אישור עקרוני למשכנתא לבנייה עצמית ולפני קניית בית

מאמרים נוספים

איחוד הלוואות

איחוד הלוואות מאמר בנושא איחוד הלוואות …. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

להמשך קריאה »
ייעוץ למשכנתה חדשה

ייעוץ למשכנתה חדשה: לחסוך כסף כבר מהתשלום הראשון‏

רכישת נכס חדש תתבצע לרוב בעזרת משכנתה ואם מדובר בנכס ראשון אז רוב הקונים מרגישים שהם נכנסים לתחום שהם עוד לא נתקלו בו. ייעוץ למשכנתה חדשה עושה סדר בתהליך, מוביל אתכם לקבל את ההחלטות הכלכליות הנכונות ומסתיים במשכנתה שמשאירה לכם יותר כסף בכיס. בואו רגע נבין למה כל כך חשוב להשקיע זמן בבחירת המשכנתה. ברגע שאתם רוכשים נכס אתם לוקחים על עצמכם התחייבות כלכלית שתלווה אתכם לאורך השנים הבאות. כמה שנים? לרוב בין עשרים לשלושים

להמשך קריאה »
דירה בהגרלה

קייס סטאדי – דירה בהנחה

תוכנית דירה בהנחה  החליפה את קודמתה, מחיר למשתכן כשגם כאן המטרה היא לאפשר ליותר אנשים לקנות את דירתם הראשונה. הנרשמים להגרלה יכולים לבחור את העיר או היישוב בו ירצו לקנות את ביתם ובמידה והם יזכו, הם יכולים לבחור את הדירה המועדפת עליהם מבחינת מספר החדרים, כיוון האוויר, קומה ונתונים נוספים. על פניו נשמע שתהליך רכישת דירה דרך דירה בהנחה פשוט מאד: בתחילה יש לבדוק את הזכאות להשתתפות בהגרלה, במידה ונמצאתם זכאים, להירשם למקום שתרצו לזכות

להמשך קריאה »
הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

חדשות טובות לבעלי דירה ששוכרים דירה

חדשות טובות לבעלי דירה שמשכירים אותה ושוכרים דירה אחרת ב 1.6.23 נכנס לתוקף  תיקון לחוק שמאפשר לבעלי נכס יחיד (למגורים) המשכירים את הדירה שלהם ושו כרים דירה אחרת למגורים לקבל הטבה משמעותית בתשלום מס הכנסה על ההכנסות משכר דירה. השינוי בחוק מאפשר לבעלי דירה שמשכירים את הדירה שלהם ושוכרים דירה אחרת להתקזז בין תשלום השכירות שהם מקבלים לשכירות שהם משלמים ובכך להקטין משמעותית ההכנסה משכ"ד שעליה משולם מס ההכנסה.  זהו מהלך שמקל על בעלי נכס

להמשך קריאה »

המשכנתה של השכן טובה יותר. באמת?

הצורך שלנו להשוות בין מה שיש לנו ומה שיש לאחרים הוא טבעי. אנחנו עושים את זה לפעמים בכלל בלי להרגיש ולרוב כדי לוודא שאנחנו בסדר. שלא טעינו. שקיבלנו את הטוב ביותר. ההשוואה מתבצעת בכל כך הרבה תחומים וכמובן, גם במשכנתה שלנו. אנו משווים בין הריביות וההחזרים שלנו לבין השכנים והחברים שלנו. האם זה עוזר לנו? לא. האם המידע שאנו אוספים מסביב יהיה מדויק? ממש לא. במאמר זה לא נבדוק למה חשוב לנו להשוות בין משכנתאות

להמשך קריאה »
ריבית בנק ישראל

השפעת סגירת 100,000 שקלים על המשכנתא במסלולים השונים

בעקבות לקוחות שפנו אלי אני מפרסמת פה את התשובה לשאלה כיצד נכון להתנהל עם 100,000 שקלים ״פנויים״ שמיועדים לסגירת אחד ממסלולי המשכנתא. כל זאת על רקע העלייה הנוספת של הריבית (בפעם הרביעית בשנת 2022), עלייה שהובילה במקרה הנוכחי לתוספת של 330 שקלים בתשלום החודשי. בחודש אוגוסט 2022 עלתה הריבית שוב ומשקי בית רבים כבר מתחילים להרגיש את השינוי. מעבר לכך שהריבית העלתה את התשלומים החודשיים למשכנתא, ישנה גם אינפלציה שמובילה לעליית מחירים והופכת כל קנייה

להמשך קריאה »

אישור עקרוני למשכנתא הוא אחד המסמכים החשובים שיש להוציא מהבנק בין אם אתם מתכוונים לקנות דירה או בית ובין אם אתם מתכוונים לבנות בעצמכם.
למעשה האישור אומר לכם שהבנק מסכים לתת לכם את המשכנתא שביקשתם ממנו והוא מצא לנכון להלוות לכם את הכסף.
ברגע שיש לכם את האישור ביד אתם יכולים להיות רגועים עם העסקה שאתם מתכוונים לבצע.

הוצאת האישור היא אחת הפעולות הראשונות שתרצו לבצע, רצוי לפני שתראו בתים למכירה ואפילו לפני שתתחילו לתכנן את הבית.
הבנק לא יספק את המסמך כבדרך אגב אלא יבדוק שאתם מתאימים לקבלת ההלוואה ורק לאחר שימצא שלפי דעתו תוכלו להשיב את הכספים הוא יפיק אותו.
חשוב לדעת כי למסמך שתקבלו יש תוקף והעובדה שקיבלתם אישור בעבר לא אומרת שתקבלו עוד אישור בעתיד.

קבלת אישור עקרוני למשכנתא ללא עלות וללא התחייבות

ישנם שלושה דברים שכדאי לדעת על אישור עקרוני למשכנתא.
תהליך ההפקה של המסמך אינה כרוכה בתשלום ולכן אין כל מניעה להוציא את האישור גם בשלבים מוקדמים של העסקה ואפילו בזמן שאתם מתלבטים אם לרכוש או לבנות בית.
האישור יהיה בתוקף לפחות למשך 24 יום ופעמים רבות גם מספר חודשים וכל עוד הוא בתוקף הבנק יהיה מחויב לאשר את המשכנתא (בסכום שמצוין בו).

חלק מהאנשים חוששים להוציא את המסמך כיוון שהם לא רוצים להתחייב לבנק זה או אחר לפני שהם מבצעים השוואת מחירים.
אין כל צורך לדאוג מכך כיוון שהאישור הוא כללי ואינו מחייב.
בדרך כלל לאחר שניתן אישור עקרוני בבנק אחד גם בנקים אחרים יסכימו לתת משכנתא ובכל מקרה אין הכרח לגשת אל הבנק המדובר כדי לקבל ממנו את הכספים.
הוצאת אישור עקרוני

מהו אישור עקרוני למשכנתא לבנייה עצמית?

משכנתא לבנייה עצמית שונה ממשכנתא לקניית דירה או בית מקבלן או יד שנייה ואפשר לקרוא כתבות רבות באתר על ההבדלים בין השניים. בכל הנוגע לאישור העקרוני, בדרך כלל לוקח יותר זמן מרגע ההוצאה שלו ועד להגשת הבקשה למשכנתא בפועל.
ההתנהלות הנכונה מול הבנקים צריכה להיות הוצאת אישור בשלבים מוקדמים ככל האפשר ולהקפיד לחדש אותו בכל פעם שהוא פג תוקף.

חשוב להבין כי ככל ששלבי הבנייה מתקדמים כך הגמישות בעלויות הבנייה יורדות.
ככל שמסגרת התקציב ידועה בשלב מוקדם יותר כך אפשר לבחור את המגרש הנכון ולתכנן את הבית כך שלא יישארו חלקים לא גמורים בבנייה או בלי לקחת הלוואות נוספות.
ישנם בונים שיוצאים מנקודת הנחה כי הסכום שיש ברשותם שווה באופן אוטומטי 30% מהעלות הכללית של התהליך, אך הדבר לא מחויב והבנק יכול לקבוע שהשווי של הבית נמוך יותר  ולא לאשר את כל הסכום המתבקש.
הדרך היחידה למנוע מצבים אלו היא להוציא את האישור העקרוני בשלב מוקדם.

התשובות שיכולות להתקבל מהבנק בעת הגשת בקשה לאישור עקרוני

בדרך כלל תהליך קבלת אישור עקרוני יוביל לתשובה בהקדם. התשובה יכולה להיות אחת משלוש הבאות:

  • אישור הבקשה וקבלת המסמך הרצוי.
  • סירוב מוחלט לקבלת משכנתא.
  • סירוב לסכום המבוקש.

במידה והתקבל האישור אפשר להמשיך בדרך ולרקום את העסקה, לתכנן את הבנייה או לקנות את המגרש.
במידה והבנק סירב לסכום המבוקש אך הוא מסכים לאשר סכום נמוך יותר, אפשר לבדוק כיצד ניתן להתנהל מולו.
אם מדובר ברכישת בית מיד שנייה אפשר לחפש בתים זולים יותר שיעמדו בתקציב הקיים.
אם מדובר על בנייה יש לבחון מול הגורם המתכנן האם ניתן להקים את בית החלומות בלי לחרוג מהמסגרת החדשה שנקבעה.

את הוצאת האישור ניתן לבצע דרך האינטרנט על ידי העלאת הטפסים הרצויים לאתר על פי ההוראות.
ניתן להגיע לבנק לאחר קביעת פגישה עם יועץ המשכנתאות ואפשר לעשות זאת יחדיו.
כדאי לדעת כי האישור תקף במידה ונמסרו פרטים נכונים ומדויקים ואם הבנק יראה בהמשך הדרך כי לא כל המידע נכון הוא עשוי לשלול את הזכות למשכנתא.

שאלות נפוצות על אישור עקרוני למשכנתא:

הבנק לא גובה תשלום בעבור הוצאת האישור ולכן אתם יכולים לפעול להוציא אותו בשלבים מוקדמים של העסקה. במידה ותוקף האישור עומד לפוג תוכלו להוציא אישור חדש וכך עד לרגע בו תבצעו עסקה או שתתחילו את הבנייה.

לא. אם הוצאתם אישור עקרוני מבנק מסויים אתם לא מחויבים לקחת ממנו משכנתא או לקחת משכנתא בכלל. האישור יוכל לשמש אתכם לקבלת החלטות עתידיות. עם זאת בדרך כלל הדרך הנוחה ביותר להוציא את האישור תהיה דרך פניה לבנק בו אתם כבר מנהלים את החשבון.

כדאי להוציא את האישור העקרוני בשלב מוקדם של העסקה. ככל שתדעו בשלב מוקדם יותר אם הבנק מוכן לספק לכם את הכספים שביקשתם או לא כך תוכלו לתכנן את העתיד שלכם. לפרטים נוספים על האישור העקרוני ואיך להוציא אותו, לחצו על המאמר.

 

יש לכם שאלות נוספות?
צרו קשר עכשיו ב-  052-5900403
ונקבע פגישה ראשונית ללא התחייבות מצדכם.

שלכם, איריס שוסטר.

Scroll to Top
דילוג לתוכן