כל מה שרציתם לדעת על תוכנית מחיר למשתכן

מאמרים נוספים

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ. בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם

להמשך קריאה »
השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
דירה בהנחה

מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה. דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).   מהי תוכנית דירה בהנחה?

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »

תוכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך על ידי השר כחלון ועד היום זכו מאות צעירים ומשפחות לדירות במחיר מוזל. הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא להוציא לפועל פרויקטים לבניה בערים שונות ברחבי הארץ ולחייב את הקבלנים למכור את הפרויקטים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק.

התוכנית כולה מבוססת על מכרזים כאשר בעבר הציעה המדינה את הקרקע ליזמים שהציעו את המחיר הגבוה ביותר תמורתה ועם התוכנית הזוכים במכרזים הם אלו שמציעים את הדירות במחיר הנמוך ביותר. בצורה זו מצליחה המדינה להוריד את מחיר השוק של אותן דירות חדשות ובנוסף שולטת במחיר הסופי.

זכאות להשתתף בתוכנית מחיר למשתכן

המטרה של תוכנית מחיר למשתכן היא לאפשר לאנשים אשר עומדים בקריטריונים לרכוש דירה במחיר מוזל מכפי שנהוג במחיר השוק. במסגרת התוכנית זכאים אלו שעומדים בקריטריונים לגשת להגרלה ואם יזכו בה יוכלו לרכוש דירה בפרויקט. ההשתתפות בהגרלה מותנית בעמידה בשני קריטריונים: על המשתתפים להיות מחוסרי דיור ובנוסף באחד מהתנאים הבאים:

  • זוג נשוי או ידועים בציבור
  • הורים חד הוריים
  • יחידים על גיל 35
  • נכים מעל גיל 21

20-40% מתחת למחיר השוק

הרעיון המרכזי של תוכנית מחיר למשתכן הוא להוזיל את מחירי הדיור עבור אלו שעומדים בקריטריונים ובתקווה, להוזיל את מחירי השוק בכלל. אפשר להגיד כי התוכנית לא פגעה במחירי הדיור הקיימים, בשוק היד השנייה או בפרויקטים שאינם במסגרת התוכנית. עם זאת, דירות שנמכרו במסגרתה הוצעו במחירים הנמוכים ממחיר השוק ב-20-40%.

מבחינת מחוסרי הדיור, משפחות צעירות, הורים ומשתתפים בהגרלה, מדובר על הנחה משמעותית שמתבטאת במאות אלפי שקלים. למרות זאת, לא כולם יכולים לממש את הזכייה שלהם וזאת בשל תכנון לקוי במימון הרכישה ועל כך אפרט מיד.

להתכונן להשתתפות בתוכנית

רוב המשפחות בישראל ובוודאי אלו אשר מעוניינים לרכוש במסגרת מחיר למשתכן, פונים לקבלת משכנתא. שלא כמו רכישה רגילה בה הבנק יכול לממן עד 75% ממחירה של הדירה הראשונה, במקרה של משכנתא מחיר למשתכן המימון יכול להיות גבוה יותר. הסיבה לכך היא שהשווי של הדירה גבוה יותר ואחוז המימון מתייחס לשווי ולא רק לסכום שיש בידי הרוכשים.

למרות מה שנאמר, חשוב להבין את תהליך הרכישה והחתימה על ההסכמים ולזכור לאורך כל הדרך שזכותו של הבנק שלא לאשר את המשכנתא בכלל ואסביר. הבנק מצדו בוחן קריטריונים רבים ובהם גובה ההכנסה של הרוכשים, מצב חשבון הבנק, הלוואות קודמות, סכום ההון העצמי וגם את השווי של הנכס.

זוכים אשר מגיעים אל יום בחירת הדירה בלי לדעת מהו הסכום שיכול להיות ברשותם לצורך הקניה, יכולים לעשות בחירה לא נכונה שלעתים תעלה להם הרבה כסף ולעתים לא תוכל להתממש כיוון שהבנק לא יסכים להשלים את הסכום המבוקש.

כיצד נכון להתנהל מבחינת משכנתא מחיר למשתכן

כל מי שרוצה להשתתף בהגרלת מחיר למשתכן צריך קודם כל לבדוק שתהיה באפשרותו לממש את הזכייה. לכן, יש לבדוק את ההון העצמי, לבחון אם ישנן קופות שונות שנפתחות בקרוב ואם ישנה נכונות מההורים למתן עזרה, רצוי לדעת על כך מראש.

בשלב הבא יש להוציא מהבנק אישור עקרוני למשכנתא. האישור העקרוני צריך להיות בגובה המשכנתא המתוכננת כאשר הוא יכול להיות מעט גבוה יותר מהסכום שיילקח בסוף אך לא נמוך יותר. כיוון שיתכן שייקח זמן בין הוצאת האישור הראשוני לבין הזכייה בהגרלה ולקיחת המשכנתא, יש להקפיד להמשיך ולחדש  את האישור על מנת שתמיד יהיה אישור בתוקף. חשוב לציין כי הוצאת אישור עקרוני נעשית ללא תשלום לבנק וכי הוא אינו מחייב לקחת משכנתא בכלל או בפרט מהבנק הנוכחי.

לפני בחירת הדירה, לפני קבלת ההודעה על הזכייה או לאחריה, יש לדעת מהו הסכום הכולל אותו תרצו לשלם בעבור הדירה. ברוב הפרויקטים ישנן דירות שונות בגדלים ומחירים שונים ורגע הבחירה בדירה יהיה קצר ורבים מעידים שהוא גם מלחיץ מאד. ככל שתגיעו מוכנים יותר, עם גבול ברור לסכום הרכישה שלכם, כך התוצאה תהיה דירה שתוכלו לקנות ולגור בה ללא לחץ כלכלי.

ייעוץ משכנתאות לתוכנית מחיר למשתכן

ייעוץ משכנתאות יכול להתבצע לקראת רכישת דירה חדשה, יד שנייה, בתהליך מיחזור משכנתא וכמובן בתהליך רכישת דירה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. הייעוץ יכול להתחיל בכל שלב, אפילו עוד לפני שתיגשו להגרלה וזאת כדי לקבל החלטה לאיזה פרויקט תרצו לגשת. אם כבר החלטתם על פרויקט ונרשמתם להגרלה – מעולה. זה הזמן להוציא אישור עקרוני ולהתחיל לתכנן את המשכנתא שלכם.

אם קיבלתם הודעה שזכיתם במכרז ושאתם מוזמנים לבוא ולבחור את הדירה שלכם, עליכם לדעת לפני כן מהן היכולות הכלכליות שלכם. בתהליך ייעוץ משכנתאות לתוכנית מחיר למשתכן נבחן את היכולות האישיות, הסכום שנמצא ברשותכם וכבר ניגש לבנק כדי לוודא כי תוכלו לקבל את המשכנתא שאתם מעוניינים בה, בתנאים שמתאימים לאורח החיים שלכם.

בתהליך הייעוץ נבחן את היכולות הכלכליות, הסכום שנמצא ברשותכם, מהו סכום המשכנתא הרצוי והנכון עבורכם, הטבות נוספות במימון הדירה בתוכנית מחיר למשתכן של משרד הבינוי והשיכון, נבנה את תמהיל המשכנתא כך שברגע האמת תוכלו לבחור את הבחירה הנכונה ביותר עבורכם. התוצאה – חיים בדירה שמתאימה לכם מבחינת הגודל, הסביבה והתשלומים החודשיים.

שאלות נפוצות נוספות על תוכנית מחיר למשתכן

[ultimate-faqs include_category='תוכנית-מחיר-למשתכן']

יש לכם שאלות נוספות?
צרו קשר עכשיו ב-  052-5900403
ונקבע פגישה ראשונית ללא התחייבות מצדכם.

שלכם, איריס שוסטר.

גלילה למעלה