוסס בין האצבעות. אתמול היו לכם 500 ש"ח בארנק והיום אין כלום. עדיף להשתמש באשראי. יותר קל לבדוק את זה. לראות על מה הוצאתם.
  • תלמדו להגיד "לא" לילדים. קשה, אבל אפשרי. קצת תרגול וזה הולך ונעשה קל מפעם לפעם. לא חייבים את כל הצעצועים, הבגדים, הגאדג'טים שיש לכולם. רק תמנעו מהמשפט "אז אם הוא יקפוץ מהגג, גם אתה תקפוץ?". משפט נוראי…
  • פינוקים. נכון שלפעמים מתחשק לקנות משהו בשביל הפינוק. לא באמת צריכים אותו, אבל כל כך רוצים אותו. בסדר. רק כדאי לספור עד 10 קודם (תרגיל דחיית סיפוקים למתחילים) ולבדוק אם אכן אין ברירה וחייבים לקנות את הדבר המדהים הזה. רעיון. אולי כדאי לשמור קצת כסף בצד ל"התפנקויות" האלה (אבל זה כבר שייך לקטגורית התכנון).
  • "איזהו העשיר? השמח בחלקו". היו באמת חכמים החז"ל שלנו. אז מה אם לשכנים יש מכונית יותר חדישה. אז מה אם לגיסתך יש דירה יותר גדולה. תחיו עם מה שיש ואל תכניסו את עצמכם להלוואות והתחייבויות שיקשו עליכם את החיים.

בקרה

  • קניה בתשלומים. את השוטף? תשלמו בשוטף. זו טעות גדולה לגרור את החשבונות של החודש הקודם לחודש הזה וכך הלאה. רק אם יש לכם קניה גדולה שהיא חד פעמית? אפשר שהיא תהיה בתשלומים.
  • כל הזמן להיות עם יד על הדופק. עוזר במזעור הטעויות והחריגות. תדמיינו אתכם במסע ניווט או טיול בו אתם בודקים כל הזמן במפה איפה אתם וע"י כך מקטינים את הסיכוי ללכת לאיבוד. אבל אם לא בדקתם זמן ארוך, יש סיכוי גדול שתגלו שאין לכם מושג איפה אתם נמצאים ולאן ממשיכים מכאן.
  • הלוואות. לקחתם הלוואה לסגירת המינוס? בהצלחה. בדקו את ההוצאות וההכנסות החודשיות שלכם כדי לוודא שאתם לא נכנסים שוב לאותו מינוס תוך חודש חודשיים. (זוכרים את עניין הריבית בעליה במשקל? אותו דבר!)

תכנון

  • תכנון ההוצאות השוטפות – תבדקו את כל ההוצאות השוטפות שהיו לכם בחודש הקודם. אין הרבה הפתעות. זה גם מה שהולך לקרות החודש, פחות או יותר. חשבונות, דלק, חוגים, סופר. זה הסכום שאתם צריכים לשמור להוצאות השוטפות החודשיות.
  • הוצאות לא מתוכננות. גם הן נמצאות בקטגורית התכנון. כל חודש תשאירו סכום קטן בצד, למטרת ההוצאות הלא מתוכננות כמו רופא שיניים, מוסך וכיו"ב הוצאות חביבות ואהובות.
  • תכנון להוצאות עתידיות – דברים שאתם יודעים מעכשיו שהולכים לקרות או שאתם רוצים שיקרו: בר מצווה, בת-מצווש, חתונה, חופשה משפחתית, שמחה משפחתית וכו' אל תתנו לאירועים האלה להפתיע אתכם ואז לקחת הלוואה בשבילם. כדאי לתכנן מראש את התקציב ולחסוך לקראתו. תרוויחו יותר על הפקדה מאשר על פירעון הלוואה (הכל עניין של ריביות אבל זה במאמר אחר ) ובל נשכח את השמחה כשיודעים שהכסף כבר מחכה ונשאר רק ליהנות מתכנון האירוע.

 

וככה קבלנו את השב"ת. שליטה, בקרה ותכנון. אז כל פעם שהיד שלכם נשלחת בקלות לארנק, או שלאצבעות מגרד כי הן מתגעגעות למגע הקסם של כרטיס האשראי ? תזכרו את השב"ת, תיקחו נשימה ארוכה ותמשיכו הלאה.

ואם אתם צריכים עזרה בהשבת השב"ת, מוזמנים להתקשר אלי ולקבוע פגישה כבר עכשיו.

ובהצלחה בדיאטה!

Scroll to Top
דילוג לתוכן