מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מאמרים נוספים

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ. בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם

להמשך קריאה »
השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »
איזון בין הכנסות להוצאות

איזון בין הכנסות להוצאות בבית

כסף הוא משאב מוגבל. כתוצאה מכך בכל פעם שאתם מוציאים כסף על דבר אחד, אתם בהכרח מוותרים על דבר אחר. אם אתם לא מוותרים על שום דבר או אם אתם מרגישים שאתם מוותרים על יותר מדי דברים או שאין לכם כסף לדברים החשובים, אתם בהחלט במקום הנכון והגיע הזמן לעשות איזון בין הכנסות להוצאות בבית. אם אתם במינוס מתמיד, אם אתם לא מצליחים לחסוך או לא חוסכים מספיק, תהליך איזון בין הכנסות להוצאות בבית יעזור

להמשך קריאה »

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה

כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה.

דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).

 

מהי תוכנית דירה בהנחה?דירה בהנחה

משרד השיכון מכיר את מצוקת הדיור והמחירים הגבוהים של הנדל"ן והוא החליט לצאת עם תוכנית חדשה. דירה בהנחה תסייע לזכאי משרד השיכון לרכוש דירה כאשר הפעם הדבר נעשה במספר מסלולים:

  1. מחיר מטרה
  2. מחיר מופחת
  3. מחיר למשתכן
  4. דירה להשכיר

הרעיון של התוכנית עצמה דומה במידה רבה לתוכנית של מחיר למשתכן כשהמטרה היא לצאת עם היצע רחב, בכל הארץ ולאפשר ליותר אנשים לקנות דירה במחיר מופחת. המטרה של התוכנית היא לא רק להציע דיור מוזל אלא גם להתפרס בכל רחבי הארץ (פריפריה ומרכז) ולהציע כמות גדולה של דירות.

 

30,000 דירות בהנחה שעומדות להיות מוגרלות

על פי הודעת משרד השיכון, הכוונה היא לצאת עם 30,000 דירות שיוגרלו בשנת 2022 בתוכנית דירה בהנחה. בהגרלה הראשונה יוגרלו 10,000 דירות ב-150 פרויקטים שונים ב-31 יישובים ברחבי הארץ כשמחצית מהדירות נמצאות באזורי ביקוש ובהם אשדוד, בני ברק, ירושלים, ראשון לציון ונוספים.

תאריך פתיחת ההרשמה להגרלה הקרובה – 20.03.22. תאריך סגירת ההרשמה להגרלה הקרובה – 29.03.22. התשובות ימסרו לזוכים במהלך חודש אפריל.

על מנת להירשם להגרלה יש להפיק אישור זכאות כאשר ניתן לבצע את ההפקה באופן מקוון בסניפים הדיגיטליים של החברות אלונים, מילגם ועמידר. עלות הנפקת אישור הזכאות – 240 ₪ באופן חד פעמי כשהוא תקף למשך שנה אחת. לאחר תום השנה ניתן להגיש בקשה להארכת האישור.

 

דירה בהנחה – צאו לדרך

ממש כפי שהיה צורך להתכונן לקראת הגרלת מחיר למשתכן כך יש להתכונן נכון לקראת דירה בהנחה. כרגע נראה שהתוכנית מהווה חדשות של ממש. לאחר תקופה בה לא היה ברור מה יקרה הלאה עם דיור מוזל, עכשיו אנחנו יודעים מה הכיוון בו פועל משרד השיכון.

הרעיון של הוצאת 30,000 דירות לשוק בשנה אחת יכול להיות משמעותי עבור רבים וכל שנותר הוא לצאת לדרך:

הנפקת אישור זכאות

הדבר הראשון שיש לעשות הוא להנפיק אישור זכאות. כל זאת בעלות 240 ₪ וללא צורך להגיע לסניפים הפיזיים. התהליך יכול להיות פשוט אך יש לשים לב כי ההנפקה לוקחת עשרה ימים ולכן כל מי שחושב לנצל את ההזדמנות הנוכחית צריך לצאת לדרך כבר עכשיו. גם בהוצאת אישור מקוון יש לבחור בחברה שיש לה סניף קרוב לאזור המגורים מאחר וישנם מצבים שבהם תידרש הגעה למשרד החברה ואת כל הפרטים ניתן למצוא בקישור בלחיצה כאן.

כניסה לאתר ההרשמה להגרלה

ברגע שיופק אישור לזכאות תישלח הודעה במייל ובמסרון (SMS) ולאחר מכן ניתן להיכנס לאתר ההרשמה להגרלה. יש להשתמש בסיסמה הראשונית אשר מופיעה במייל ולהיכנס לאתר. הדבר הראשון שיש לעשות הוא לבדוק כי כל הנתונים אכן נכונים (שהרי לא תרצו שטעות תמנע מכם את מימוש הזכייה), לאחר מכן יש להחליף סיסמה ולבחון את הפרויקטים הפתוחים.

הרשמה להגרלה לפרויקטים שפתוחים

באתר ההגרלות אפשר לראות את הפרויקטים הפתוחים ותוכלו להירשם לאלו שרלוונטיים עבורכם. בהגרלה הראשונה תהיה לכם אפשרות להירשם לפרויקטים בשלושה יישובים. בהגרלות הבאות תוכלו להירשם לכל ההגרלות ללא כל מגבלה.

המתנה להגרלה ולתוצאות

לאחר שתיסגר ההרשמה משרד הבינוי והשיכון יקיים את ההגרלה. התוצאות יתייחסו לזכייה ולתור בבחירת הדירה. ברגע שישנן תוצאות הן ישלחו במייל אך אלו שמעוניינים בכך יכולים מראש לבקש לקבל הודעת מסרון. התוצאות יפורסמו באופן אנונימי וניתן יהיה לזהות את הפרטים לפי מספר ההרשמה באתר. לאחר הזכייה היזם ייצור קשר עם הזוכים, בהתאם למועד קבלת ההיתר והוא יסביר על המשך התהליך.

המתנה לקבלת היתר בנייה

על היזם לקבל היתר בנייה כאשר בחלק מהפרויקטים ההיתר יינתן רק לאחר קיום ההגרלה. במקרה ועוד אין היתר, הזוכים יתעדכנו בכך וחשוב להבין כי התהליך עשוי להימשך זמן רב. עדכונים בנוגע להתקדמות הפרויקט ישלחו לזוכים מדי תקופה.

מימון דירה בהנחה

מימון דירה בהנחה

ממש כמו מחיר למשתכן, גם במקרה של דירה בהנחה, יש לבחון את אפשרויות המימון לאחר ההודעה על הזכייה ולפני הגעה לחברת הבנייה לבחירת הדירה. סייג חשוב – מומלץ לבצע בחינה של היכולות הכלכליות והוצאת אישור עקרוני מיד עם קבלת התשובות ההגרלה. בחינת היכולת הכלכליות היא הדרך היחידה לדעת האם בכלל תוכלו לממש את הזכייה שלכם בפרויקט או לא.

אם בחירת הדירה תהיה דומה לזו שהייתה במחיר למשתכן עליכם לדעת כי יהיה לכם זמן קצר לבחור את הדירה שלכם. בהגרלה יקבע האם זכיתם, באיזה פרויקט זכיתם ומה מקומכם בבחירת דירה. ברגע שתגיעו לרגע הבחירה אתם חייבים לדעת מה היכולות הכלכליות שלכם. לדעת מהם הצרכים והציפיות שלכם ולהגיע מוכנים ככל האפשר.

המימון מתבסס כמו כל רכישת דירה על ההון העצמי שלכם ועל לקיחת משכנתא ולכן לאחר שאתם מחזיקים באישור עקרוני ובחרתם את הדירה המתאימה לכם, זה הזמן להתחיל לבחון את מסלולי המימון, לבנות תמהיל משכנתא ולצאת למשא ומתן מול הבנקים.

 

דירה בהנחה ומשכנתא – 3 נקודות שכדאי להביא בחשבון

ההגרלות של המדינה יכולות לפתוח לכם את הדלת לרכישת הנכס שאתם חולמים עליו. עם זאת, אתם רוצים לעשות זאת בעיניים פקוחות, כשאתם מוכנים לתהליך מבחינה כלכלית. ההגרלה שתירשמו אליה יכולה להיות אחד הדברים הטובים עבורכם, רק חשוב שתביאו בחשבון את שלושת הנקודות הבאות:

הוצאת אישור עקרוני בהקדם

בכל תהליך של קניה או בניה יש להקפיד להוציא אישור עקרוני למשכנתא כבר בתחילת הדרך. את האישור אפשר להוציא בכל בנק, ללא עלות והוא לא מחייב את נטילת המשכנתא. כלומר, ברגע שישנו אישור אפשר לפנות לעוד בנקים ואין כל חובה לקחת משכנתא בכלל. האישור מגדיר את פוטנציאל המשכנתא ואפשר להסתמך כי הסכום שניתן באישור ככל הנראה יאושר בהמשך הדרך.

במקרה של דירה בהנחה, יתכן מאד שייקח זמן מרגע הוצאת האישור ועד לרכישת הדירה וקבלת המשכנתא. כיוון שלאישור יש תוקף בזמן יש להקפיד לחדש אותו על פי הזמן שנקבע בו וזאת עד לשלב קבלת המשכנתא. תהליך זה יכול להישמע מפרך אך בפועל מדובר כל פעם בדקות ספורות ואם המצב הכלכלי והמשפחתי (פיטורין, גירושין ועוד) לא השתנה, אין כל בעיה להמשיך לחדש אותו.

הבנת היכולות הכלכליות לפני בחירת הדירה

חשוב מאד להבין בתחילת הדרך את היכולות הכלכליות. במקרה הנוכחי, של ההגרלה הראשונה, יכול להיות שכדאי להירשם לפרויקטים הכי מעניינים מבחינתכם, אך במקביל כדאי לבצע בדיקה של היכולות הכלכליות שלכם. הבדיקה כוללת בחינה של כמה הון עומד לרשותכם (כולל כל החסכונות שאתם מתכוונים לפתוח לצורך הרכישה) כמה כסף תוכלו לגייס (במשכנתא ובהלוואות נוספות אם צריך) והבנה כמה כסף תוכלו לשלם מדי חודש על הדירה.

ככל שתהיו ממוקדים יותר ותדעו מה היכולות הכלכליות שלכם כך הסיכוי שתבחרו את הדירה הנכונה, ביישום הנכון עבורכם, עולה. את הבדיקה הזו נוכל לבצע יחד כחלק מתהליך נטילת משכנתא או בייעוץ חד פעמי (רלוונטי בעיקר לפרויקטים אשר כרגע לא ידוע מתי יצאו לפועל).

הכנה לחיים בשכירות עם משכנתא

לא מעט מהזוכים בתוכנית הישנה הבינו כי בשלב בו הם מתחילים לשלם את המשכנתא הם עדיין לא מתגוררים בביתם. הדבר נכון לא רק לזוכים אלא גם לכאלו שרוכשים בית מקבלן ומתחילים לשלם עליו כשהם עדיין לא עוברים למשכנם החדש.

ברגע שאתם מתגוררים בשכירות וכבר מתחילים לשלם משכנתא, המחיר יכול להיות יקר ויש להתכונן לכך. הדרך לעשות זאת היא לתכנן את המשכנתא הנכונה עבורכם. בניית תמהיל משכנתא נכון יאפשר לכם לחיות בנוחות בטווח הקצר ולשלם פחות כסף בטווח הארוך. חישוב נכון יוביל אתכם לחיים כלכליים נוחים, שנכונים ליכולות והרצונות שלכם.

 

יש לכם שאלות נוספות?
צרו קשר עכשיו ב-  052-5900403
ונקבע פגישה ראשונית ללא התחייבות מצדכם.

שלכם, איריס שוסטר.

 

 

 

 

גלילה למעלה