כל מה שרציתם לדעת על תוכנית מחיר למשתכן

מאמרים נוספים

איחוד הלוואות

איחוד הלוואות מאמר בנושא איחוד הלוואות …. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

להמשך קריאה »
ייעוץ למשכנתה חדשה

ייעוץ למשכנתה חדשה: לחסוך כסף כבר מהתשלום הראשון‏

רכישת נכס חדש תתבצע לרוב בעזרת משכנתה ואם מדובר בנכס ראשון אז רוב הקונים מרגישים שהם נכנסים לתחום שהם עוד לא נתקלו בו. ייעוץ למשכנתה חדשה עושה סדר בתהליך, מוביל אתכם לקבל את ההחלטות הכלכליות הנכונות ומסתיים במשכנתה שמשאירה לכם יותר כסף בכיס. בואו רגע נבין למה כל כך חשוב להשקיע זמן בבחירת המשכנתה. ברגע שאתם רוכשים נכס אתם לוקחים על עצמכם התחייבות כלכלית שתלווה אתכם לאורך השנים הבאות. כמה שנים? לרוב בין עשרים לשלושים

להמשך קריאה »
דירה בהגרלה

קייס סטאדי – דירה בהנחה

תוכנית דירה בהנחה  החליפה את קודמתה, מחיר למשתכן כשגם כאן המטרה היא לאפשר ליותר אנשים לקנות את דירתם הראשונה. הנרשמים להגרלה יכולים לבחור את העיר או היישוב בו ירצו לקנות את ביתם ובמידה והם יזכו, הם יכולים לבחור את הדירה המועדפת עליהם מבחינת מספר החדרים, כיוון האוויר, קומה ונתונים נוספים. על פניו נשמע שתהליך רכישת דירה דרך דירה בהנחה פשוט מאד: בתחילה יש לבדוק את הזכאות להשתתפות בהגרלה, במידה ונמצאתם זכאים, להירשם למקום שתרצו לזכות

להמשך קריאה »
הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

חדשות טובות לבעלי דירה ששוכרים דירה

חדשות טובות לבעלי דירה שמשכירים אותה ושוכרים דירה אחרת ב 1.6.23 נכנס לתוקף  תיקון לחוק שמאפשר לבעלי נכס יחיד (למגורים) המשכירים את הדירה שלהם ושו כרים דירה אחרת למגורים לקבל הטבה משמעותית בתשלום מס הכנסה על ההכנסות משכר דירה. השינוי בחוק מאפשר לבעלי דירה שמשכירים את הדירה שלהם ושוכרים דירה אחרת להתקזז בין תשלום השכירות שהם מקבלים לשכירות שהם משלמים ובכך להקטין משמעותית ההכנסה משכ"ד שעליה משולם מס ההכנסה.  זהו מהלך שמקל על בעלי נכס

להמשך קריאה »

המשכנתה של השכן טובה יותר. באמת?

הצורך שלנו להשוות בין מה שיש לנו ומה שיש לאחרים הוא טבעי. אנחנו עושים את זה לפעמים בכלל בלי להרגיש ולרוב כדי לוודא שאנחנו בסדר. שלא טעינו. שקיבלנו את הטוב ביותר. ההשוואה מתבצעת בכל כך הרבה תחומים וכמובן, גם במשכנתה שלנו. אנו משווים בין הריביות וההחזרים שלנו לבין השכנים והחברים שלנו. האם זה עוזר לנו? לא. האם המידע שאנו אוספים מסביב יהיה מדויק? ממש לא. במאמר זה לא נבדוק למה חשוב לנו להשוות בין משכנתאות

להמשך קריאה »
ריבית בנק ישראל

השפעת סגירת 100,000 שקלים על המשכנתא במסלולים השונים

בעקבות לקוחות שפנו אלי אני מפרסמת פה את התשובה לשאלה כיצד נכון להתנהל עם 100,000 שקלים ״פנויים״ שמיועדים לסגירת אחד ממסלולי המשכנתא. כל זאת על רקע העלייה הנוספת של הריבית (בפעם הרביעית בשנת 2022), עלייה שהובילה במקרה הנוכחי לתוספת של 330 שקלים בתשלום החודשי. בחודש אוגוסט 2022 עלתה הריבית שוב ומשקי בית רבים כבר מתחילים להרגיש את השינוי. מעבר לכך שהריבית העלתה את התשלומים החודשיים למשכנתא, ישנה גם אינפלציה שמובילה לעליית מחירים והופכת כל קנייה

להמשך קריאה »

תוכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך על ידי השר כחלון ועד היום זכו מאות צעירים ומשפחות לדירות במחיר מוזל. הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא להוציא לפועל פרויקטים לבניה בערים שונות ברחבי הארץ ולחייב את הקבלנים למכור את הפרויקטים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק.

התוכנית כולה מבוססת על מכרזים כאשר בעבר הציעה המדינה את הקרקע ליזמים שהציעו את המחיר הגבוה ביותר תמורתה ועם התוכנית הזוכים במכרזים הם אלו שמציעים את הדירות במחיר הנמוך ביותר. בצורה זו מצליחה המדינה להוריד את מחיר השוק של אותן דירות חדשות ובנוסף שולטת במחיר הסופי.

זכאות להשתתף בתוכנית מחיר למשתכן

המטרה של תוכנית מחיר למשתכן היא לאפשר לאנשים אשר עומדים בקריטריונים לרכוש דירה במחיר מוזל מכפי שנהוג במחיר השוק. במסגרת התוכנית זכאים אלו שעומדים בקריטריונים לגשת להגרלה ואם יזכו בה יוכלו לרכוש דירה בפרויקט. ההשתתפות בהגרלה מותנית בעמידה בשני קריטריונים: על המשתתפים להיות מחוסרי דיור ובנוסף באחד מהתנאים הבאים:

  • זוג נשוי או ידועים בציבור
  • הורים חד הוריים
  • יחידים על גיל 35
  • נכים מעל גיל 21

רוצה להצטרף למשפחות שחסכו מעל 89,000 ש״ח במשכנתה?

20-40% מתחת למחיר השוק

הרעיון המרכזי של תוכנית מחיר למשתכן הוא להוזיל את מחירי הדיור עבור אלו שעומדים בקריטריונים ובתקווה, להוזיל את מחירי השוק בכלל. אפשר להגיד כי התוכנית לא פגעה במחירי הדיור הקיימים, בשוק היד השנייה או בפרויקטים שאינם במסגרת התוכנית. עם זאת, דירות שנמכרו במסגרתה הוצעו במחירים הנמוכים ממחיר השוק ב-20-40%.

מבחינת מחוסרי הדיור, משפחות צעירות, הורים ומשתתפים בהגרלה, מדובר על הנחה משמעותית שמתבטאת במאות אלפי שקלים. למרות זאת, לא כולם יכולים לממש את הזכייה שלהם וזאת בשל תכנון לקוי במימון הרכישה ועל כך אפרט מיד.

להתכונן להשתתפות בתוכנית

רוב המשפחות בישראל ובוודאי אלו אשר מעוניינים לרכוש במסגרת מחיר למשתכן, פונים לקבלת משכנתא. שלא כמו רכישה רגילה בה הבנק יכול לממן עד 75% ממחירה של הדירה הראשונה, במקרה של משכנתא מחיר למשתכן המימון יכול להיות גבוה יותר. הסיבה לכך היא שהשווי של הדירה גבוה יותר ואחוז המימון מתייחס לשווי ולא רק לסכום שיש בידי הרוכשים.

למרות מה שנאמר, חשוב להבין את תהליך הרכישה והחתימה על ההסכמים ולזכור לאורך כל הדרך שזכותו של הבנק שלא לאשר את המשכנתא בכלל ואסביר. הבנק מצדו בוחן קריטריונים רבים ובהם גובה ההכנסה של הרוכשים, מצב חשבון הבנק, הלוואות קודמות, סכום ההון העצמי וגם את השווי של הנכס.

זוכים אשר מגיעים אל יום בחירת הדירה בלי לדעת מהו הסכום שיכול להיות ברשותם לצורך הקניה, יכולים לעשות בחירה לא נכונה שלעתים תעלה להם הרבה כסף ולעתים לא תוכל להתממש כיוון שהבנק לא יסכים להשלים את הסכום המבוקש.

כיצד נכון להתנהל מבחינת משכנתא מחיר למשתכן

כל מי שרוצה להשתתף בהגרלת מחיר למשתכן צריך קודם כל לבדוק שתהיה באפשרותו לממש את הזכייה. לכן, יש לבדוק את ההון העצמי, לבחון אם ישנן קופות שונות שנפתחות בקרוב ואם ישנה נכונות מההורים למתן עזרה, רצוי לדעת על כך מראש.

בשלב הבא יש להוציא מהבנק אישור עקרוני למשכנתא. האישור העקרוני צריך להיות בגובה המשכנתא המתוכננת כאשר הוא יכול להיות מעט גבוה יותר מהסכום שיילקח בסוף אך לא נמוך יותר. כיוון שיתכן שייקח זמן בין הוצאת האישור הראשוני לבין הזכייה בהגרלה ולקיחת המשכנתא, יש להקפיד להמשיך ולחדש  את האישור על מנת שתמיד יהיה אישור בתוקף. חשוב לציין כי הוצאת אישור עקרוני נעשית ללא תשלום לבנק וכי הוא אינו מחייב לקחת משכנתא בכלל או בפרט מהבנק הנוכחי.

לפני בחירת הדירה, לפני קבלת ההודעה על הזכייה או לאחריה, יש לדעת מהו הסכום הכולל אותו תרצו לשלם בעבור הדירה. ברוב הפרויקטים ישנן דירות שונות בגדלים ומחירים שונים ורגע הבחירה בדירה יהיה קצר ורבים מעידים שהוא גם מלחיץ מאד. ככל שתגיעו מוכנים יותר, עם גבול ברור לסכום הרכישה שלכם, כך התוצאה תהיה דירה שתוכלו לקנות ולגור בה ללא לחץ כלכלי.

ייעוץ משכנתאות לתוכנית מחיר למשתכן

ייעוץ משכנתאות יכול להתבצע לקראת רכישת דירה חדשה, יד שנייה, בתהליך מיחזור משכנתא וכמובן בתהליך רכישת דירה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. הייעוץ יכול להתחיל בכל שלב, אפילו עוד לפני שתיגשו להגרלה וזאת כדי לקבל החלטה לאיזה פרויקט תרצו לגשת. אם כבר החלטתם על פרויקט ונרשמתם להגרלה – מעולה. זה הזמן להוציא אישור עקרוני ולהתחיל לתכנן את המשכנתא שלכם.

אם קיבלתם הודעה שזכיתם במכרז ושאתם מוזמנים לבוא ולבחור את הדירה שלכם, עליכם לדעת לפני כן מהן היכולות הכלכליות שלכם. בתהליך ייעוץ משכנתאות לתוכנית מחיר למשתכן נבחן את היכולות האישיות, הסכום שנמצא ברשותכם וכבר ניגש לבנק כדי לוודא כי תוכלו לקבל את המשכנתא שאתם מעוניינים בה, בתנאים שמתאימים לאורח החיים שלכם.

בתהליך הייעוץ נבחן את היכולות הכלכליות, הסכום שנמצא ברשותכם, מהו סכום המשכנתא הרצוי והנכון עבורכם, הטבות נוספות במימון הדירה בתוכנית מחיר למשתכן של משרד הבינוי והשיכון, נבנה את תמהיל המשכנתא כך שברגע האמת תוכלו לבחור את הבחירה הנכונה ביותר עבורכם. התוצאה – חיים בדירה שמתאימה לכם מבחינת הגודל, הסביבה והתשלומים החודשיים.

 

רוצים להתייעץ?
צרו קשר לפגישה ראשונית ללא עלות וללא כל התחייבות וקבלו יותר מהכסף שלכם: 052-5900403

 

שלכם, איריס שוסטר.


יצירת קשר איריס שוסטר

 

 

 

שאלות נפוצות נוספות על תוכנית מחיר למשתכן

אשמח לעמוד לרשותכם בתכנון משכנתא בתוכנית מחיר למשתכן. צרו קשר ונקבע פגישה ראשונית ללא עלות וללא התחייבות. איריס שוסטר: 052-5900403

כדאי לדעת כי רגע בחירת הדירה הוא חשוב. תצטרכו לקבל החלטה חשובה בזמן קצר ותהיה לכך השפעה כלכלית משמעותית. רוצים לקבל החלטה טובה יותר על בסיס ידע כלכלי, צרו קשר ונבחן את יכולותיכם ואת המשכנתא מבעוד מועד.

תלוי בפרוייקט . ברוב המקרים התוכנית מוזילה את מחירי הדיור ב-20% עד 40%. עם זאת ברור שיש לבחון את ההוצאה החודשית בעבור הנכס, אזור המגורים והמפרט הטכני של הדירה. ברוב המקרים יש להמתין מרגע ההגרלה עד לקבלת הדירה בפועל ויש לחשוב על העלויות הנוספות וכיצד תחיו בזמן זה עם הוצאות כפולות על משכנתא.

על הניגשים להגרלה להיות מחוסרי דיור ובנוסף לעמוד באחד מבין הקריטריונים הבאים:

  • יחיד מעל גיל 35
  • נכה מעל גיל 21
  • נשואים או ידועים בציבור

הורים או חד הוריים

Scroll to Top
דילוג לתוכן