4 טעויות נפוצות בנטילת משכנתא לבנייה

מאמרים נוספים

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ. בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם

להמשך קריאה »
השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
דירה בהנחה

מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה. דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).   מהי תוכנית דירה בהנחה?

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »

נטילת משכנתא לצורך בנייה דורשת לא רק הערכה נכונה של עלויות הבנייה אלא גם התנהלות נכונה לאורך הבנייה עצמה. לא מעט בונים נכנסים לתהליך כשהם בטוחים שיש ברשותם את הכספים הנדרשים ומגלים כי אלו לא מספיקים עבורם והם לא מגיעים בקצב שהם חשבו. מה שגורם להם לקחת הלוואות נוספות, הלוואת גישור ולעתים אפילו למשוך את תקופת הבנייה או לא לסיים אותה. כדי שאתם תוכלו לבנות את ביתכם ללא דאגות כלכליות ריכזתי את הטעויות שאתם רוצים להימנע מהן.

טעות ראשונה – אי תכנון של הוצאת הכספים

אחת הטעויות הגדולות ביותר של בונים היא אי תכנון הכספים שיש ברשותם. כדי לבנות את הבית ללא דאגות כלכליות על הבונים להיות עם כסף נזיל שישמש אותם עד שיקבלו את הכסף מהבנק וכמו כן בסכום ההשלמה לגובה המשכנתא (משכנתא לבנייה ניתנת עד לסכום של 70% מהערכת עלות הבנייה, מה שאומר שעליכם להיות בעלי סכום נזיל של לפחות 30% מהערכת עלות הבנייה).

עוד לפני נטילת משכנתא לבנייה ולמעשה אפילו לפני תכנון הבית, מומלץ לבחון כמה כסף יש ברשותכם, כולל כמה כסף אתם עומדים לקבל מההורים (אם הם עומדים להיות שותפים), כמה כסף יש לכם בקופות חיסכון שונות ולתכנן נכון את הוצאת הכספים.

טעות שנייה – חתימה על הסכמי תשלום לא נוחים לקבלנים

במהלך הבנייה יש לחתום על הסכמי תשלום שונים מול קבלנים ואנשי מקצוע. כדי להתנהל נכון מבחינה כלכלית חשוב מאד להתחשב בקצב בהעברת הכספים מן הבנק אל החשבון של הבונים. אנשים אשר בונים על קבלת כספי המשכנתא לבנייה ובמקביל מתחייבים לקבלנים על תשלומים לפני שהם מקבלים את הכסף, מוצאים עצמם נוטלים הלוואות גישור ומייקרים את עלות הבנייה.

לרוב, נהוג לתת לקבלנים את מרבית הסכום לאחר סיום השלב וכשהכסף מגיע מהבנק. רוב הקבלנים מודעים לכך (ועם זאת כמובן יבקשו מקדמה הגיונית שאתם תצטרכו לשלם לפני שתקבלו את הכסף מהבנק).

טעות שלישית – הערכה שגויה של עלות הבנייה

הערכה שגויה של עלויות הבנייה היא טעות נפוצה הרבה יותר מכפי שנהוג לחשוב. הסיבות לכך יכולות להיות אי פנייה אל אנשי מקצוע לקבלת הצעה ראשונית, ניסיון להפחית את חישוב העלויות, התעלמות מנתונים ועוד. הערכה שגויה מובילה לקבלת אישור למשכנתא בגובה שאינו תואם את הבנייה ובעקבות כך יכולה להוביל להלוואות יקרות או חמור מכך, אי סיום הבנייה.

כדי להימנע מהערכה שגויה יש לקבל מראש הצעות מחיר, להציג לאדריכל המתכנן את התקציב העומד לרשותכם ולהביא בחשבון את ההוצאות שלא תכננתם.

להורדת טבלה חכמה שתעזור לכם לוודא שלא שכחתם כלום יש ללחוץ על הקישור (קישור להורדת טבלה לבניית תקציב בנייה).

טעות רביעית – אי לקיחת "רזרבה"

בכל פרויקט בנייה מופיעות הוצאות לא צפויות. למעשה, ההוצאות הללו יכולות להגיע לגובה של 24% מהעלות המתוכננת של הבנייה. סכום זה גבוה מאד ולא רק באחוזים. משפחות אשר אינן מביאות בחשבון את ההוצאות הללו יכולות למצוא עצמן בלי יכולת לסיים את הבנייה עם סכום המשכנתא שביקשו מהבנק. כאן חשוב להבין כי ההוצאות הללו מחולקות לשניים הוצאות התלויות בבונים ברצון שלהם לשדרג ולשנות תוך כדי בנייה (חריגות שאפשר לצמצם ואף להעלים לחלוטין) וחריגות שפעמים רבות מופיעות כהפתעה ואי אפשר לצפות אותן במדויק עד לרגע שמתחילים לבנות ולכן חובה לקחת בחישוב הכלכלי אפשרות להוצאה זו.

לקיחת "רזרבה" בחישוב הבנייה פותרת את הבעיה ומאפשרת לבונים לסיים את התהליך בשביעות רצון ולעתים אפילו עם "עודף" שנשאר ביד או בחשבון הבנק.

מה עושים כדי להימנע מטעויות

כדי להימנע מהטעויות השונות יש להכיר אותן ולבצע חישוב כלכלי כבר בתחילת הדרך. בונים אשר מבצעים את החישוב הכלכלי מראש ובמסגרת הייעוץ הכלכלי למשכנתא, מדלגים על הטעויות ופעמים רבות נשארים עם "עודף" בסיום הליך הבנייה.

אם נתקלתם בקושי בביצוע החישוב אני כאן לעזור לכם לעשות את זה נכון. מזמינה אותך ליצור קשר במייל iris@isaving.co.il

גלילה למעלה