משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

מאמרים נוספים

איחוד הלוואות

איחוד הלוואות מאמר בנושא איחוד הלוואות …. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

להמשך קריאה »
ייעוץ למשכנתה חדשה

ייעוץ למשכנתה חדשה: לחסוך כסף כבר מהתשלום הראשון‏

רכישת נכס חדש תתבצע לרוב בעזרת משכנתה ואם מדובר בנכס ראשון אז רוב הקונים מרגישים שהם נכנסים לתחום שהם עוד לא נתקלו בו. ייעוץ למשכנתה חדשה עושה סדר בתהליך, מוביל אתכם לקבל את ההחלטות הכלכליות הנכונות ומסתיים במשכנתה שמשאירה לכם יותר כסף בכיס. בואו רגע נבין למה כל כך חשוב להשקיע זמן בבחירת המשכנתה. ברגע שאתם רוכשים נכס אתם לוקחים על עצמכם התחייבות כלכלית שתלווה אתכם לאורך השנים הבאות. כמה שנים? לרוב בין עשרים לשלושים

להמשך קריאה »
דירה בהגרלה

קייס סטאדי – דירה בהנחה

תוכנית דירה בהנחה  החליפה את קודמתה, מחיר למשתכן כשגם כאן המטרה היא לאפשר ליותר אנשים לקנות את דירתם הראשונה. הנרשמים להגרלה יכולים לבחור את העיר או היישוב בו ירצו לקנות את ביתם ובמידה והם יזכו, הם יכולים לבחור את הדירה המועדפת עליהם מבחינת מספר החדרים, כיוון האוויר, קומה ונתונים נוספים. על פניו נשמע שתהליך רכישת דירה דרך דירה בהנחה פשוט מאד: בתחילה יש לבדוק את הזכאות להשתתפות בהגרלה, במידה ונמצאתם זכאים, להירשם למקום שתרצו לזכות

להמשך קריאה »
הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

חדשות טובות לבעלי דירה ששוכרים דירה

חדשות טובות לבעלי דירה שמשכירים אותה ושוכרים דירה אחרת ב 1.6.23 נכנס לתוקף  תיקון לחוק שמאפשר לבעלי נכס יחיד (למגורים) המשכירים את הדירה שלהם ושו כרים דירה אחרת למגורים לקבל הטבה משמעותית בתשלום מס הכנסה על ההכנסות משכר דירה. השינוי בחוק מאפשר לבעלי דירה שמשכירים את הדירה שלהם ושוכרים דירה אחרת להתקזז בין תשלום השכירות שהם מקבלים לשכירות שהם משלמים ובכך להקטין משמעותית ההכנסה משכ"ד שעליה משולם מס ההכנסה.  זהו מהלך שמקל על בעלי נכס

להמשך קריאה »

המשכנתה של השכן טובה יותר. באמת?

הצורך שלנו להשוות בין מה שיש לנו ומה שיש לאחרים הוא טבעי. אנחנו עושים את זה לפעמים בכלל בלי להרגיש ולרוב כדי לוודא שאנחנו בסדר. שלא טעינו. שקיבלנו את הטוב ביותר. ההשוואה מתבצעת בכל כך הרבה תחומים וכמובן, גם במשכנתה שלנו. אנו משווים בין הריביות וההחזרים שלנו לבין השכנים והחברים שלנו. האם זה עוזר לנו? לא. האם המידע שאנו אוספים מסביב יהיה מדויק? ממש לא. במאמר זה לא נבדוק למה חשוב לנו להשוות בין משכנתאות

להמשך קריאה »
ריבית בנק ישראל

השפעת סגירת 100,000 שקלים על המשכנתא במסלולים השונים

בעקבות לקוחות שפנו אלי אני מפרסמת פה את התשובה לשאלה כיצד נכון להתנהל עם 100,000 שקלים ״פנויים״ שמיועדים לסגירת אחד ממסלולי המשכנתא. כל זאת על רקע העלייה הנוספת של הריבית (בפעם הרביעית בשנת 2022), עלייה שהובילה במקרה הנוכחי לתוספת של 330 שקלים בתשלום החודשי. בחודש אוגוסט 2022 עלתה הריבית שוב ומשקי בית רבים כבר מתחילים להרגיש את השינוי. מעבר לכך שהריבית העלתה את התשלומים החודשיים למשכנתא, ישנה גם אינפלציה שמובילה לעליית מחירים והופכת כל קנייה

להמשך קריאה »

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה.

כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע השעה שיהיה צורך בכך, הם יפנו לבנק ויקבלו משכנתא. אלו אשר פועלים בצורה זו מסכנים את תהליך הבניה. כבר בשלב הראשון חשוב לדעת כמה כסף בדיוק יש לכם לצורך הבניה, כמה תוכלו לקחת כמשכנתא וכמה כסף תרצו לקחת ובקצרה:

  • דעו מהו הסכום הנזיל שיש ברשותכם, כולל עזרה מההורים, קופות חיסכון שנפתחות וכסף שיש ברשותכם כרגע.
  • פנו אל הבנק והוציאו אישור עקרוני כדי לדעת כמה כסף הבנק יסכים (ככל הנראה) לתת לכם בעתיד כשתפנו אליו.
  • בדקו כמה כסף אתם רוצים לקחת. עליכם להבין כי לכל סכום שתבקשו יש השלכה כלכלית חודשית ועליכם לבדוק מהם הגבולות שלכם.

רוצה להצטרף למשפחות שחסכו מעל 89,000 ש״ח במשכנתה?

מתי תרצו לדעת כמה כסף יש ברשותכם?

אחת הבעיות שצצות לא פעם בתהליך בניה היא שהמשפחה יודעת מהו הסכום שיש ברשותה בשלב מאוחר. שלב זה יכול להיות לאחר תכנון בית החלומות ולעתים אף לאחר סיום השלד. שתי הנקודות הללו הן מאוחרות מדי כשהשנייה מורכבת עוד יותר. ככל שאתם מתקדמים יותר בשלבי הבניה, כך יהיה לכם קשה יותר להוזיל אותה.

ככל שתדעו בשלב מוקדם כמה כסף יש לכם כדי לבנות את הבית, כך תוכלו לתכנן את בית החלומות שיהיה לכם נעים לחיות בו גם מבחינה כלכלית. ההמלצה שלי היא לבחון את הסכום שיש בידכם ולפנות אל הבנק לקבלת אישור עקרוני עבור משכנתא לבניה עוד לפני תכנון הבית (ואפילו לפני המפגש הראשון עם האדריכל או האדריכלית).

הסכום שעומד לרשותכם עוד לפני תכנון הבית

קודם בונים אחר כך חושבים

קבלן השלד יסתכל על התוכניות וייתן הצעת מחיר בהתאם. שני הצדדים יחתמו על הסכם ומרגע זה כל שינוי יכול לעלות עוד הרבה כסף. לא מעט משפחות מחליטות להוסיף ולשנות פרטים שונים במהלך הבניה. בין היתר כבר שמעתי על הוספת פתח לדלת נוספת שלא תוכננה מראש, הוספת קיר, מחיצה ועוד. כל מה שלא עלה בשלב התכנון יכול להיות יקר בהרבה לאחר שהקבלן נמצא בשטח.

לקבלן יש את הזכות לבקש תוספת תשלום בעבור שינויים כיוון שאלו יכולים לקחת עוד זמן וגם כיוון שהוא חתם על התוכניות ולא על השינויים שיבואו בהמשך.

בנוסף לעלות של השינויים, לא פעם ישנם אלמנטים שבתוכניות נראים "וואוו" והם עולים בהתאם. למשל, חלון גדול במיוחד שדורש ייצור לא סטנדרטי יכול לעלות אלפי שקלים יותר מחלון שקטן במספר סנטימטרים (וההבדל בבית לא משמעותי) והנה הסעיף בקצרה:

  • ככל שתדעו בשלב מוקדם יותר כמה כסף יש לכם לצורך הבניה, כך יהיה לכם קל יותר לתכנן בית שתואם את התקציב ולא להתאים את התקציב לבית.
  • זכרו כי לאחר שחתמתם על הסכם עם קבלן השלד, כל שינוי יכול לעלות לכם עוד כסף. עוד אלף, עוד אלפיים והסכום מצטבר להרבה יותר מכפי שתכננתם.
  • שימו לב לאלמנטים ייחודיים ובקשו מהגורם המתכנן להבין מהי המשמעות הכלכלית שלהם. כל זאת עוד לפני שתיגשו עם התוכניות לוועדה המקומית.

הכניסו את הבלתי צפוי בלקיחת משכנתא לבניה

אחד הגורמים שעולים בכל בניה הוא הגורם הבלתי צפוי. זה אולי נשמע מצחיק כשקוראים את השורות הללו, אך בפועל זה מוביל לחריגה של עשרות ומאות אלפי שקלים. כמעט בכל פרויקט בניה ישנו משהו שגורם לעלויות נוספות. זה יכול להיות סלע גדול שנמצא בשטח ושלא שמנו לב אליו בהתחלה ויכול להיות עצים רבים שדורשים העתקה.

רוצה להצטרף למשפחות שחסכו מעל 89,000 ש״ח במשכנתה?

הדבר הטוב ביותר שעליכם לעשות בנוגע לכך הוא לצאת מנקודת הנחה שכמעט בכל פרויקט צץ דבר מה שמייקר את הבניה. מראש, כשאתם מבקשים לקחת משכנתא לבניה אתם צריכים לשים לב שאתם לא נשארים "על הקשקש".

אחת השאלות שמשפחות שואלות אותי לא פעם היא מה יקרה אם הבניה כן תסתיים לפי העלויות שתוכננו בתחילה והם יבקשו מהבנק יותר כסף. התשובה לכך היא פשוטה, אין צורך לקחת את כל הסכום מהבנק, גם אם הוא אישר את כולו. מעבר לכך, במקרה של בניה ישנן משפחות אשר משתמשות בכספים שהבנק העמיד לרשותן כדי לשדרג את הבית ולקנות מזגן ורהיטים.

התכוננו לבלתי צפוי ותכננו את המשכנתא בהתאם

לא מתחילים לפני שמתכננים

בכל הנוגע לבניה ובוודאי לנטילת משכנתא לצורך בניה, ההמלצה היא לתכנן היטב את התהליך, כולל נטילת המשכנתא ואופן התשלומים, לפני שיוצאים לדרך. ככל שתקדימו לבדוק את המצב הכלכלי שלכם כך הסיכוי שתבנו את ביתכם במסגרת התקציב עולה. יישום הכללים בכתבה יעזור לכם להוזיל את עלויות הבניה ולעבור לביתכם כשאתם מרגישים בטוחים מבחינה כלכלית.

על הכותבת: איריס שוסטר, עוסקת בתחום ייעוץ משכנתאות מעל ל-12 שנה. החזון שלי הוא עזור למשפחות לשלם פחות משכנתא, מדי חודש ולאורך כל תקופת ההחזר.

רוצים להתייעץ?
צרו קשר לפגישה ראשונית ללא עלות וללא כל התחייבות וקבלו יותר מהכסף שלכם: 052-5900403

 

שלכם, איריס שוסטר.


יצירת קשר איריס שוסטר

 

 

 

שאלות ותשובות בקצרה מתוך הכתבה:

 

מה הסיכוי לסיים את הבניה במסגרת התקציב?

מעל ל-80% מהבונים חורגים מסכום הבניה שתכננו. עם זאת, אין כל ספק כי אפשר לסיים את הבניה במסגרת התקציב והדבר תלוי רק בך. תכנון נכון, הבנה של השלבים השונים ובקשת משכנתא לבניה כבר בתחילת הדרך תעזור לך לסיים לפי התוכניות. להתייעצות ולפרטים נוספים, אשמח לעמוד לרשותך.

מתי כדאי לפנות לבנק ולבקש משכנתא לבניה?

כדאי לפנות לבנק בשלב מוקדם של הבניה כדי לדעת כמה כסף תוכלו להוציא במהלכה. ככל שתדעו בשלב מוקדם יותר כמה כסף יש לכם, אך התכנון יתאים לאמצעים שברשותכם. אתם לא חייבים לתכנן את התהליך לבד ואוכל ללוות אתכם כבר בשלב הראשוני כדי שתדעו להעריך את הסכום שיש בידכם לצורך הבניה.

האם ניתן לבצע שינויים לאחר שישנן תוכניות בניה?

לא תמיד ניתן לבצע שינויים והדבר תלוי בגורמים רבים כולל סוג השינוי המבוקש. בנוסף, יש לזכור כי שינויים שמתבצעים לאחר החתימה מול קבלן השלד, יכולים לעלות עוד הרבה כסף. זו אחת מהסיבות שהבניה עולה יותר מהצפוי ושהמשכנתא לבניה לא מספיקה לתשלומים הנדרשים. בכתבה באתר מחכה לך עוד מידע מפורט.

Scroll to Top
דילוג לתוכן