משכנתאות וקורונה – כיצד נכון להתנהל בתקופה של חוסר וודאות

מאמרים נוספים

תוכנית מחיר למשתכן

כל מה שרציתם לדעת על תוכנית מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך על ידי השר כחלון ועד היום זכו מאות צעירים ומשפחות לדירות במחיר מוזל. הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא להוציא לפועל פרויקטים לבניה בערים שונות ברחבי הארץ ולחייב את הקבלנים למכור את הפרויקטים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. התוכנית כולה מבוססת על מכרזים כאשר בעבר הציעה המדינה את הקרקע ליזמים שהציעו את המחיר הגבוה ביותר תמורתה ועם התוכנית הזוכים במכרזים הם אלו שמציעים את הדירות במחיר הנמוך ביותר. בצורה זו מצליחה

להמשך קריאה »

הוצאת דו"ח יתרות משכנתא

איך מוציאים את דו"ח יתרות המשכנתא ? את דו"ח יתרות המשכנתא ניתן לקבל דרך המוקד הטלפוני של הבנק בו מתנהלת המשכנתא ובחלק מהמקרים (תלוי בבנק) גם דרך אתר האינטרנט.   את הדוח יש לשלוח למייל – iris@isaving.co.il או בווטסאפ ל- 0525900403   באיזה בנק נלקחה המשכנתא ? בנק אינטרנט מוקד טלפוני שעות פעילות  דרכים נוספות אוצר החייל ניתן להוציא את הדו"ח באינטרנט רק אם יש חשבון עו"ש בבנק  1-700-700-185  3533* א-ה 8:00-18:00   איגוד ע"י

להמשך קריאה »
נטילת משכנתא

שינויים חדשים שיכולים להשפיע משמעותית על נטילת משכנתא ומחזור

אנחנו נמצאים לקראת סיומה של שנת 2020 וממשיכים לחוות שינויים בתחום המשכנתאות. אם אתם עומדים לפני נטילת משכנתא – יתכן שכדאי לכם לנסות לדחות את לקיחתה בחודשיים. בנק ישראל הודיע על שני שינויים אמורים להיכנס לתוקף סביב אמצע ינואר 2021. שני השינויים הללו עומדים להשפיע על נטילת משכנתא. שינוי ראשון – הורדת הגבלה על סכום הפריים השינוי הראשון שעומד להיכנס הוא הורדת ההגבלה על הסכום אותו ניתן לקחת במסלול הפריים. עד היום בנק ישראל הגביל

להמשך קריאה »
משכנתא לבניית בית פרטי

משכנתא לבניית בית פרטי עם גינה

בניית בית החלומות עוברת אצל רוב הישראלים בנטילת משכנתא. ההחלטה איך לבנות את הבית, היכן ועם אילו חומרים, תשפיע במידה רבה על העלות הסופית של הבנייה. העלות הסופית תשפיע על ההוצאה החודשית של המשפחה על הבית. נטילת משכנתא לבניית בית פרטי חייבת להביא בחשבון את כל ההוצאות בדרך ויותר מכך. נתון מעניין וקצת מפחיד הוא שמעל ל-80% מהבונים מגלים כי הפרויקט עולה להם יותר מכפי שתכננו. הפער בין העלות המתוכננת לבין המציאות נובע מבחירות שונות

להמשך קריאה »
הון עצמי למשכנתא

מה זה הון עצמי למשכנתא ואיך תצברו את הסכום הנדרש לכם?

חולמים על רכישה או בניית בית? רגע לפני שתוכלו לבצע את אחת העסקאות המשמעותיות ביותר בחייכם תצטרכו לדאוג גם להון עצמי מתאים ואליו תוכלו להוסיף את המשכנתא. מה זה הון עצמי למשכנתא? מהו האחוז שתצטרכו לצבור? וכיצד תעשו זאת? על כך בכתבה. חלומם של רוב הישראלים לבית משלהם עובר דרך לקיחת משכנתא. הבנקים השונים והחברות המתמחות בכך שמחים מאד להציע הלוואות אך הם יכולים לעשות זאת בכפוף לתנאים שונים. אחד מהם (ובו תעסוק הכתבה) קשור

להמשך קריאה »
הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בכל פרוייקט הוא להבין כמה כסף יש לפרוייקט וזה נכון גם בפרוייקט בניית בית. אפשר לחלק את מקורות הכסף ל 5 חלקים : ההון העצמי הנזיל – הכסף שיש לנו, שנוכל להשתמש בו באופן מיידי. הוא נמצא בחשבון העו"ש, בתוכניות חיסכון נזילות, בשוק ההון וכו'. בדקו בדיוק כמה כסף יש לכם, וכמה כסף מתוכות אתם מתכונים ליעד לבנייה.   הון עצמי עתידי – הכספים שיש לנו בתוכניות חיסכון שאמורות להיפתח במהלך תקופת הבנייה.

להמשך קריאה »

הילדים יצאו לשהות בבית, רבים יצאו לחל"ת ובמשק יש יותר סימני שאלה ומתשובות של ממש. המצב הנוכחי משפיע על התחושות האישיות וגם על הכסף והמשכנתא שלנו. בכתבה זו ארכז שאלות שעלו בקרב לקוחותיי וברחבי הרשת ונוגעות לנטילת משכנתאות בתקופה של חוסר וודאות.

הקדמה לתקופה

לפני שאתחיל לענות על השאלות השונות בנוגע למשכנתאות, אציין כי מדובר בתקופה ייחודית, בארץ ובעולם. נכון להיום (15 במרץ 2020), משרדים רבים נסגרים וההוראה לבנקים היא לצמצם את מספר המבקרים לכך שלא ייכנסו לסניף מעל ל-10 לקוחות. בנוסף, ילדיהם של עובדי הבנקים גם כן נמצאים בבתים ומכאן, כוח האדם מצטמצם. אמנם בנקים רבים נותנים מענה טלפוני, אך לא תמיד הוא מספיק והמתכונת כולה מצומצמת.

תקופה זו מתאפיינת בחוסר וודאות והיא משפיעה על כל הארץ, מצפון ועד דרום. זוהי תקופה, שאני מקווה שתהיה קצרה, שלא הייתה דומה לה ולכן יש להבין כי ההתנהלות של הגורמים השונים תהיה שונה מכפי שאנחנו רגילים.

משכנתאות וקורונה – מענה לשאלות

כאן ריכזתי שאלות שעלו ושנוגעות לתקופה זו. אני מזמינה אתכם לפנות אלי בכל שאלה נוספת, בטלפון או במייל.

שאלה ראשונה – האם שווה לקנות עכשיו דירה להשקעה?

אין לכך תשובה חד משמעית וזאת כיוון שאי אפשר לדעת מה יהיה. כרגע, הריביות נמצאות במגמת עליה מה שפוגע בריוחיות ההשקעה יש לא מעט אנשים שיוצאים לחל"ת כך שקיימת אי ודאות בנושא מקומות העבודה, מה שאומר שאי אפשר לדעת אם לאנשים תהיה יכולת לשלם את שכר הדירה. אם יהיה קושי לשלם שכ"ד, הוא ייטה לרדת וההשקעה תהיה פחות משתלמת.

עם זאת, אלו אשר מצאו כבר דירה במחיר מציאה וכבר קיבלו אישור עקרוני, יכולים להמשיך בעסקה. ככל הנראה, זהו לא הזמן לבצע מהלכים חדשים, אך גם לא הזמן להפסיק מהלכים שכבר החלו.

שאלה שנייה – האם הריביות שכבר ניתנו ימשיכו להישמר?

כל מי שקיבל הצעה כתובה מהבנק ובה פירוט ריביות, יוכל לנצל אותן למשך 24 יום. נתון זה אינו שונה מבכל יום אחר. על הבנק לשמור את הזכות ואינו יכול לשנות את הצעתו "מהיום למחר". משמעות הדבר היא שיש לבצע את כל הפעולות הנדרשות, לרבות איסוף הטפסים והניירת ולמסור אותם עד לתאריך שנקבע בהצעת המחיר של הבנק.

עבור משכנתא לבניה – הריביות יהיו תקפות על החלק שנלקח. כלומר, אם נלקחת עכשיו חלק מהמשכנתא ובעוד חודש או חודשיים יילקח חלק נוסף, הריביות יכולות להיות שונות.

שאלה שלישית – האם מומלץ להקדים תשלומים לקבלן

התשובה לשאלה זו מורכבת מעט וכדי לדעת מה נכון לכל אחד יש להבין את היתרונות והחסרונות של הקדמת התשלום.

היתרון בהקדמת התשלומים – יש סיכוי לחסוך את עליית מדד תשומות הבניה ולקבל את הריביות של עכשיו. בחלק מהמסלולים זה יכול להיות רלוונטי וניתן לחסוך בצורה זו את העלויות הגבוהות אשר עלולות להגיע בהמשך.

החיסרון בהקדמת התשלומים – ישנם שני חסרונות בולטים להקדמת התשלומים. הראשון הוא הצורך לשלם כבר מעכשיו על משהו שיתקבל בעתיד. למשל, בפרויקטים הנבנים עכשיו שהכניסה אליהם צפויה רק בעוד שנה ויותר, מדובר על תשלומים לאורך זמן בלי להתגורר בבית. בנוסף, אם הקבלן יפשוט את הרגל תשלמו על משהו שיתעכב תקופה ארוכה (עד שימצא פיתרון).

לסיכום שאלה זו, במידה ומדובר על פרויקט גדול אשר נתמך על ידי בנק מלווה, יכולים להיות יתרונות להקדמה של התשלום בשל ניצול חיסכון העליות במדד תשומות הבניה. במקרה של בניה עצמית מומלץ בחום להיזהר מאד ולהימנע מתשלומים בשלב מוקדם.

שאלה רביעית – כיצד משפיע המיתון על המשכנתאות?

תקופות של אי וודאות משפיעות באופן ישיר על משכנתאות. נכון לעכשיו אפשר לראות שמדברים על הורדת ריבית בנק ישראל (ריבית הפריים). עם זאת, ישנו לחץ ופאניקה ולכן אנשים רבים מבקשים מהבנקים כסף (כולל דחייה של תשלומי משכנתאות קיימות). הדבר מוביל לעלייה של הריביות בבנקים.

כבר עכשיו אפשר לראות כי הבנקים העלו את הריביות ולכן יש לשקול לזרז ולקדים את ביצוע לקיחת המשכנתא.

שאלה חמישית – כיצד יש להתנהל בנוגע לבניה?

משכנתא לבניה נלקחת בחלקים. לכן, אלו שלקחו חלק מהמשכנתא יכולים לגלות כי על הנגלות הבאות הריביות יהיו גבוהות יותר. נכון לעכשיו ההמלצה היא לקחת סכום גדול ככל האפשר מהחלקים הקבועים של המשכנתא.

שוב, לא מומלץ להקדים תשלומים לקבלנים על פעולות שעוד לא בוצעו כדי שלא לקחת סיכון של נפילת הקבלן ואיבוד הכספים.

התנהלות חכמה בימים לחוצים

ימים לחוצים יכולים להשפיע עלינו ולגרום לנו לקחת החלטות שהן לא תמיד נכונות מבחינה כלכלית. דווקא עכשיו זה הזמן לבחון את המשכנתא, את העסקה הקרובה, לא להיות מושפעים מדעות שלא מבוססות על מספרים ובדיקה מעמיקה.

אלו אשר נמצאים בתהליך של לקיחת משכנתא וקיבלו הצעה צריכים לממש אותה עד לתאריך שמופיע על ההצעה שקיבלו. אלו אשר חושבים לצאת במהלך כלכלי חדש, יכולים להתייעץ ולבדוק האם המהלך הזה נכון ביותר עבורם.

אני נמצאת כאן (ועובדת) בכל שאלה ובקשה, בטלפון ובמייל.

שתהיה תקופה בטוחה ושתעבור מהר.

גלילה למעלה