אישור עקרוני למשכנתא לבנייה עצמית ולפני קניית בית

מאמרים נוספים

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ. בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם

להמשך קריאה »
השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
דירה בהנחה

מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה. דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).   מהי תוכנית דירה בהנחה?

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »

אישור עקרוני למשכנתא הוא אחד המסמכים החשובים שיש להוציא מהבנק בין אם אתם מתכוונים לקנות דירה או בית ובין אם אתם מתכוונים לבנות בעצמכם.
למעשה האישור אומר לכם שהבנק מסכים לתת לכם את המשכנתא שביקשתם ממנו והוא מצא לנכון להלוות לכם את הכסף.
ברגע שיש לכם את האישור ביד אתם יכולים להיות רגועים עם העסקה שאתם מתכוונים לבצע.

הוצאת האישור היא אחת הפעולות הראשונות שתרצו לבצע, רצוי לפני שתראו בתים למכירה ואפילו לפני שתתחילו לתכנן את הבית.
הבנק לא יספק את המסמך כבדרך אגב אלא יבדוק שאתם מתאימים לקבלת ההלוואה ורק לאחר שימצא שלפי דעתו תוכלו להשיב את הכספים הוא יפיק אותו.
חשוב לדעת כי למסמך שתקבלו יש תוקף והעובדה שקיבלתם אישור בעבר לא אומרת שתקבלו עוד אישור בעתיד.

קבלת אישור עקרוני למשכנתא ללא עלות וללא התחייבות

ישנם שלושה דברים שכדאי לדעת על אישור עקרוני למשכנתא.
תהליך ההפקה של המסמך אינה כרוכה בתשלום ולכן אין כל מניעה להוציא את האישור גם בשלבים מוקדמים של העסקה ואפילו בזמן שאתם מתלבטים אם לרכוש או לבנות בית.
האישור יהיה בתוקף לפחות למשך 24 יום ופעמים רבות גם מספר חודשים וכל עוד הוא בתוקף הבנק יהיה מחויב לאשר את המשכנתא (בסכום שמצוין בו).

חלק מהאנשים חוששים להוציא את המסמך כיוון שהם לא רוצים להתחייב לבנק זה או אחר לפני שהם מבצעים השוואת מחירים.
אין כל צורך לדאוג מכך כיוון שהאישור הוא כללי ואינו מחייב.
בדרך כלל לאחר שניתן אישור עקרוני בבנק אחד גם בנקים אחרים יסכימו לתת משכנתא ובכל מקרה אין הכרח לגשת אל הבנק המדובר כדי לקבל ממנו את הכספים.
הוצאת אישור עקרוני

מהו אישור עקרוני למשכנתא לבנייה עצמית?

משכנתא לבנייה עצמית שונה ממשכנתא לקניית דירה או בית מקבלן או יד שנייה ואפשר לקרוא כתבות רבות באתר על ההבדלים בין השניים. בכל הנוגע לאישור העקרוני, בדרך כלל לוקח יותר זמן מרגע ההוצאה שלו ועד להגשת הבקשה למשכנתא בפועל.
ההתנהלות הנכונה מול הבנקים צריכה להיות הוצאת אישור בשלבים מוקדמים ככל האפשר ולהקפיד לחדש אותו בכל פעם שהוא פג תוקף.

חשוב להבין כי ככל ששלבי הבנייה מתקדמים כך הגמישות בעלויות הבנייה יורדות.
ככל שמסגרת התקציב ידועה בשלב מוקדם יותר כך אפשר לבחור את המגרש הנכון ולתכנן את הבית כך שלא יישארו חלקים לא גמורים בבנייה או בלי לקחת הלוואות נוספות.
ישנם בונים שיוצאים מנקודת הנחה כי הסכום שיש ברשותם שווה באופן אוטומטי 30% מהעלות הכללית של התהליך, אך הדבר לא מחויב והבנק יכול לקבוע שהשווי של הבית נמוך יותר  ולא לאשר את כל הסכום המתבקש.
הדרך היחידה למנוע מצבים אלו היא להוציא את האישור העקרוני בשלב מוקדם.

התשובות שיכולות להתקבל מהבנק בעת הגשת בקשה לאישור עקרוני

בדרך כלל תהליך קבלת אישור עקרוני יוביל לתשובה בהקדם. התשובה יכולה להיות אחת משלוש הבאות:

  • אישור הבקשה וקבלת המסמך הרצוי.
  • סירוב מוחלט לקבלת משכנתא.
  • סירוב לסכום המבוקש.

במידה והתקבל האישור אפשר להמשיך בדרך ולרקום את העסקה, לתכנן את הבנייה או לקנות את המגרש.
במידה והבנק סירב לסכום המבוקש אך הוא מסכים לאשר סכום נמוך יותר, אפשר לבדוק כיצד ניתן להתנהל מולו.
אם מדובר ברכישת בית מיד שנייה אפשר לחפש בתים זולים יותר שיעמדו בתקציב הקיים.
אם מדובר על בנייה יש לבחון מול הגורם המתכנן האם ניתן להקים את בית החלומות בלי לחרוג מהמסגרת החדשה שנקבעה.

את הוצאת האישור ניתן לבצע דרך האינטרנט על ידי העלאת הטפסים הרצויים לאתר על פי ההוראות.
ניתן להגיע לבנק לאחר קביעת פגישה עם יועץ המשכנתאות ואפשר לעשות זאת יחדיו.
כדאי לדעת כי האישור תקף במידה ונמסרו פרטים נכונים ומדויקים ואם הבנק יראה בהמשך הדרך כי לא כל המידע נכון הוא עשוי לשלול את הזכות למשכנתא.

שאלות נפוצות על אישור עקרוני למשכנתא:

[ultimate-faqs include_category='אישור-עקרוני-למשכנתא']

 

יש לכם שאלות נוספות?
צרו קשר עכשיו ב-  052-5900403
ונקבע פגישה ראשונית ללא התחייבות מצדכם.

שלכם, איריס שוסטר.

גלילה למעלה