4 טעויות נפוצות בנטילת משכנתא לבנייה

מאמרים נוספים

תוכנית מחיר למשתכן

כל מה שרציתם לדעת על תוכנית מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך על ידי השר כחלון ועד היום זכו מאות צעירים ומשפחות לדירות במחיר מוזל. הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא להוציא לפועל פרויקטים לבניה בערים שונות ברחבי הארץ ולחייב את הקבלנים למכור את הפרויקטים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. התוכנית כולה מבוססת על מכרזים כאשר בעבר הציעה המדינה את הקרקע ליזמים שהציעו את המחיר הגבוה ביותר תמורתה ועם התוכנית הזוכים במכרזים הם אלו שמציעים את הדירות במחיר הנמוך ביותר. בצורה זו מצליחה

להמשך קריאה »

הוצאת דו"ח יתרות משכנתא

איך מוציאים את דו"ח יתרות המשכנתא ? את דו"ח יתרות המשכנתא ניתן לקבל דרך המוקד הטלפוני של הבנק בו מתנהלת המשכנתא ובחלק מהמקרים (תלוי בבנק) גם דרך אתר האינטרנט.   את הדוח יש לשלוח למייל – iris@isaving.co.il או בווטסאפ ל- 0525900403   באיזה בנק נלקחה המשכנתא ? בנק אינטרנט מוקד טלפוני שעות פעילות  דרכים נוספות אוצר החייל ניתן להוציא את הדו"ח באינטרנט רק אם יש חשבון עו"ש בבנק  1-700-700-185  3533* א-ה 8:00-18:00   איגוד ע"י

להמשך קריאה »
נטילת משכנתא

שינויים חדשים שיכולים להשפיע משמעותית על נטילת משכנתא ומחזור

אנחנו נמצאים לקראת סיומה של שנת 2020 וממשיכים לחוות שינויים בתחום המשכנתאות. אם אתם עומדים לפני נטילת משכנתא – יתכן שכדאי לכם לנסות לדחות את לקיחתה בחודשיים. בנק ישראל הודיע על שני שינויים אמורים להיכנס לתוקף סביב אמצע ינואר 2021. שני השינויים הללו עומדים להשפיע על נטילת משכנתא. שינוי ראשון – הורדת הגבלה על סכום הפריים השינוי הראשון שעומד להיכנס הוא הורדת ההגבלה על הסכום אותו ניתן לקחת במסלול הפריים. עד היום בנק ישראל הגביל

להמשך קריאה »
משכנתא לבניית בית פרטי

משכנתא לבניית בית פרטי עם גינה

בניית בית החלומות עוברת אצל רוב הישראלים בנטילת משכנתא. ההחלטה איך לבנות את הבית, היכן ועם אילו חומרים, תשפיע במידה רבה על העלות הסופית של הבנייה. העלות הסופית תשפיע על ההוצאה החודשית של המשפחה על הבית. נטילת משכנתא לבניית בית פרטי חייבת להביא בחשבון את כל ההוצאות בדרך ויותר מכך. נתון מעניין וקצת מפחיד הוא שמעל ל-80% מהבונים מגלים כי הפרויקט עולה להם יותר מכפי שתכננו. הפער בין העלות המתוכננת לבין המציאות נובע מבחירות שונות

להמשך קריאה »
הון עצמי למשכנתא

מה זה הון עצמי למשכנתא ואיך תצברו את הסכום הנדרש לכם?

חולמים על רכישה או בניית בית? רגע לפני שתוכלו לבצע את אחת העסקאות המשמעותיות ביותר בחייכם תצטרכו לדאוג גם להון עצמי מתאים ואליו תוכלו להוסיף את המשכנתא. מה זה הון עצמי למשכנתא? מהו האחוז שתצטרכו לצבור? וכיצד תעשו זאת? על כך בכתבה. חלומם של רוב הישראלים לבית משלהם עובר דרך לקיחת משכנתא. הבנקים השונים והחברות המתמחות בכך שמחים מאד להציע הלוואות אך הם יכולים לעשות זאת בכפוף לתנאים שונים. אחד מהם (ובו תעסוק הכתבה) קשור

להמשך קריאה »
הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בכל פרוייקט הוא להבין כמה כסף יש לפרוייקט וזה נכון גם בפרוייקט בניית בית. אפשר לחלק את מקורות הכסף ל 5 חלקים : ההון העצמי הנזיל – הכסף שיש לנו, שנוכל להשתמש בו באופן מיידי. הוא נמצא בחשבון העו"ש, בתוכניות חיסכון נזילות, בשוק ההון וכו'. בדקו בדיוק כמה כסף יש לכם, וכמה כסף מתוכות אתם מתכונים ליעד לבנייה.   הון עצמי עתידי – הכספים שיש לנו בתוכניות חיסכון שאמורות להיפתח במהלך תקופת הבנייה.

להמשך קריאה »

נטילת משכנתא לצורך בנייה דורשת לא רק הערכה נכונה של עלויות הבנייה אלא גם התנהלות נכונה לאורך הבנייה עצמה. לא מעט בונים נכנסים לתהליך כשהם בטוחים שיש ברשותם את הכספים הנדרשים ומגלים כי אלו לא מספיקים עבורם והם לא מגיעים בקצב שהם חשבו. מה שגורם להם לקחת הלוואות נוספות, הלוואת גישור ולעתים אפילו למשוך את תקופת הבנייה או לא לסיים אותה. כדי שאתם תוכלו לבנות את ביתכם ללא דאגות כלכליות ריכזתי את הטעויות שאתם רוצים להימנע מהן.

טעות ראשונה – אי תכנון של הוצאת הכספים

אחת הטעויות הגדולות ביותר של בונים היא אי תכנון הכספים שיש ברשותם. כדי לבנות את הבית ללא דאגות כלכליות על הבונים להיות עם כסף נזיל שישמש אותם עד שיקבלו את הכסף מהבנק וכמו כן בסכום ההשלמה לגובה המשכנתא (משכנתא לבנייה ניתנת עד לסכום של 70% מהערכת עלות הבנייה, מה שאומר שעליכם להיות בעלי סכום נזיל של לפחות 30% מהערכת עלות הבנייה).

עוד לפני נטילת משכנתא לבנייה ולמעשה אפילו לפני תכנון הבית, מומלץ לבחון כמה כסף יש ברשותכם, כולל כמה כסף אתם עומדים לקבל מההורים (אם הם עומדים להיות שותפים), כמה כסף יש לכם בקופות חיסכון שונות ולתכנן נכון את הוצאת הכספים.

טעות שנייה – חתימה על הסכמי תשלום לא נוחים לקבלנים

במהלך הבנייה יש לחתום על הסכמי תשלום שונים מול קבלנים ואנשי מקצוע. כדי להתנהל נכון מבחינה כלכלית חשוב מאד להתחשב בקצב בהעברת הכספים מן הבנק אל החשבון של הבונים. אנשים אשר בונים על קבלת כספי המשכנתא לבנייה ובמקביל מתחייבים לקבלנים על תשלומים לפני שהם מקבלים את הכסף, מוצאים עצמם נוטלים הלוואות גישור ומייקרים את עלות הבנייה.

לרוב, נהוג לתת לקבלנים את מרבית הסכום לאחר סיום השלב וכשהכסף מגיע מהבנק. רוב הקבלנים מודעים לכך (ועם זאת כמובן יבקשו מקדמה הגיונית שאתם תצטרכו לשלם לפני שתקבלו את הכסף מהבנק).

טעות שלישית – הערכה שגויה של עלות הבנייה

הערכה שגויה של עלויות הבנייה היא טעות נפוצה הרבה יותר מכפי שנהוג לחשוב. הסיבות לכך יכולות להיות אי פנייה אל אנשי מקצוע לקבלת הצעה ראשונית, ניסיון להפחית את חישוב העלויות, התעלמות מנתונים ועוד. הערכה שגויה מובילה לקבלת אישור למשכנתא בגובה שאינו תואם את הבנייה ובעקבות כך יכולה להוביל להלוואות יקרות או חמור מכך, אי סיום הבנייה.

כדי להימנע מהערכה שגויה יש לקבל מראש הצעות מחיר, להציג לאדריכל המתכנן את התקציב העומד לרשותכם ולהביא בחשבון את ההוצאות שלא תכננתם.

להורדת טבלה חכמה שתעזור לכם לוודא שלא שכחתם כלום יש ללחוץ על הקישור (קישור להורדת טבלה לבניית תקציב בנייה).

טעות רביעית – אי לקיחת "רזרבה"

בכל פרויקט בנייה מופיעות הוצאות לא צפויות. למעשה, ההוצאות הללו יכולות להגיע לגובה של 24% מהעלות המתוכננת של הבנייה. סכום זה גבוה מאד ולא רק באחוזים. משפחות אשר אינן מביאות בחשבון את ההוצאות הללו יכולות למצוא עצמן בלי יכולת לסיים את הבנייה עם סכום המשכנתא שביקשו מהבנק. כאן חשוב להבין כי ההוצאות הללו מחולקות לשניים הוצאות התלויות בבונים ברצון שלהם לשדרג ולשנות תוך כדי בנייה (חריגות שאפשר לצמצם ואף להעלים לחלוטין) וחריגות שפעמים רבות מופיעות כהפתעה ואי אפשר לצפות אותן במדויק עד לרגע שמתחילים לבנות ולכן חובה לקחת בחישוב הכלכלי אפשרות להוצאה זו.

לקיחת "רזרבה" בחישוב הבנייה פותרת את הבעיה ומאפשרת לבונים לסיים את התהליך בשביעות רצון ולעתים אפילו עם "עודף" שנשאר ביד או בחשבון הבנק.

מה עושים כדי להימנע מטעויות

כדי להימנע מהטעויות השונות יש להכיר אותן ולבצע חישוב כלכלי כבר בתחילת הדרך. בונים אשר מבצעים את החישוב הכלכלי מראש ובמסגרת הייעוץ הכלכלי למשכנתא, מדלגים על הטעויות ופעמים רבות נשארים עם "עודף" בסיום הליך הבנייה.

אם נתקלתם בקושי בביצוע החישוב אני כאן לעזור לכם לעשות את זה נכון. מזמינה אותך ליצור קשר במייל iris@isaving.co.il

גלילה למעלה