הגרלת דירה בהנחה הסתיימה – מה הצעד הבא?

מאמרים נוספים

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה

השלב הבא אחרי קבלת תעודת זכאות – דירה בהנחה תוכנית דירה בהנחה יצאה לדרך והיא אמנם דומה לתוכנית למשתכן, אך היא מגיעה עם שינויים קלים. כמו בתוכנית הקודמת, גם הפעם השלב הראשון הוא הוצאת תעודת זכאות ולאחריה הגיע הזמן להירשם להגרלה הקרובה. במאמר זה אתמקד בשלב ההרשמה. מה חשוב לדעת לפני שנרשמים להגרלות השונות? תעודת הזכאות פותחת את השער להרשמה להגרלות דירה בהנחה. התעודה תקפה לשנה ואיתה אפשר להירשם להגרלה הקרובה ולאלו שאחריה. ההרשמה רלוונטית

להמשך קריאה »
דירה בהנחה

מחיר למשתכן -> דירה בהנחה

מחיר למשתכן ⇐ דירה בהנחה כבר זמן מה שאנחנו יודעים כי תוכנית מחיר למשתכן לא ממשיכה את דרכה ותוהים מה יהיה הלאה. עכשיו, אנחנו נחשפים לתוכנית החדשה – דירה בהנחה. דירה בהנחה מתבססת במידה מסוימת על התוכנית הקודמת וגם כאן המתעניינים יסתמכו על זכייה בהגרלה כדי ליהנות מההנחה. ב-20.03.22 תיפתח ההרשמה להגרלה הראשונה וזה הזמן להזדרז ולהוציא תעודת זכאות. התעודה תשמש להגרלה הקרובה ולאלו שיבואו אחריה (האישור תקף למשך שנה).   מהי תוכנית דירה בהנחה?

להמשך קריאה »
משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

משכנתא לבנייה – הדרך להימנע מחריגה של רבע מיליון שקלים

יותר מ-80% מהבונים חורגים בתקציב הבניה שהגדירו לעצמם. החריגה גורמת לבתים לא גמורים עד הסוף, גדרות שלא נבנות, רטיבות שמופיעה לאחר המעבר וגם ללחץ נפשי גדול. החריגה הממוצעת עומדת על 240 אלף ₪. בכתבה זו אני רוצה לבחון מה גורם לחריגה וכיצד ניתן להימנע ממנה. כמעט כל משפחה אשר מגיעה אלי לייעוץ משכנתא לבניה יודעת בערך כמה כסף יש ברשותה לצורך הבניה. רבים חושבים שהם יתחילו את הפרויקט עם הכסף שיש ברשותם ולאחר מכן, כשתגיע

להמשך קריאה »
בחינת הפנסיה

בחינת הפנסיה והגדלתה

בין אם מועד הפנסיה קרוב ובין אם הוא רחוק, יום אחד תרצו לפרוש והיום תרצו לוודא שבעתיד יהיו לכם מספיק כספים. הליך בחינת הפנסיה והגדלתה מאפשר לכם לוודא כי הכספים שלכם נמצאים במסלול המתאים ביותר עבורכם וכי בבוא היום תוכלו לחיות את חייכם בהתאם לציפיות. בחינת הפנסיה והגדלתה צריכה להתבצע בשלב מוקדם ככל האפשר. אם עוד לא ביצעתם תכנון פנסיוני, זה הזמן לבחון את הנתונים, לבצע שיקולים שונים (לרבות שיקולי מס, צרכים אישיים ועוד) ולקבוע

להמשך קריאה »
קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה

חלק משמעותי מתהליך ייעוץ כלכלת המשפחה נוגע לקביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית. הדרך לא תמיד פשוטה, לפעמים היא מתחילה בהיסוסים, אך כשהתמונה ברורה התוצאות מתחילות להגיע והמשפחה מתחילה לסגור את החובות (כולל מינוס בבנק), לחסוך ולחיות ברווחה כלכלית. קביעת יעדים ובניית תוכנית כלכלית למשפחה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא. בשלב מוקדם המשפחה תדע לאן היא יכולה להגיע, תוך כמה זמן וכיצד. הצעדים שיבחרו יתאימו תמיד לאופי המשפחתי, לדרישות האישיות, למצב הנוכחי ולמצב הרצוי.   מה זה

להמשך קריאה »
איזון בין הכנסות להוצאות

איזון בין הכנסות להוצאות בבית

כסף הוא משאב מוגבל. כתוצאה מכך בכל פעם שאתם מוציאים כסף על דבר אחד, אתם בהכרח מוותרים על דבר אחר. אם אתם לא מוותרים על שום דבר או אם אתם מרגישים שאתם מוותרים על יותר מדי דברים או שאין לכם כסף לדברים החשובים, אתם בהחלט במקום הנכון והגיע הזמן לעשות איזון בין הכנסות להוצאות בבית. אם אתם במינוס מתמיד, אם אתם לא מצליחים לחסוך או לא חוסכים מספיק, תהליך איזון בין הכנסות להוצאות בבית יעזור

להמשך קריאה »

דירה בהנחה מביאה בשורה לאחר תקופה בה לא היה ברור מה עתיד לבוא לאחר מחיר למשתכן. גם כאן, מתקיימת הגרלה אחת לתקופה ובמאמר זה אסקור כיצד יש להתנהל לאחר קבלת תוצאות ההגרלה. בחודש מרץ 2022 נפתחה ההגרלה הראשונה בה יוצעו 10,000 דירות ב-31 יישובים בארץ.

בהגרלה זו המשתתפים יכולים לבחור השתתפות בשלושה יישובים מתוך הרשימה וההודעה לזוכים תישלח במהלך חודש מאי. המשתתפים, בין אם הם זכו ובין אם לא, יקבלו הודעה על כך בדוא"ל ובאפשרותם לפעול בהתאם לסטטוס.

קבלת תשובה שלילית בנוגע להגרלת דירה בהנחה

קבלת תשובה שלילית בנוגע להגרלת דירה בהנחה

במידה והתשובה של ההגרלה שלילית המשתתפים יוכלו להצטרף להגרלה הבאה. לפי פרסומים שהוציא משרד השיכון מתוכננות 3 הגרלות בשנת 2022.  כדי להשתתף בהגרלות הבאות להחזיק בתעודת זכאות בתוקף. אלו שיש להם תעודה מהגרלות מחיר למשתכן יוכלו להשתמש בה אך אם פג תוקפה יש לחדש אותה. החידוש נעשה ללא תוספת תשלום אך יש להביא בחשבון כי התהליך עשוי לקחת עד עשרה ימי עסקים.

במידה והתשובה שהתקבלה שלילית, ניתן יהיה להירשם להגרלה הבאה או לשקול רכישת דירה ללא הגרלה (מקבלן או מיד שנייה). כיוון שלפרויקטים רבים בפרויקט אין עדיין היתר בניה וכיוון שלכל הגרלה נרשמים הרבה יותר אנשים לעומת ההיצע, ההמתנה לדירה עשויה להיות ארוכה מאד. הפתרון לכך יכול להיות רכישת דירה בשוק החופשי דירה חדשה מקבלן או יד שניה ונוכל לבחון יחד את האפשרויות הכלכליות, ההזדמנויות ולחשב כיצד תוכלו לרכוש את ביתכם, גם ללא הגרלה.

 

קבלת תשובה חיובית לאחר הגרלת דירה בהנחה

תשובה חיובית היא בשורה טובה אך היא דורשת סבלנות ותכנון נכון. לאחר הזכייה יש לחכות שהקבלן יקרא להדרכה וימסור מידע בנוגע לתאריך בחירת הדירות. כדאי לדעת שתהליך זה יכול להימשך חודשים וכי במהלך התקופה הזו יפרסמו את הפרויקטים. זה הזמן לשבת, לחשוב על הדירות המועדפות עליכם ולבחון את הנושא הכלכלי.

בבחינת הנושא הכלכלי יש לבדוק את היכולות האישיות שלכם ולזכור כי אתם עומדים לקנות דירה בעוד מספר חודשים (ואפילו שנים) אך אתם מתבססים על המצב הנוכחי שלכם. המצב הנוכחי מתייחס למצב המשפחתי והמצב הכלכלי. אתם צריכים לחשובקבלת תשובה חיובית לאחר הגרלת דירה בהנחה

  • איזה גודל דירה אתם צריכים
  • להבין כמה כסף עומד לרשותכם לצורך הון ראשוני
  • כמה כסף תוכלו להחזיר מדי חודש.

ברגע שיהיו בידכם הנתונים, תוכלו לדעת אילו דירות באות בחשבון ולהוציא אישור עקרוני בהתאם.

 

כמה עולה דירה בהנחה?

מה שידוע לנו לקראת ההגרלות הוא שהכוונה שיהיו בכל פרויקט דירות 3,4,5 חדרים ומהי העלות של מ"ר בפרויקטים השונים. בשלב הזה עדין לא פרסמו את גודל הדירות בכל פרויקט. ברגע שאתם מקבלים את הודעת הזכייה, אתם יודעים באיזה יישוב זכיתם ותוכלו לחשב את סדר הגודל של עלויות הדירות השונות. למשל, דירת 4 חדרים בעפולה עולה כ- 800,000 ₪ . הצעד הבא הוא לקבוע את אופן מימון הדירה כאשר ישנן מספר נקודות שכדאי לדעת:

  1. ניתן לקחת משכנתא בגובה של עד 75% משווי הדירה (ולא מהמחיר שלה)

פירטתי על כך גם במאמרים קודמים כדוגמת המאמר שכאן ובקצרה אסביר כי אחת ההטבות המשמעותיות של פרויקט דירה בהנחה היא בגובה המשכנתא אשר מחושבת משווי הנכס. כיוון שכל דירה ניתנת בהנחה, נוצר מצב שכמעט תמיד ניתן לקבל מימון גבוה מ-75% דרך משכנתא, מה שמהווה הזדמנות משמעותית עבור הרוכשים עם הון עצמי נמוך.

  1. מינימום ההון העצמי שיש לשלם בעבור הדירה הוא 100 אלף שקלים

כתבתי כי כמעט תמיד ניתן לבקש משכנתא של מעל 75% והסיבה לכך היא שנקבע שהסכום המינימלי אותו יש לממן מהון עצמי הוא 100 אלף שקלים. לצורך כך אם ניקח את המקרה של דירת 4 חדרים בעפולה שנמכרת ב-797,940 ₪ ויכולה להיות שווה גם 1,000,000 ₪, עדיין גובה ההון העצמי יעמוד על 100,000 שקלים.

  1. העלויות צמודות למדד תשומות הבניה

המחירים שמוצעים צמודים למדד תשומות הבניה. בפרויקטים של מחיר למשתכן היו לא מעט טענות על כך שזוכים הסתמכו על מחיר אחד אך עד שהפרויקט קיבל היתר והחל להיבנות המדד עלה והמחיר בהתאם (ולא מעט). הפעם המטרה היא לתת לקבלנים היתרים במהרה ועל פי התנאים הם יהיו מחויבים לסיים את הפרויקטים מהר יותר לעומת ההגרלות הקודמות. אלו חדשות טובות לזוכים ועדיין, יש להביא בחשבון שמחיר הדירה יהיה צמוד למדד תשומות הבניה ויהיה גבוה יותר מהמחיר המחושב.

  1. יש לבחון הטבות נוספות

ביישובים מסוימים ניתן מענק מותנה בגובה 40,000-60,000 שקלים. המענק הוא הלוואה למשך תקופת ההתחייבות (חמש שנים מקבלת המפתח או שבע שנים מקבלת היתר הבניה) וניתן לקבל אותו אך ורק לאחר תשלום מלוא ההון העצמי המינימלי הנדרש. סכום המענק הינו חלק מהסכום שינתן בהלוואת המשכנתא והוא מתווסף להלוואת הזכאות אם קיימת.

הזמן המתאים להתחיל לתכנן את המשכנתא

הזמן המתאים להתחיל לתכנן את המשכנתא

עם קבלת ההודעה על זכיה בהגרלה אפשר להתחיל לתכנן את המשכנתא. כמו במחיר למשתכן, גם כאן, בחירת הדירות נעשית תוך זמן קצר (בהגרלה הקודמת ניתנו לזוכים 45 דקות לבחור את הדירה מתוך האפשרות שעמדו מולם). כדי להגיע מוכנים לשלב הזה יש להקדים בתכנון הפעולות הבאות, לדעת מה ההון העצמי שמיועד לרכישה ולהפיק אישור עקרוני למשכנתא.

עם קבלת ההודעה אפשר להתחיל לבחון את האפשרויות הכלכליות להכין רשימה של כל הדירות הרלוונטיות בפרויקט. ולתחיל להתכונן לקראת נטילת משכנתא. יש לשים לב שהזכיה בהגרלה לא מבטיחה קבלת משכנתא או סכומי  הכסף הנדרשים ובנוסף לא פעם יהיה צורך בהתחלת תשלום המשכנתא תוך כדי תשלומי שכירות ולכן ישנה חשיבות רבה לבחירת והתאמת המשכנתא ליכולת מתאים לכם באופן אישי.

 

רוצים להתייעץ?
לבחון איזה יישוב מתאים לכם ולדעת מה הצעד הבא שלכם?
זה הזמן ליצור קשר ולקבוע שיחה ראשונית ללא עלות.

צרו קשר עכשיו ב-  052-5900403
ונקבע פגישה ראשונית ללא התחייבות מצדכם.

שלכם, איריס שוסטר.


יצירת קשר איריס שוסטר

גלילה למעלה