הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

מאמרים נוספים

איחוד הלוואות

איחוד הלוואות מאמר בנושא איחוד הלוואות …. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

להמשך קריאה »
ייעוץ למשכנתה חדשה

ייעוץ למשכנתה חדשה: לחסוך כסף כבר מהתשלום הראשון‏

רכישת נכס חדש תתבצע לרוב בעזרת משכנתה ואם מדובר בנכס ראשון אז רוב הקונים מרגישים שהם נכנסים לתחום שהם עוד לא נתקלו בו. ייעוץ למשכנתה חדשה עושה סדר בתהליך, מוביל אתכם לקבל את ההחלטות הכלכליות הנכונות ומסתיים במשכנתה שמשאירה לכם יותר כסף בכיס. בואו רגע נבין למה כל כך חשוב להשקיע זמן בבחירת המשכנתה. ברגע שאתם רוכשים נכס אתם לוקחים על עצמכם התחייבות כלכלית שתלווה אתכם לאורך השנים הבאות. כמה שנים? לרוב בין עשרים לשלושים

להמשך קריאה »
דירה בהגרלה

קייס סטאדי – דירה בהנחה

תוכנית דירה בהנחה  החליפה את קודמתה, מחיר למשתכן כשגם כאן המטרה היא לאפשר ליותר אנשים לקנות את דירתם הראשונה. הנרשמים להגרלה יכולים לבחור את העיר או היישוב בו ירצו לקנות את ביתם ובמידה והם יזכו, הם יכולים לבחור את הדירה המועדפת עליהם מבחינת מספר החדרים, כיוון האוויר, קומה ונתונים נוספים. על פניו נשמע שתהליך רכישת דירה דרך דירה בהנחה פשוט מאד: בתחילה יש לבדוק את הזכאות להשתתפות בהגרלה, במידה ונמצאתם זכאים, להירשם למקום שתרצו לזכות

להמשך קריאה »
הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא

חדשות טובות לבעלי דירה ששוכרים דירה

חדשות טובות לבעלי דירה שמשכירים אותה ושוכרים דירה אחרת ב 1.6.23 נכנס לתוקף  תיקון לחוק שמאפשר לבעלי נכס יחיד (למגורים) המשכירים את הדירה שלהם ושו כרים דירה אחרת למגורים לקבל הטבה משמעותית בתשלום מס הכנסה על ההכנסות משכר דירה. השינוי בחוק מאפשר לבעלי דירה שמשכירים את הדירה שלהם ושוכרים דירה אחרת להתקזז בין תשלום השכירות שהם מקבלים לשכירות שהם משלמים ובכך להקטין משמעותית ההכנסה משכ"ד שעליה משולם מס ההכנסה.  זהו מהלך שמקל על בעלי נכס

להמשך קריאה »

המשכנתה של השכן טובה יותר. באמת?

הצורך שלנו להשוות בין מה שיש לנו ומה שיש לאחרים הוא טבעי. אנחנו עושים את זה לפעמים בכלל בלי להרגיש ולרוב כדי לוודא שאנחנו בסדר. שלא טעינו. שקיבלנו את הטוב ביותר. ההשוואה מתבצעת בכל כך הרבה תחומים וכמובן, גם במשכנתה שלנו. אנו משווים בין הריביות וההחזרים שלנו לבין השכנים והחברים שלנו. האם זה עוזר לנו? לא. האם המידע שאנו אוספים מסביב יהיה מדויק? ממש לא. במאמר זה לא נבדוק למה חשוב לנו להשוות בין משכנתאות

להמשך קריאה »
ריבית בנק ישראל

השפעת סגירת 100,000 שקלים על המשכנתא במסלולים השונים

בעקבות לקוחות שפנו אלי אני מפרסמת פה את התשובה לשאלה כיצד נכון להתנהל עם 100,000 שקלים ״פנויים״ שמיועדים לסגירת אחד ממסלולי המשכנתא. כל זאת על רקע העלייה הנוספת של הריבית (בפעם הרביעית בשנת 2022), עלייה שהובילה במקרה הנוכחי לתוספת של 330 שקלים בתשלום החודשי. בחודש אוגוסט 2022 עלתה הריבית שוב ומשקי בית רבים כבר מתחילים להרגיש את השינוי. מעבר לכך שהריבית העלתה את התשלומים החודשיים למשכנתא, ישנה גם אינפלציה שמובילה לעליית מחירים והופכת כל קנייה

להמשך קריאה »

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ.

בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם לפעול בהתאם לסטטוס.

קבלת תשובה שלילית בנוגע להגרלת דירה בהנחה

קבלת תשובה שלילית בנוגע להגרלת דירה בהנחה

במידה והתשובה של ההגרלה שלילית המשתתפים יוכלו להצטרף להגרלה הבאה. לפי פרסומים שהוציא משרד השיכון מתוכננות 3 הגרלות בשנת 2022.  כדי להשתתף בהגרלות הבאות להחזיק בתעודת זכאות בתוקף. אלו שיש להם תעודה מהגרלות מחיר למשתכן יוכלו להשתמש בה אך אם פג תוקפה יש לחדש אותה. החידוש נעשה ללא תוספת תשלום אך יש להביא בחשבון כי התהליך עשוי לקחת עד עשרה ימי עסקים.

במידה והתשובה שהתקבלה שלילית, ניתן יהיה להירשם להגרלה הבאה או לשקול רכישת דירה ללא הגרלה (מקבלן או מיד שנייה). כיוון שלפרויקטים רבים בפרויקט אין עדיין היתר בניה וכיוון שלכל הגרלה נרשמים הרבה יותר אנשים לעומת ההיצע, ההמתנה לדירה עשויה להיות ארוכה מאד. הפתרון לכך יכול להיות רכישת דירה בשוק החופשי דירה חדשה מקבלן או יד שניה ונוכל לבחון יחד את האפשרויות הכלכליות, ההזדמנויות ולחשב כיצד תוכלו לרכוש את ביתכם, גם ללא הגרלה.

רוצה להצטרף למשפחות שחסכו מעל 89,000 ש״ח במשכנתה?

קבלת תשובה חיובית לאחר הגרלת דירה בהנחה

תשובה חיובית היא בשורה טובה אך היא דורשת סבלנות ותכנון נכון. לאחר הזכייה יש לחכות שהקבלן יקרא להדרכה וימסור מידע בנוגע לתאריך בחירת הדירות. כדאי לדעת שתהליך זה יכול להימשך חודשים וכי במהלך התקופה הזו יפרסמו את הפרויקטים. זה הזמן לשבת, לחשוב על הדירות המועדפות עליכם ולבחון את הנושא הכלכלי.

בבחינת הנושא הכלכלי יש לבדוק את היכולות האישיות שלכם ולזכור כי אתם עומדים לקנות דירה בעוד מספר חודשים (ואפילו שנים) אך אתם מתבססים על המצב הנוכחי שלכם. המצב הנוכחי מתייחס למצב המשפחתי והמצב הכלכלי. אתם צריכים לחשובקבלת תשובה חיובית לאחר הגרלת דירה בהנחה

  • איזה גודל דירה אתם צריכים
  • להבין כמה כסף עומד לרשותכם לצורך הון ראשוני
  • כמה כסף תוכלו להחזיר מדי חודש.

ברגע שיהיו בידכם הנתונים, תוכלו לדעת אילו דירות באות בחשבון ולהוציא אישור עקרוני בהתאם.

 

כמה עולה דירה בהנחה?

מה שידוע לנו לקראת ההגרלות הוא שהכוונה שיהיו בכל פרויקט דירות 3,4,5 חדרים ומהי העלות של מ"ר בפרויקטים השונים. בשלב הזה עדין לא פרסמו את גודל הדירות בכל פרויקט. ברגע שאתם מקבלים את הודעת הזכייה, אתם יודעים באיזה יישוב זכיתם ותוכלו לחשב את סדר הגודל של עלויות הדירות השונות. למשל, דירת 4 חדרים בעפולה עולה כ- 800,000 ₪ . הצעד הבא הוא לקבוע את אופן מימון הדירה כאשר ישנן מספר נקודות שכדאי לדעת:

  1. ניתן לקחת משכנתא בגובה של עד 75% משווי הדירה (ולא מהמחיר שלה)

פירטתי על כך גם במאמרים קודמים כדוגמת המאמר שכאן ובקצרה אסביר כי אחת ההטבות המשמעותיות של פרויקט דירה בהנחה היא בגובה המשכנתא אשר מחושבת משווי הנכס. כיוון שכל דירה ניתנת בהנחה, נוצר מצב שכמעט תמיד ניתן לקבל מימון גבוה מ-75% דרך משכנתא, מה שמהווה הזדמנות משמעותית עבור הרוכשים עם הון עצמי נמוך.

  1. מינימום ההון העצמי שיש לשלם בעבור הדירה הוא 100 אלף שקלים

כתבתי כי כמעט תמיד ניתן לבקש משכנתא של מעל 75% והסיבה לכך היא שנקבע שהסכום המינימלי אותו יש לממן מהון עצמי הוא 100 אלף שקלים. לצורך כך אם ניקח את המקרה של דירת 4 חדרים בעפולה שנמכרת ב-797,940 ₪ ויכולה להיות שווה גם 1,000,000 ₪, עדיין גובה ההון העצמי יעמוד על 100,000 שקלים.

רוצה להצטרף למשפחות שחסכו מעל 89,000 ש״ח במשכנתה?

  1. העלויות צמודות למדד תשומות הבניה

המחירים שמוצעים צמודים למדד תשומות הבניה. בפרויקטים של מחיר למשתכן היו לא מעט טענות על כך שזוכים הסתמכו על מחיר אחד אך עד שהפרויקט קיבל היתר והחל להיבנות המדד עלה והמחיר בהתאם (ולא מעט). הפעם המטרה היא לתת לקבלנים היתרים במהרה ועל פי התנאים הם יהיו מחויבים לסיים את הפרויקטים מהר יותר לעומת ההגרלות הקודמות. אלו חדשות טובות לזוכים ועדיין, יש להביא בחשבון שמחיר הדירה יהיה צמוד למדד תשומות הבניה ויהיה גבוה יותר מהמחיר המחושב.

  1. יש לבחון הטבות נוספות

ביישובים מסוימים ניתן מענק מותנה בגובה 40,000-60,000 שקלים. המענק הוא הלוואה למשך תקופת ההתחייבות (חמש שנים מקבלת המפתח או שבע שנים מקבלת היתר הבניה) וניתן לקבל אותו אך ורק לאחר תשלום מלוא ההון העצמי המינימלי הנדרש. סכום המענק הינו חלק מהסכום שינתן בהלוואת המשכנתא והוא מתווסף להלוואת הזכאות אם קיימת.

הזמן המתאים להתחיל לתכנן את המשכנתא

הזמן המתאים להתחיל לתכנן את המשכנתא

עם קבלת ההודעה על זכיה בהגרלה אפשר להתחיל לתכנן את המשכנתא. כמו במחיר למשתכן, גם כאן, בחירת הדירות נעשית תוך זמן קצר (בהגרלה הקודמת ניתנו לזוכים 45 דקות לבחור את הדירה מתוך האפשרות שעמדו מולם). כדי להגיע מוכנים לשלב הזה יש להקדים בתכנון הפעולות הבאות, לדעת מה ההון העצמי שמיועד לרכישה ולהפיק אישור עקרוני למשכנתא.

עם קבלת ההודעה אפשר להתחיל לבחון את האפשרויות הכלכליות להכין רשימה של כל הדירות הרלוונטיות בפרויקט. ולתחיל להתכונן לקראת נטילת משכנתא. יש לשים לב שהזכיה בהגרלה לא מבטיחה קבלת משכנתא או סכומי  הכסף הנדרשים ובנוסף לא פעם יהיה צורך בהתחלת תשלום המשכנתא תוך כדי תשלומי שכירות ולכן ישנה חשיבות רבה לבחירת והתאמת המשכנתא ליכולת מתאים לכם באופן אישי.

 

רוצים להתייעץ?
צרו קשר לפגישה ראשונית ללא עלות וללא כל התחייבות וקבלו יותר מהכסף שלכם: 052-5900403

 

שלכם, איריס שוסטר.


יצירת קשר איריס שוסטר

 

Scroll to Top
דילוג לתוכן