כמה משכנתא אפשר לקחת?

מאמרים נוספים

איחוד הלוואות

איחוד הלוואות מאמר בנושא איחוד הלוואות …. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

להמשך קריאה »
ייעוץ למשכנתה חדשה

ייעוץ למשכנתה חדשה: לחסוך כסף כבר מהתשלום הראשון‏

רכישת נכס חדש תתבצע לרוב בעזרת משכנתה ואם מדובר בנכס ראשון אז רוב הקונים מרגישים שהם נכנסים לתחום שהם עוד לא נתקלו בו. ייעוץ למשכנתה חדשה עושה סדר בתהליך, מוביל אתכם לקבל את ההחלטות הכלכליות הנכונות ומסתיים במשכנתה שמשאירה לכם יותר כסף בכיס. בואו רגע נבין למה כל כך חשוב להשקיע זמן בבחירת המשכנתה. ברגע שאתם רוכשים נכס אתם לוקחים על עצמכם התחייבות כלכלית שתלווה אתכם לאורך השנים הבאות. כמה שנים? לרוב בין עשרים לשלושים

להמשך קריאה »
דירה בהגרלה

קייס סטאדי – דירה בהנחה

תוכנית דירה בהנחה  החליפה את קודמתה, מחיר למשתכן כשגם כאן המטרה היא לאפשר ליותר אנשים לקנות את דירתם הראשונה. הנרשמים להגרלה יכולים לבחור את העיר או היישוב בו ירצו לקנות את ביתם ובמידה והם יזכו, הם יכולים לבחור את הדירה המועדפת עליהם מבחינת מספר החדרים, כיוון האוויר, קומה ונתונים נוספים. על פניו נשמע שתהליך רכישת דירה דרך דירה בהנחה פשוט מאד: בתחילה יש לבדוק את הזכאות להשתתפות בהגרלה, במידה ונמצאתם זכאים, להירשם למקום שתרצו לזכות

להמשך קריאה »
הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

חדשות טובות לבעלי דירה ששוכרים דירה

חדשות טובות לבעלי דירה שמשכירים אותה ושוכרים דירה אחרת ב 1.6.23 נכנס לתוקף  תיקון לחוק שמאפשר לבעלי נכס יחיד (למגורים) המשכירים את הדירה שלהם ושו כרים דירה אחרת למגורים לקבל הטבה משמעותית בתשלום מס הכנסה על ההכנסות משכר דירה. השינוי בחוק מאפשר לבעלי דירה שמשכירים את הדירה שלהם ושוכרים דירה אחרת להתקזז בין תשלום השכירות שהם מקבלים לשכירות שהם משלמים ובכך להקטין משמעותית ההכנסה משכ"ד שעליה משולם מס ההכנסה.  זהו מהלך שמקל על בעלי נכס

להמשך קריאה »

המשכנתה של השכן טובה יותר. באמת?

הצורך שלנו להשוות בין מה שיש לנו ומה שיש לאחרים הוא טבעי. אנחנו עושים את זה לפעמים בכלל בלי להרגיש ולרוב כדי לוודא שאנחנו בסדר. שלא טעינו. שקיבלנו את הטוב ביותר. ההשוואה מתבצעת בכל כך הרבה תחומים וכמובן, גם במשכנתה שלנו. אנו משווים בין הריביות וההחזרים שלנו לבין השכנים והחברים שלנו. האם זה עוזר לנו? לא. האם המידע שאנו אוספים מסביב יהיה מדויק? ממש לא. במאמר זה לא נבדוק למה חשוב לנו להשוות בין משכנתאות

להמשך קריאה »
ריבית בנק ישראל

השפעת סגירת 100,000 שקלים על המשכנתא במסלולים השונים

בעקבות לקוחות שפנו אלי אני מפרסמת פה את התשובה לשאלה כיצד נכון להתנהל עם 100,000 שקלים ״פנויים״ שמיועדים לסגירת אחד ממסלולי המשכנתא. כל זאת על רקע העלייה הנוספת של הריבית (בפעם הרביעית בשנת 2022), עלייה שהובילה במקרה הנוכחי לתוספת של 330 שקלים בתשלום החודשי. בחודש אוגוסט 2022 עלתה הריבית שוב ומשקי בית רבים כבר מתחילים להרגיש את השינוי. מעבר לכך שהריבית העלתה את התשלומים החודשיים למשכנתא, ישנה גם אינפלציה שמובילה לעליית מחירים והופכת כל קנייה

להמשך קריאה »

אחת השאלות שעולה אצל רבים שמחפשים אחר הנכס הראשון שלהם היא כמה משכנתא אפשר לקחת. בנק ישראל מגביל את סכום המשכנתא שניתן לקבל.

בנק ישראל קבע את אחוז המימון – אחוז המשכנתא שאפשר לקחת ממחיר /ערך הבית. אחוז המימון שניתן לקבל  משתנה בין נכס ראשון, חילופי ומשכנתא לבניה. מעבר לאחוז המימון  שחשוב להכיר, יש להבין אילו מגבלות נוספות יכולות להיות כשאתם לוקחים את ההלוואה הגדולה ביותר בחייכם.

כדי לדעת כמה משכנתא אפשר לקחת חשוב לדעת קודם כל באיזה נכס מדובר. עבור רכישת דירה ראשונה ניתן לקבל עד 75% משכנתא. עבור דירה או נכס שני אפשר לקבל עד 50% משכנתא במקרה ואין כוונה למכור את הנכס הנוכחי או עד 70% במקרה שישנה כוונה למכור אותו. במקרה של משכנתא לבניה תוכלו לקבל עד 70%.

כמה משכנתא אפשר לקחת עבור סוגי הנכסים השונים – נתונים בטבלה:

  נכס ראשון נכס שני ללא מכירת הנכס הראשון נכס שני בכוונה למכור את הנכס הראשון משכנתא לבניה
אחוז משכנתא למימון הנכס עד 75% מימון עד 50% מימון עד 70% מימון עד 70% מימון

כמה משכנתא אפשר לקחת?

כמה משכנתא אפשר לקבל באחוזים?

אחד הדברים שעלולים לבלבל לא מעט מהרוכשים והבונים הוא האחוז של המשכנתא אותו אפשר לקבל. לא פעם ההנחה היא שהאחוז הוא "השלמה" לסכום הכסף הנוכחי הקיים. לצורך הדוגמה, אם יש לכם 250,000 שקלים, הם יכולים להוות 25% מהסכום שאתם רוצים לגייס  ואז יכול להיות שתחשבו כי הבנק יאפשר לכם לקבל משכנתא על סך 750,000 שקלים. עם זאת, האחוז לא קשור רק לסכום הראשוני שיש בידכם אלא גם להערכת שווי הנכס.

גם ברכישת נכס וגם בבניה, הבנק ירצה לדעת מהו שווי הנכס וממנו לחשב את אחוז המימון. לדוגמה, עבור רכישת נכס ראשון המוערך בשווי 800,000 שקלים הבנק יסכים לממן סכום שלא יעלה על 600,000 שקלים. במידה והנכס הנוכחי מוצע לשוק בעלות של 1,000,000 שקלים ויש ברשותכם סכום ראשוני של 250,000 שקלים, תצטרכו לממן עוד 150,000 שקלים (כאשר יש ברשותכם 250 אלף שקלים + 600 אלף שקלים שתוכלו לקבל מימון מהבנק).

אחוז המשכנתא שתוכלו לקבל בפועל תלוי למעשה בשני גורמים: הסכום שיש ברשותכם והערכת שווי הנכס.

במקרה שהשמאי יעריך את הנכס בשווי גבוה ממחיר הרכישה, אין זה אומר שאפשר יהיה לקבל אחוז מימון גבוה יותר. מכאן אפשר להבין כי הבסיס להבין מה גובה הנכס שתוכלו לרכוש הוא ההון הראשוני שיש ברשותכם. לאחר שבחנתם את כל האפשרויות שעומדות לרשותכם (הון שצברתם, קופות חיסכון ואולי סיוע מההורים), תוכלו להגדיר את הסכום הראשוני שיהיה שווה אחוז מהקניה לפי הטבלה שלמעלה.

 

כמה משכנתא אפשר לקחת עבור מחיר למשתכן?

מחיר למשתכן הוא נושא שונה מעט ממשכנתא רגילה מבחינת חישוב אחוז המימון. כל מי שעומד בתנאי מחיר למשתכן אינו בעל נכס ולכן זכאי לעד 75% מימון. עם זאת חישוב אחוז המימון מתייחס לערך הדירה כפי שנקבע על ידי שמאי או בהתאם למצוין בחוזה הרכישה. כלומר, במקרה של מחיר למשתכן המחיר לא מתייחס למחיר הרכישה  אלא למחיר הדירה בשוק החופשי כפי שהוא נקבע על ידי שמאי שהגיע מטעם המדינה לבחון את הפרויקט.

ערך הדירה בפרויקט מחיר למשתכן יהיה גבוה יותר מאשר העלות שלה בפועל ולכן אחוז המימון שאפשר יהיה לקבל מהבנק יהיה בסופו של דבר גבוה ביחס לתשלום. כדי להסביר זאת ניקח לדוגמה דירה שהוערכה על ידי השמאי בשווי של מיליון שקלים. במקרה זה, תוכלו לקבל משכנתא של 750,000 שקלים ויתכן שתשלמו על הדירה בסך הכל 800,000 שקלים ולכן בפועל תצטרכו הון ראשון מינימלי.

חשוב לדעת כי אחד התנאים לרכישת דירה במחיר למשתכן הוא שיהיה עליכם לשלם לפחות 100,000 שקלים מהונכם האישי. זאת גם אם הפער בין אחוז המשכנתא שאתם יכולים לקחת לבין שווי הדירה נמוך מסכום זה. כמובן, בחישוב ההון העצמי שיידרש לכם כדי לקנות את הנכס תמיד כדאי להביא בחשבון גם את האגרות, התשלומים לעורכי הדין וגורמים נוספים.

כדי לחשב כמה משכנתא אפשר לקבל במחיר למשתכן יש לבחון את שווי הדירה ולא את מחיר המכירה שלה. זו גם אחת הסיבות לכך שפרויקטים אלה מעוררים עניין רב בציבור ולכך שלא מעט מעדיפים לרכוש דירה גם אם הם לא בטוחים שזה יהיה מקום מגוריהם כל חייהם (אך כאן נכנסים שיקולים שונים אישיים ואם אתם חושבים שזו הרכישה הנכונה עבורכם מומלץ ליצור קשר ולהתייעץ עימי מראש).

כמה אפשר לקבל על משכנתא לדירה שניה?

כמה אפשר לקבל על משכנתא לדירה שניה?

השקעה בנכס נחשבת עבור רבים לאופציה מועדפת ובעיקר כאשר אפשרויות החיסכון האחרות לא מפתות (בעיקר כאשר הריביות בבנק נמוכות מאד). הבתים והדירות בישראל עמידים לשנים רבות ומאפשרים ליהנות מרווחים בטווח הארוך. למעשה, זו יכולה להיות החלטה נבונה גם לגיל הפרישה, לתמיכה עתידית בילדים ולדאגה לדור ההמשך. ישנן מספר סיבות לכך שהישראלים אוהבים להשקיע בדירות:

  • עליית המחירים – מחירי הדיור בישראל עולים באופן מתמיד ונדירות התקופות בהן השוק נפל ואפילו התקרר. עליית המחירים גורמת לרבים לחשוב על דור העתיד וכיצד לסייע לו.
  • יציבות המבנים – ערך המבנה נוטה לעלות עם השנים כשהבניה הישראלית נחשבת לאיכותית ומבטיחה שגם בעוד עשרות שנים המבנה יעמוד על טילו.
  • תרבות – שיקולים תרבותיים שונים הובילו לכך שהישראלים משקיעים בדיור. זאת בניגוד למקומות שונים בעולם בהם אפשר לראות אנשים שחיים כל חייהם בשכירות.

הרצון להשקיע בנכס קיים ועתה נשאלת השאלה מהן אפשרויות המימון לרכישת דירה שניה (או שלישית). נכון לתחילת 2022 ניתן לקבל מהבנק מימון של עד 50% משכנתא עבור הנכס החדש. כלומר, אם הנכס עולה מיליון שקלים אפשר יהיה לקבל עבורו חצי מיליון ויש צורך לממן "מהכיס" חצי מיליון נוספים. אלו אשר חסכו סכום זה לא יראו בכך כל בעיה, אך השאלה שמעניינת את רוב המשקיעים היא כיצד ניתן להביא את ההון הראשוני גם ללא חיסכון ארוך טווח.

במידה וישנה נכונות למכור את הנכס הראשון לצורך רכישת הדירה הבאה (ואז זו לא תהיה באמת דירה שנייה אלא תישארו בסוף התהליך עם נכס אחד) תוכלו לקבל אחוז מימון גבוה יותר שעומד על 70%. כיוון שבנק ישראל הקשיח את עמדתו ביחס לרכישת דירה להשקעה, אם בכוונתכם לקנות דירה ורק לאחר מכן למכור את זו הנוכחית, ההמלצה היא ליצור קשר ולראות מהי הדרך הנכונה ביותר לבצע את התהליך.

 

אוגוסט 2021 – השינויים של בנק ישראל בנוגע למשכנתא לדירה להשקעה

ב-9 באוגוסט 2021 החליט בנק ישראל לשנות את נושא הלוואת המשכנתא לדירה שנייה או דירה להשקעה. עד לפני תאריך זה אפשר היה לקחת משכנתא על הנכס הקיים בגובה של עד 50% וזאת כדי לממן את ההון הראשוני לדירה השנייה (במגבלות המשכון של הנכס הקיים כמובן).

נכון לתחילת 2022 יותר קשה להשיג מימון של יותר מ50% לרכישת נכס נוסף. השגת המימון הפכה ליותר מורכבת  אך בהצגת הנתונים בצורה "חכמה" ושימוש בגורמים הנותנים משכנתאות (ולא רק בנקים) ניתן לקבל אפילו מימון מלא 100%. (כשהמטרה היא מימון הרכישה).

ההגבלה של בנק ישראל באה לצמצם את מספר ההשקעות בדירות ובמידה מסוימת מדובר בניסיון "לקרר" את המשק או לפחות למתן את עליית המחירים במעט. עם זאת, ההגבלה לא מתייחסת לסיוע ברכישת דירה עבור הילדים והורים עדיין יכולים לקחת משכנתא עבור הנכס הקיים כדי שלילדיהם יהיה את ההון העצמי הנדרש. כמובן, מדובר על "משכנתא פנויה", על נכס שבכלל לא ממושכן או ששולם ברובו.

כמה משכנתא כדאי לקחת?

כמה משכנתא כדאי לקחת?

לצד השאלה כמה משכנתא אפשר לקחת יש לשאול שאלה חשובה לא פחות והיא כמה משכנתא כדאי לקחת. כאן נכנסים שיקולים אישיים שקובעים את יכולת החזר התשלומים ואופן ההחזר. לשם כך נבנה תמהיל משכנתא אשר קובע את גובה ההחזר החודשי לאורך השנים ואת מסלולי ההחזר. בתהליך ייעוץ משכנתא נבדוק את היכולות שלכם, הרצונות האישיים ונבין כמה משכנתא כדאי לכם לקחת.

רכישת דירה היא אחת מההחלטות החשובות מבחינה כלכלית. הצרכים של המשפחה יכולים להשתנות והמטרה היא לבחור במשכנתא שתשרת אתכם ולא להפך. צרו קשר וקבעו פגישה ראשונית ללא עלות וללא התחייבות כדי שנוכל להבין מהן האפשרויות שעומדות לרשותכם.

 

יש לכם שאלות נוספות?
צרו קשר עכשיו ב-  052-5900403
ונקבע פגישה ראשונית ללא התחייבות מצדכם.

שלכם, איריס שוסטר.

Scroll to Top
דילוג לתוכן