השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

מאמרים נוספים

איחוד הלוואות

איחוד הלוואות מאמר בנושא איחוד הלוואות …. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

להמשך קריאה »
ייעוץ למשכנתה חדשה

ייעוץ למשכנתה חדשה: לחסוך כסף כבר מהתשלום הראשון‏

רכישת נכס חדש תתבצע לרוב בעזרת משכנתה ואם מדובר בנכס ראשון אז רוב הקונים מרגישים שהם נכנסים לתחום שהם עוד לא נתקלו בו. ייעוץ למשכנתה חדשה עושה סדר בתהליך, מוביל אתכם לקבל את ההחלטות הכלכליות הנכונות ומסתיים במשכנתה שמשאירה לכם יותר כסף בכיס. בואו רגע נבין למה כל כך חשוב להשקיע זמן בבחירת המשכנתה. ברגע שאתם רוכשים נכס אתם לוקחים על עצמכם התחייבות כלכלית שתלווה אתכם לאורך השנים הבאות. כמה שנים? לרוב בין עשרים לשלושים

להמשך קריאה »
דירה בהגרלה

קייס סטאדי – דירה בהנחה

תוכנית דירה בהנחה  החליפה את קודמתה, מחיר למשתכן כשגם כאן המטרה היא לאפשר ליותר אנשים לקנות את דירתם הראשונה. הנרשמים להגרלה יכולים לבחור את העיר או היישוב בו ירצו לקנות את ביתם ובמידה והם יזכו, הם יכולים לבחור את הדירה המועדפת עליהם מבחינת מספר החדרים, כיוון האוויר, קומה ונתונים נוספים. על פניו נשמע שתהליך רכישת דירה דרך דירה בהנחה פשוט מאד: בתחילה יש לבדוק את הזכאות להשתתפות בהגרלה, במידה ונמצאתם זכאים, להירשם למקום שתרצו לזכות

להמשך קריאה »
הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

חדשות טובות לבעלי דירה ששוכרים דירה

חדשות טובות לבעלי דירה שמשכירים אותה ושוכרים דירה אחרת ב 1.6.23 נכנס לתוקף  תיקון לחוק שמאפשר לבעלי נכס יחיד (למגורים) המשכירים את הדירה שלהם ושו כרים דירה אחרת למגורים לקבל הטבה משמעותית בתשלום מס הכנסה על ההכנסות משכר דירה. השינוי בחוק מאפשר לבעלי דירה שמשכירים את הדירה שלהם ושוכרים דירה אחרת להתקזז בין תשלום השכירות שהם מקבלים לשכירות שהם משלמים ובכך להקטין משמעותית ההכנסה משכ"ד שעליה משולם מס ההכנסה.  זהו מהלך שמקל על בעלי נכס

להמשך קריאה »

המשכנתה של השכן טובה יותר. באמת?

הצורך שלנו להשוות בין מה שיש לנו ומה שיש לאחרים הוא טבעי. אנחנו עושים את זה לפעמים בכלל בלי להרגיש ולרוב כדי לוודא שאנחנו בסדר. שלא טעינו. שקיבלנו את הטוב ביותר. ההשוואה מתבצעת בכל כך הרבה תחומים וכמובן, גם במשכנתה שלנו. אנו משווים בין הריביות וההחזרים שלנו לבין השכנים והחברים שלנו. האם זה עוזר לנו? לא. האם המידע שאנו אוספים מסביב יהיה מדויק? ממש לא. במאמר זה לא נבדוק למה חשוב לנו להשוות בין משכנתאות

להמשך קריאה »
ריבית בנק ישראל

השפעת סגירת 100,000 שקלים על המשכנתא במסלולים השונים

בעקבות לקוחות שפנו אלי אני מפרסמת פה את התשובה לשאלה כיצד נכון להתנהל עם 100,000 שקלים ״פנויים״ שמיועדים לסגירת אחד ממסלולי המשכנתא. כל זאת על רקע העלייה הנוספת של הריבית (בפעם הרביעית בשנת 2022), עלייה שהובילה במקרה הנוכחי לתוספת של 330 שקלים בתשלום החודשי. בחודש אוגוסט 2022 עלתה הריבית שוב ומשקי בית רבים כבר מתחילים להרגיש את השינוי. מעבר לכך שהריבית העלתה את התשלומים החודשיים למשכנתא, ישנה גם אינפלציה שמובילה לעליית מחירים והופכת כל קנייה

להמשך קריאה »

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים.
כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה.

מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות?

תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית גם למי שכבר יש תעודה בתוקף מהתוכנית הקודמת.

דירה בהנחה

השאלה החשובה – לאיזה יישוב להירשם בהגרלת דירה בהנחה?

ברגע שיש בידכם את תעודת הזכאות אתם יכולים להירשם להגרלה ועכשיו השאלה היא לאילו יישובים להירשם. לפחות בהגרלה הקרובה תהיה לכם אפשרות להירשם לשלושה יישובים בלבד ויכול להיות שבהגרלות הבאות המצב יהיה שונה (אדאג לעדכן בפרטים כשיהיו).

אציין כי ההרשמה היא ליישוב ואם מתקיימת בו יותר מהגרלה אחת, ההרשמה היא לכל ההגרלות שנוגעות לו. בנוגע להחלטה לאיזה יישוב להירשם, אפשר לחלק אותה לשתי גישות:

גישה ראשונה – ההטבה הגדולה ביותר

ישנם נרשמים אשר רוצים ליהנות מההטבה הגדולה ביותר. ישנם פרויקטים שההטבה בהם יכולה להגיע גם לסכום של מיליון שקלים וזוהי הנחה יוצאת דופן וברורהאם הבנק יסכים לתת את המשכנתא המבוקשת שיהיו את אלו שיעדיפו את הרווח המקסימלי. עם זאת, השאלות החשובות הן האם יש את ההון העצמי הנדרש למימוש הרכישה והאם ישנה אפשרות לעמוד בהחזר החודשי.

במקומות בהם ההנחה על הדירה גדולה מאד, התשלום החודשי עדיין יהיה גבוה ולכן המשכנתא תהיה גדולה. מי שלא יוכל לעמוד בהתחייבויות לא יוכל לממש את הזכייה. למעשה עומדות על הפרק שלוש שאלות:

  • האם הבנק יסכים לתת את המשכנתא המבוקשת?
  • האם אתם רוצים לקחת את המשכנתא הגבוהה?
  • האם יש לכם הון עצמי כפי שנדרש למימון העסקה?

גישה שנייה – ההתחייבות שרוצים לקחת

הנרשמים בגישה זו בוחנים את ההתחייבויות שהם רוצים לקחת ואז בוחרים את הישובים המתאימים להם. הם רוצים להעריך את צפי מחירי הדירות ובהתאם לסנן את הפרויקטים. בגישה זו מתחשבים גם בהון העצמי הקיים וגם ביכולת ההחזרה חודשי.

גישה זו מגבילה מראש את היישובים שיכולים להיות רלוונטיים ליכולות הכלכליות והיא גם הבריאה יותר. היא דורשת כמובן בחינה של היכולות הכלכליות האישיות ולכן היא גם הבטוחה יותר.

נקודה חשובה: יש להביא בחשבון את סדר ההגרלות אותו אפשר לראות בקישור כאן. יש לשים לב שזכייה בהגרלה מוציאה את המשתתפים מההגרלות אשר מתקיימות באותו היום (אך ניתן לוותר על הזכייה ולהשתתף באלו העתידיות).

רוצה להצטרף למשפחות שחסכו מעל 89,000 ש״ח במשכנתה?

להיכנס להגרלה בעיניים עצומות? לא בהכרח

אחד האתגרים עם פרויקט דירה בהנחה הוא שאין לנו כמעט מידע על הפרויקטים בשלב הזה . כל שאנחנו יודעים הוא היישובים בהם הם מתקיימים, סדר ההגרלה ועלויות מטר מרובע. בהסתכלות ראשונית אתם עלולים לחשוב שאתם נכנסים להגרלה בעיניים עצומות, אך חישוב שנעשה מיד יעזור לכם לבחור את היישוב המועדף עליכם.

נכון לעכשיו אנחנו כן יודעים שברוב הפרויקטים צפויות להיות דירות שונות ומגוונות. הדירות אמורות להיות של 3,4,5 חדרים והקבלנים מוגבלים לגודל כל דירה כדי לאפשר ליותר רוכשים לממש את הזכייה. שאלו נתוני המ"ר של כל גודל דירה כשהדבר נוגע לכל הפרויקטים בכל הארץ:

 

מספר החדרים מטר רבוע
3 עד 90 מ"ר (בעבר היה 75 מ"ר)
4 עד 110 מ"ר (בעבר היה 120 מ"ר)
5 אין מגבלת גודל

 

הנתונים שכן ידועים בהגרלת דירה בהנחה הם: היישובים המוצעים, סדר ההגרלות, גודל הדירות המקסימלי ועלות מ"ר. שתי נקודות שיש לשים לב אליהן היא שאנחנו לא יודעים את כמות הדירות שיהיו בכל מספר חדרים וכן שהמחיר צמוד למדד תשומות הבניה (אך הפעם הקבלנים מחויבים לסיים את הפרויקט מהר יותר לעומת מחיר למשתכן). הנה דוגמאות לעלויות של דירות פוטנציאליות בפרויקטים במספר יישובים:

 

שם היישוב עלות מ"ר עלות מקסימלית דירת 3 חדרים

(90 מטר לפני תוספת הצמדות למדד תשומות הבנייה)

עלות מקסימלית דירת 4 חדרים (110 מטר לפני תוספת הצמדות למדד תשומות הבנייה) עלות דירת 150 מ"ר (לפני תוספת הצמדות למדד תשומות הבנייה)
עפולה, טבריה 7,254 ₪ 652,860 ₪ 797,940 ₪ 1,088,100 ₪
ת"א 17,043 ₪ 1,533,870 ₪ 1,874,730 ₪ 2,556,450 ₪

 

נקודה על מדד תשומות הבניה: בדירה בהנחה הקבלן מחויב לסיים את הפרויקט תוך שלוש שנים כך שיתכן וההצמדות לא יהיו גבוהות כמו בתוכנית הקודמת.

איך נקבע הסכום שאפשר לקחת כמשכנתא

איך נקבע הסכום שאפשר לקחת כמשכנתא?

חשוב לזכור כי הזכייה לא אומרת כלום על אפשרות המימוש אם התוכנית היא לקחת משכנתא. זוכים אשר לא יקבלו אישור למשכנתא שהם צרכים להשלמת הרכישה יאלצו לוותר על הדירה המקרה הטוב או לשלם קנסות במידה והם יגלו את זה בשלבים מתקדמים יותר.  עכשיו, לאחר קבלת תעודת הזכאות, יש לבחור את היישובים להשתתפות בהגרלה. מסיבות אלו חשוב מאד להבין מהו הסכום אותו אפשר לקבל כמשכנתא וכאן הדבר דומה מאד לתוכנית ההגרלות הקודמת (מחיר למשתכן) . אלו הן נקודות המוצא החשובות (ומיד חישובים לדוגמה):

  • ההון העצמי לדירה יעמוד על מינימום 100,000 שקלים.
  • מקסימום המשכנתא שניתן לקבל הוא 75% ממחיר השוק ולא ממחיר הדירה.
  • הרף העליון למימון 75% עומד על 1.8 מיליון שקלים.

רוצה להצטרף למשפחות שחסכו מעל 89,000 ש״ח במשכנתה?

דוגמה 1 – מחיר מכירה 900,000 ₪

במידה והדירה מוצעת למכירה בעלות של 900,000 אך שווה בשוק 1.2 מיליון שקלים, אי אפשר לקבל מימון של 75% עבור כל הסכום כיוון שהוא יהיה שווה את מלוא סכום הנכס. לכן ההון העצמי שיידרש הוא ההון המינימלי – 100,000 ₪.

דוגמה 2 – מחיר מכירה 1.4 מיליון ₪

במידה והדירה מוצעת למכירה בעלות של 1.4 מיליון אך שווי השוק שלה הוא 1.7 מיליון שקלים, המקסימום שאפשר יהיה לקבל הוא 75% משווי השוק. כלומר, המשכנתא תוכל לעמוד על סכום של 1.275 מיליון ₪ ויהיה צורך בהשלמת הון עצמי בסך 125,000 ₪.

דוגמה 3 – מחיר מכירה 1.7 מיליון ₪

במידה והדירה מוצעת למכירה בעלות של 1.7 מיליון אך שווי השוק שלה עומד על 2.1 מיליון, חישוב המימון יתבצע לפי 75% מתוך 1.8 מיליון שקלים (שזו המגבלה שנקבעה). המשכנתא המקסימלית תעמוד על 1.350 מיליון ויהיה צורך בהשלמת הון עצמי בסך 350,000 ₪. זה עדיין יהיה פחות מ-25% הון עצמי לכל הנכס.

*כל המחירים בדוגמאות לצורך המחשה בלבד.

 

מחיר מכירה שווי הנכס – מחיר שוק גובה המשכנתא המקסימלי ההון העצמי שנדרש
900,000 ₪ 1,200,000 ₪ 800,000 ₪ 100,000 ₪
1,400,000 ₪ 1,700,000 ₪ 1,275,000 ₪ 125,000 ₪
1,700,000 ₪ 2,100,000 ₪ 1,350,000 ₪ 350,000 ₪

צעדים לאחר קבלת תעודת זכאות

הצעד הבא שלכם

ברגע שיש בידכם תעודת זכאות – זה הזמן להירשם להגרלות המועדפות עליכם. בהגרלה הראשונה תוכלו להירשם לשלושה יישובים. כדי לעשות את החישובים הנכונים עבורכם, ההמלצה היא לפעול (ומהר) בצעדים הבאים.

צעד ראשון – דעו מה ההון הראשוני שלכם

אם אתם עוד לא יודעים מה ההון הראשוני שיש ברשותכם, זה הזמן לבדוק זאת. אתם לא רוצים לוותר על הזכייה שלכם כי אין לכם את ההון הנדרש. ברגע שתדעו כמה כסף כבר יש ברשותכם תוכלו לסנן את היישובים המתאימים עבורכם.

צעד שני – החליטו איזה גודל דירה אתם צריכים

חשבו באיזה גודל דירה הייתם רוצים לרכוש כאשר כל משפחה צריכה לקבל את ההחלטה הנכונה לה. האם אתם מתכוונים לרכוש את הדירה למגורים (ולעבור לגור בה) או להשקעה. יהיו משפחות שיבחרו לרכוש דירה קטנה המתאימה למצב הנוכחי ויהיו משפחות שיבחרו לרכוש דירה גדולה יותר או קטנה יותר בהתאם לצרכים העתידיים  כל החלטה יכולה להיות טובה כל עוד מודעים להשלכות הכלכליות.

צעד שלישי – העריכו את העלויות ביישובים השונים

ברגע שברור מה גודל הדירה הרצוי וכמה הון ראשוני קיים אפשר להעריך את העלויות בפרויקטים השונים ובהתאם לסנן את היישובים המתאימים ביותר. ככל שהבחירה בשלב זה תהיה נכונה יותר כך הסיכוי לממש אותה בהמשך הדרך (במידה וזכיתם) עולה.

צעד רביעי – הירשמו ליישובים תוך התחשבות בסדר ההגרלות

עכשיו זה הזמן להירשם ליישובים השונים כשיש לשים לב לסדר ההגרלות. אם יש לכם יישוב מועדף ועוד יישוב שיכול להיות שתוכלו לרכוש בו נכס אך כנראה שלא תרצו לגור בו והוא עליון בהגרלה, שקלו לוותר עליו. שימו לב, אתם מחויבים להחזיק בדירה במשך 5 שנים מקבלת המפתח או 7 שנים מקבלת ההיתר, הקצר מבין השניים.

 

רוצים להתייעץ?
צרו קשר לפגישה ראשונית ללא עלות וללא כל התחייבות וקבלו יותר מהכסף שלכם: 052-5900403

 

שלכם, איריס שוסטר.


יצירת קשר איריס שוסטר

Scroll to Top
דילוג לתוכן