מהם ההבדלים בין משכנתא לבנייה ומשכנתא רגילה

מאמרים נוספים

תוכנית מחיר למשתכן

כל מה שרציתם לדעת על תוכנית מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן יצאה לדרך על ידי השר כחלון ועד היום זכו מאות צעירים ומשפחות לדירות במחיר מוזל. הרעיון העומד מאחורי התוכנית הוא להוציא לפועל פרויקטים לבניה בערים שונות ברחבי הארץ ולחייב את הקבלנים למכור את הפרויקטים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. התוכנית כולה מבוססת על מכרזים כאשר בעבר הציעה המדינה את הקרקע ליזמים שהציעו את המחיר הגבוה ביותר תמורתה ועם התוכנית הזוכים במכרזים הם אלו שמציעים את הדירות במחיר הנמוך ביותר. בצורה זו מצליחה

להמשך קריאה »

הוצאת דו"ח יתרות משכנתא

איך מוציאים את דו"ח יתרות המשכנתא ? את דו"ח יתרות המשכנתא ניתן לקבל דרך המוקד הטלפוני של הבנק בו מתנהלת המשכנתא ובחלק מהמקרים (תלוי בבנק) גם דרך אתר האינטרנט.   את הדוח יש לשלוח למייל – iris@isaving.co.il או בווטסאפ ל- 0525900403   באיזה בנק נלקחה המשכנתא ? בנק אינטרנט מוקד טלפוני שעות פעילות  דרכים נוספות אוצר החייל ניתן להוציא את הדו"ח באינטרנט רק אם יש חשבון עו"ש בבנק  1-700-700-185  3533* א-ה 8:00-18:00   איגוד ע"י

להמשך קריאה »
נטילת משכנתא

שינויים חדשים שיכולים להשפיע משמעותית על נטילת משכנתא ומחזור

אנחנו נמצאים לקראת סיומה של שנת 2020 וממשיכים לחוות שינויים בתחום המשכנתאות. אם אתם עומדים לפני נטילת משכנתא – יתכן שכדאי לכם לנסות לדחות את לקיחתה בחודשיים. בנק ישראל הודיע על שני שינויים אמורים להיכנס לתוקף סביב אמצע ינואר 2021. שני השינויים הללו עומדים להשפיע על נטילת משכנתא. שינוי ראשון – הורדת הגבלה על סכום הפריים השינוי הראשון שעומד להיכנס הוא הורדת ההגבלה על הסכום אותו ניתן לקחת במסלול הפריים. עד היום בנק ישראל הגביל

להמשך קריאה »
משכנתא לבניית בית פרטי

משכנתא לבניית בית פרטי עם גינה

בניית בית החלומות עוברת אצל רוב הישראלים בנטילת משכנתא. ההחלטה איך לבנות את הבית, היכן ועם אילו חומרים, תשפיע במידה רבה על העלות הסופית של הבנייה. העלות הסופית תשפיע על ההוצאה החודשית של המשפחה על הבית. נטילת משכנתא לבניית בית פרטי חייבת להביא בחשבון את כל ההוצאות בדרך ויותר מכך. נתון מעניין וקצת מפחיד הוא שמעל ל-80% מהבונים מגלים כי הפרויקט עולה להם יותר מכפי שתכננו. הפער בין העלות המתוכננת לבין המציאות נובע מבחירות שונות

להמשך קריאה »
הון עצמי למשכנתא

מה זה הון עצמי למשכנתא ואיך תצברו את הסכום הנדרש לכם?

חולמים על רכישה או בניית בית? רגע לפני שתוכלו לבצע את אחת העסקאות המשמעותיות ביותר בחייכם תצטרכו לדאוג גם להון עצמי מתאים ואליו תוכלו להוסיף את המשכנתא. מה זה הון עצמי למשכנתא? מהו האחוז שתצטרכו לצבור? וכיצד תעשו זאת? על כך בכתבה. חלומם של רוב הישראלים לבית משלהם עובר דרך לקיחת משכנתא. הבנקים השונים והחברות המתמחות בכך שמחים מאד להציע הלוואות אך הם יכולים לעשות זאת בכפוף לתנאים שונים. אחד מהם (ובו תעסוק הכתבה) קשור

להמשך קריאה »
הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בבניית בית

הצעד הראשון בכל פרוייקט הוא להבין כמה כסף יש לפרוייקט וזה נכון גם בפרוייקט בניית בית. אפשר לחלק את מקורות הכסף ל 5 חלקים : ההון העצמי הנזיל – הכסף שיש לנו, שנוכל להשתמש בו באופן מיידי. הוא נמצא בחשבון העו"ש, בתוכניות חיסכון נזילות, בשוק ההון וכו'. בדקו בדיוק כמה כסף יש לכם, וכמה כסף מתוכות אתם מתכונים ליעד לבנייה.   הון עצמי עתידי – הכספים שיש לנו בתוכניות חיסכון שאמורות להיפתח במהלך תקופת הבנייה.

להמשך קריאה »

לקיחת משכנתא מיועדת להגשים את החלום לבית או דירה. התהליך לקבלת המשכנתא יכול להישמע פשוט בהתחלה, אך יש לו מרכיבים רבים ואם אתם מתכננים לבנות את ביתכם ולא לרכוש דירה יד שניה או דירה חדשה מקבלן, עליכם לדעת מהם ההבדלים בין משכנתא לבנייה ובין משכנתא רגילה ובכך עוסק המאמר.

ההבדלים באחוזים אותם אפשר לבקש לצורך המשכנתא

סכום המשכנתא הניתן נקבע באחוזים על פי שווי הנכס או על פי חוזה הרכישה. במקרה של נכס ראשון, ברכישה מקבלן או בית מיד שנייה, הסכום לא יעלה על 75% מערך הנכס על פי הנקוב בחוזה או סכום שווי הבית כפי שנקבע על ידי הערכת השמאי ותמיד יהיה מדובר על הסכום הנמוך מבין השניים.

במקרה של משכנתא לבנייה, גם כאשר מדובר בנכס ראשון, הסכום לא יעלה על 70% מהערכת עלות הבנייה או מהערכת השמאי וגם כאן הסכום שיינתן הוא הנמוך מבין השניים. מכאן אפשר להבין כי ההיערכות הכלכלית שונה בבנייה לעומת רכישת נכס קיים/ חדש מקבלן.

מי מקבל את הכסף במקרה של משכנתא לבנייה

במקרה של רכישת נכס קיים או מקבלן, הכסף לא עובר כלל לידי מבקש המשכנתא אלא עובר ישירות אל הקבלן או אל המוכר. במקרה של משכנתא לבנייה, הכסף מועבר לחשבונו של הבונה וזאת לפי שלבי התקדמות הבנייה.

מתי מקבלים את הכסף לבניית הבית

הכסף מהמשכנתא לבניית הבית מתקבל בפעימות על פי התקדמות הבנייה. בכל סיום שלב הבונה זכאי לקבל את סכום הכסף הרלוונטי וזאת בהתאם להערכת השמאי. במקרה של משכנתא רגילה, הסכומים מועברים על פי החוזה בין הצדדים ובכל מקרה הכסף לא עובר דרך חשבונו של נוטל המשכנתא.

מה תוכלו לעשות עם הכסף

משכנתא לבנייה מיועדת כמובן עבור בניית הבית. עם זאת, שלא כמו במקרה של רכישת נכס קיים, מאחר והכסף עובר לחשבונו של הבונה, אם לא נעשה בו שימוש לצורך הבנייה עצמה, אפשר להשתמש בכסף לצורך רכישת ריהוט, התקנת מזגנים ועוד. כמובן, כדי לעשות זאת יש לבנות מראש את התקציב כראוי ולהקפיד לשמור עליו.

לסיכום

אפשר לראות לפי ההבדלים השונים שההיערכות הכלכלית לצורך בנייה שונה מההיערכות לצורך רכישת נכס קיים או נכס מקבלן. ההבדלים מתחילים בגובה המשכנתא אותה אפשר לבקש מהבנק וכיצד יש לנהל אותם בשלבי הבנייה השונים. כיוון שכך, יש לבצע היערכות, להבין מהו פרויקט בנייה ולהביא בחשבון גם את "הדברים הבלתי צפויים" שיכולים לצוץ בדרך.

גלילה למעלה