לכמה זמן תקף אישור עקרוני?

מאמרים נוספים

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ. בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם

להמשך קריאה »
השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
דירה בהנחה

מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה. דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).   מהי תוכנית דירה בהנחה?

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »

אישור עקרוני הוא מסמך אשר מעיד כי הבנק נכון לספק משכנתא ללווה בטווח הזמן שנקבע. את האישור ניתן להוציא בכל בנק, והוא לא מחייב לקחת את המשכנתא בבנק בסופו של דבר.

לשאלה לכמה זמן תקף אישור עקרוני אין תשובה אחת ולשם כך ריכזתי את המידע הכי רלוונטי בכתבה.

תוקף אישור עקרוני למשכנתא יכול לנוע בין 24 ימים לבין 3 חודשים. הוצאת האישור אורכת לרוב ימים ספורים בלבד, לא תמיד צריך לצאת לבנק לצורך כך וההארכה גם היא פשוטה (כל עוד אין שינוים מהותיים במצב הכלכלי או בהנחיות בנק ישראל) .

מדוע חשוב להוציא אישור עקרוני בשלב מוקדם

אישור עקרוני הוא מסמך אשר אומר כי הבנק מאשר באופן עקרוני את קבלת המשכנתא, כל עוד לקיחתה תתבצע עד תום התוקף שלו. במסמך זה הבנק אומר למעשה כי הוא בדק באופן כללי את היכולות הכלכליות של הלווה ואישר כי הוא יספק לו בתקופה הקרובה את המימון הנדרש לרכישת הנכס.

כיוון שהאישור העקרוני תקף לתקופה של לא יותר משלושה חודשים, יש שתוהים מדוע בכלל להוציא אותו עוד לפני החתימה על חוזה הקניה. אלו אשר מתמהמהים (אם בשל חוסר רצון או חוסר ידע) עם הוצאת האישור עלולים למצוא עצמם במצב שבו הם התחייבו לרכישת הנכס אבל הם לא יכולים לקבל את הכספים שהם צריכים.

האישור הוא הדרך להבטיח כי הבנק יסכים לספק משכנתא בגובה הנקבע בו. הוא מאפשר לכם לדעת לא רק שהבנק יסייע במימון אלא גם להכיר את גבולות התקציב שלכם. לדוגמה, אם יש ברשותכם 500,000 ₪ והבנק מוכן לספק משכנתא של 1,000,000 ₪, אתם יודעים שתוכלו לממן נכס בגובה של עד 1,500,000 ₪.

לעומת זאת, אם יש ברשותכם 500,000 ₪ אך אין לכם אישור עקרוני, יכול להיות שתגלו בהמשך הדרך כי הבנק לא מוכן לספק לכם משכנתא של 1,000,000 ₪. אם כבר חתמתם על חוזה רכישה ולאחר מכן תגלו שאין לכם את יכולת המימון, יעמדו לרשותכם שתי אפשרויות. האחת היא לבטל את החוזה ולשלם קנס (על ביטול החוזה)  והשנייה היא למצוא דרך מימון נוספת שלרוב תהיה יקרה מאד ועם תשלום חודשי גבוה יותר.

לכמה זמן תקף אישור עקרוני

הזמן המתאים להוציא אישור עקרוני מהבנק

הזמן הטוב ביותר להוציא אישור עקרוני למשכנתא הוא ברגע שעולה המחשבה לקנות נכס. האישור הוא מסמך שאומר שהבנק מוכן לספק את המימון המבוקש בגובה שנקבע. ברגע שישנו אישור עקרוני ב"יד", אפשר לדעת מהם גבולות הרכישה מבחינת התקציב ולצאת לדרך בידיעה כי הבנק יאשר את המשכנתא.

הוצאת האישור פשוטה היום יותר מתמיד, אין כל סיבה להתמהמה עם הפעולה ויש להוציא אותו כפעולה ראשונה ורצוי עוד לפני בחינת הנכסים השונים, אבל חשוב לעשות את זה נכון, דרך הצגת הנתונים תשפיע על הסכומים שיאושרו ועל התנאים שיתקבלו בעת לקיחת המשכנתא.

בחינת נכסים ללא אישור עלולה להוביל למצב של בדיקת נכסים שאינם בתקציב, בזבוז זמן ואכזבה מבדיקה של נכסים שאינם רלוונטיים.

בנקודות – מדוע חשוב להוציא אישור עקרוני לפני מציאת הדירה:

  • המתנה עם הוצאת האישור העקרוני עלולה להוביל להפסד הדירה שאתם רוצים לקנות כיוון שלא יהיה לכם את הביטחון לחתום על החוזה או שעד שתקבלו את האישור משהו אחר יקנה אותה.
  • הוצאת אישור עקרוני אורכת עד כשבוע. הגשת הבקשה פשוטה אך יש חשיבות גדולה על הצגת הנתונים. דרך הצגת הנתונים תשפיע על הסכום שיאושר ועל התנאים שיתקבלו.
  • ברגע שיש לכם אישור עקרוני, אתם יכולים לחתום על חוזה כשברור לכם כמה כסף בדיוק יש לכם (שלכם + המשכנתא).
  • אישור עקרוני תקף מאפשר לכם לחתום על חוזה הרכישה בעיניים פקוחות ובלב שלם. תהליך לקיחת המשכנתא יהיה מהיר ופשוט יותר.

אישור עקרוני אינו מחייב אתכם ליטול משכנתא מגוף מסוים

חשוב לציין כי הוצאת אישור עקרוני אינה מחייבת אתכם לנטילת משכנתא מהבנק שהוציא אותו או בכלל. הוצאת האישור נותנת לכם ביטחון כי תוכלו לממן את הרכישה ולחתום על החוזה בלב שקט. את האישור כדאי להוציא בבנק שמאפשר לכם ליהנות מהליך פשוט ככל האפשר וחשוב לחדש אותו לפני שהוא מסתיים.

הוצאת האישור יכולה לארוך באופן רגיל בין שלושה לשבעה ימי עסקים. במקרים מורכבים או בתקופות עמוסות מאד כמו בחגים או כשישנם לחצים על הבנקים, זמן זה עשוי להיות מעט ארוך יותר. חידוש הבקשה לוקח לרוב בין יום ליומיים.

האישור העקרוני מופק בבנק מסוים ולכן מומלץ להוציא  את האישור עקרוני ממספר בנקים.

ברגע שברור כי יש צורך במשכנתא (נחתם חוזה רכישה) , אפשר ליצור את התמהיל הרצוי (מומלץ לקרוא בהרחבה על: תמהיל משכנתא) ולצאת למשא ומתן בין הבנקים השונים. אותם בנקים ירצו לראות כי האישור העקרוני תקף על מנת להתקדם בהצעה.

תוקף הריביות

שלא כמו אישור עקרוני אשר התוקף שלו יכול להשתנות בין בנק אחד לאחר, תוקף הריביות שתקבלו זהה בכל הבנקים. ריביות המשכנתא תקפות למשך 24 יום בכל הבנקים. המשמעות היא שיש לכם תקופה של פחות מחודש לבצע השוואת הצעות, משא ומתן מול גורמים שונים ולסיים את לקיחת המשכנתא  עד שתוקף ההצעה פג.

שלא כמו הוצאת אישור עקרוני, אשר רצוי לבצע עוד לפני בחינת הנכסים השונים, את המשא ומתן על הריביות יש לבצע כשכבר נמצא הנכס ולאחר שנבנה התמהיל. את התמהיל מומלץ לבנות באופן אישי כך שיתאים לאורך החיים שלכם ולציפיות שתגדירו מראש.

שאלות בנושא משכנתא לבניית בית פרטי:

[ultimate-faqs include_category='אישור-עקרוני']

יש לכם שאלות נוספות?
צרו קשר עכשיו ב-  052-5900403
ונקבע פגישה ראשונית ללא התחייבות מצדכם.

שלכם, איריס שוסטר.

גלילה למעלה